Поради

Через ожиріння може виникнути навіть рак!

Через ожиріння може виникнути навіть рак!

Понад мільярд людей у світі мають ожиріння. І це не просто кілька зайвих кілограмів чи складки жиру на животі. Ні, це дуже серйозні проблеми з усіма органами та системами, які потерпають від зайвого жиру настільки, що ви навіть не уявляєте!

Ще більше тривогу викликає стрімкість поширення цієї хвороби. Адже за останні тридцять років кількість дорослих, у яких діагностовано ожиріння, зросла вдвічі, а дітей – аж у  чотири рази! Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Чому люди настільки сильно почали товстіти? До яких захворювань це може призвести? І чи тільки їжа в тому винна? Про все це ми й поговоримо з лікаркою-ендокринологинею МО ЛМТГ Ольгою Косс.

Ольго Андріївно, як діагностують ожиріння?

– У дорослих пацієнтів діагностування надлишкової маси тіла або ожиріння здійснюється за допомогою обчислення індексу маси тіла, що розраховується за формулою: маса (в кілограмах) ділиться на зріст (у метрах), а також вимірюється окружність талії.

Чи буває, що людина ніби не товста, але в неї ожиріння внутрішніх органів?

– «Ожиріння внутрішніх органів» – не зовсім коректний термін. Але так, стеатогепатоз (жирова хвороба печінки) та ліпоматоз підшлункової залози дійсно можуть розвиватися навіть у людей без явних ознак ожиріння. Ці стани зазвичай виникають через накопичення жиру в тканинах органів і можуть бути викликані не лише надмірною масою тіла, але й неправильним харчуванням, метаболічним синдромом та інсулінорезистентністю, шкідливими звичками, деякими ендокринними захворюваннями, генетичною схильністю чи недостатньою фізичною активністю.

Які найпоширеніші причини ожиріння?

– Переїдання або ж незбалансоване та неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, регулярна втома та недосипання, часті стресові навантаження. Також серед причин можуть бути прийом певних медикаментів, генетична схильність, ендокринні захворювання.

Чи завжди перехід на менш калорійну їжу допоможе скинути зайву вагу?

– Він може сприяти схудненню, але не завжди гарантує досягнення бажаної ваги. Велику роль відіграють якість їжі (чи багато в ній цукру або штучних добавок, чи достатньо білка, клітковини та корисних жирів), частота й регулярність прийомів їжі. Адже пропуски прийомів їжі або тривале голодування можуть уповільнити метаболізм і підвищити ризик переїдання.

Маю таких знайомих: поки сидять на жорсткій дієті, худнуть. Але тільки повертаються до звичного харчування (і це без булочок чи тортів), починають поправлятися. Це в них природою закладена така вага?

– Короткострокове обмеження калорій може спричинити схуднення, але для підтримки результатів важливо зберігати нові звички в довготривалій перспективі. В медичній практиці це має назву «модифікація способу життя».

Яким чином щитоподібна залоза заважає скинути зайві кіло?

– Зниження функції щитоподібної залози (гіпотиреоз) призводить до зниження рівня гормонів. Як результат – виникають уповільнення обміну речовин, затримка рідини, збільшення апетиту, порушення ліпідного обміну, зниження фізичної активності.

А стрес?

– Хронічний стрес підвищує рівень кортизолу, що може стимулювати накопичення жиру в організмі, особливо в ділянці живота, навіть при низькокалорійній дієті. Кортизол також підвищує тягу до висококалорійної, жирної та солодкої їжі.

Ви казали, що й поганий сон заважає скинути зайву вагу?

– Так, він впливає на гормони, які контролюють апетит. Недосипання підвищує рівень гормону греліну (який стимулює голод) і знижує рівень лептину (гормону, що сигналізує про насичення). Це призводить до збільшення апетиту й частого переїдання. Також недостатній сон підвищує рівень кортизолу, гормону стресу. Втома через недосипання знижує рівень енергії та мотивації до фізичної активності. Крім того, сон має вирішальне значення для правильного метаболізму глюкози та чутливості до інсуліну. Хронічний дефіцит сну може призводити до порушення обміну речовин, що сприяє накопиченню жиру. А ще недосипання здатне погіршувати настрій, що підвищує ризик емоційного харчування, коли людина вживає їжу для підняття настрою або зняття стресу.

Ви не раз згадували про фізичну активність. Але жителі сіл працюють із ранку до вечора, проте далеко не всі з них худенькі.

– Бо значення має не лише їхня активність, а й харчові звички. Традиційна їжа в селі дуже калорійна. Хліб, картопля, м’ясо містять стільки жиру й вуглеводів, що ті не повністю використовуються організмом і відкладаються в жир. Люди в селі не завжди дбають про щоденне вживання овочів і фруктів, через що в них сповільнюється обмін речовин, і це призводить до набору ваги.

Є ще таке поняття, як метаболічна адаптація: це коли організм звикає до постійного навантаження і вчиться витрачати менше енергії. Не забуваймо й про вік і спадковість: із роками схильність до набору ваги зростає. А ще негативну роль відіграють недостатня увага людей до здоров’я, брак знань про правильне харчування та обмежений доступ до діагностики.

Які лікарські препарати можуть спровокувати ожиріння?

– Це антидепресанти, антипсихотичні і протиепілептичні препарати, гормональні контрацептиви та гормональна терапія, медикаменти для лікування діабету, бета-блокатори. Якщо пацієнт помічає набір ваги, лікар може запропонувати альтернативу таким препаратам або надати рекомендації для зменшення цього побічного ефекту.

Більшість людей, особливо чоловічої статі, вважають: не буду худнути, бо мені і так добре. До яких наслідків для здоров’я це може призвести?

– Ожиріння підвищує ризик гіпертонії, сприяє розвитку атеросклерозу, що може призвести до інфаркту, інсульту, серцевої недостатності. Велику небезпеку несе викликане ожирінням обструктивне апное сну – стан, при якому дихання переривається під час сну, що спричиняє нестачу кисню. Надлишкова вага підвищує ризик розвитку інсулінорезистентності і цукрового діабету другого типу, впливає на баланс статевих гормонів, що може призвести до порушень репродуктивної функції, а у жінок – до нерегулярного менструального циклу або синдрому полікістозних яєчників.

Унаслідок ожиріння збільшується ризик розвитку жовчнокам’яної недуги, жирової хвороби печінки та цирозу. Надлишкова вага – це додаткове навантаження на суглоби, особливо коліна і стегна, що підвищує ризик розвитку остеоартриту. Також ожиріння послаблює імунну систему, через що зростає ризик інфекційних захворювань, оскільки жирова тканина може виділяти речовини, які порушують функцію імунітету. Ну, і як не згадати про онкологічні ризики – рак печінки, грудей, товстого кишечнику, що також виникають у людей із ожирінням.

Лікувати ожиріння це змінити свій раціон і щодня витрачати стільки калорій, скільки спожив із продуктами?

– Не тільки. Лікування вимагає і змін у харчуванні та фізичніи? активності, і поведінкової терапії. За необхідності може застосовуватися фармакологічне та хірургічне лікування ожиріння.

Яких напоїв та їжі ви порадите уникати людям, аби не товстіти?

– Солодкі напої та соки краще замінити на звичайну воду (можна з лимоном або м’ятою), несолодкий зелений або трав’яний чай, газовану воду без цукру. Продукти з білого борошна раджу замінити на хліб та макарони із цільнозернового борошна, гречані або рисові вироби, що містять більше клітковини і сприяють повільному виділенню енергії. Також корисно страви не смажити, а запікати чи готувати на парі або на грилі. Замість цукерок і тортів краще їсти на десерт фрукти і ягоди, чорний шоколад (70% какао й більше) у помірних кількостях, а йогурти обирати без цукру, для смаку додаючи корицю, ягоди/фрукти, горіхи.

Магазинні ковбаси, паштети, консерви раджу замінити на запечене куряче філе, індичку, нежирну рибу, бобові, які багаті на корисний білок. Також треба трохи менше їсти консервації, в яку додають цукор, а більше – квашених і свіжих овочів та фруктів. Тобто головне для зменшення ваги тіла – уникати продуктів із високим вмістом цукру, оброблених вуглеводів і нездорових жирів, а також надавати перевагу свіжим, цільним продуктам, багатим на клітковину, білок і корисні жири.

Тепер треба, аби люди дослухалися до ваших порад і взялися їх реалізовувати. Дякую за розмову.

Спілкувалася Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: луцьк, лікарня, Лікарі, ожиріння, Здоров'я
В тему