Поради

Як виростити імбир на дачі

Як виростити імбир на дачі

Хто з вас не куштував імбирний чай? Всі знають, що імбир – дуже корисна і лікувальна рослина. А чи знаєте ви, що його можна вирощувати і в наших широтах? Фермерський центр Харвест пропонує кілька корисних підказок та порад, як це зробити правильно і отримати гарний врожай.

Як вибрати корінь імбиру для посадки

Імбир розмножується вегетативним способом через корінь, придбати який можна в будь-якому продуктовому магазині.

Як виростити імбир
Як виростити імбир

Однак не кожен корінь підійде для посадки. Щоб обрати найкращий корінь для посадки, зверніть увагу на:

 • колір кореня: він має бути однорідним без будь-яких плям, цяток чи загнивань;
 • вигляд: на корені має бути достатньо «очок», як у картоплі, бо з них виростає стебло рослини, а на місцях зрізу не повинно бути слизу;
 • розмір: корінь для посадки повинен бути не меншим 5-7 см в довжину, та 3-4 см в ширину, якщо корінь більший його можна розділити і використати для посадки;
 • вік: найкраще проростає корінь віком до трьох років, особливо в наших широтах; молодий корінь має світлу гладеньку без пошкоджень шкірку, у старого - поверхня зів’яла, шаршава.

Від міцності кореня залежить ріст і розвиток цілої рослини.

Який ґрунт потрібен імбиру

ґрунт для імбиру повинен бути з вмістом торфу, злегка кислий, пухкий за структурою. Як переконують садоводи, для цього ідеально підійде універсальний ґрунт для розсади, який продається в магазинах.

Головне, щоб він був насиченим органічними добривами, пухким, щоб легко пропускав повітря та воду.

Коли бажаєте підготувати ґрунт самостійно, ловіть рецепт: одна частина землі, стільки ж компосту чи сухого перегною, половина річкового піску. Все це добре вимішати і продезінфікувати розчином марганцівки чи просушити у духовці.

Коли садити імбир в горщик і в ґрунт

Період росту імбиру триває 8, а той 10 місяців. Однак висаджувати його надто рано не має сенсу, бо рослина перебуватиме у стані сну. Якщо температура навколишнього середовища нижча +18 градусів, рослина перебуває у стані спокою, якщо вище – рослина готова до росту.

Скажете, що таку температуру можна створити і в січні місяці? Звичайно, можна. Однак окрім температури імбир потребує світла, якого в січні обмаль. Саме тому найкращим періодом для висадки кореня імбиру в горщик є кінець лютого, чи початок березня, коли сонячного світла стає більше.

А висаджувати у відкритий ґрунт можна тоді, коли земля достатньо прогріється, десь наприкінці травня – на початку червня. Тоді і сонця, і тепла буде вдосталь.

Однак його не можна садити під відкриті сонячні промені, бо згорить листя, а у відносному затінку, куди пробивається достатньо світла.

Як правильно садити імбир

Перед посадкою правильним буде підготувати корінь та горщик до використання.

Отже, корінь потрібно занурити у літеплу воду (трішки вище кімнатної температури) на 2-3 години. Якщо корінь великий, можна його розрізати на частини, але так, щоб на кожній з них були ростові «очка».

Місце розрізу, щоб не виникло загнивання, обов’язково присипте попелом, або потовченою таблеткою активованого вугілля. 

При виборі горшка потрібно визначитися, з якою метою висаджується імбир. Якщо для періодичного зрізування листя чи як декоративну рослину, то достатньо буде класичного горшка, не надто глибокого і високого.

Якщо для збирання кореня, то краще вибрати високий і широкий горщик, адже для розвитку кореневища рослини, яке нагадує нитки довжиною до 50 см, потрібно достатньо місця, як і для самого кореня, що росте в ширину.

У неглибоких горшках основний розвиток спрямований на листя, у глибоких – на корінь.

Отож на дно сипимо дренаж, тобто керамзит, зверху ґрунт, а потім висаджуємо корінь.

При посадці кореня слід пам’ятати, що:

 • корінь завжди висаджується горизонтально;
 • для швидкого проростання пагонів не варто корінь занурювати глибоко в ґрунт, достатньо товщини землі у 2-3 см над коренем;
 • краще саджати поблизу стінки горшка так, щоб «очка» дивилися вбік або вгору, а відростки, на яких ростуть «очка», росли за своїм напрямком;
 • нерозрізаний корінь росте швидше і краще, ніж розрізаний;
 • після посадки полити водою та накрити плівкою, для збереження парникового ефекту, коли з’являться пагони поставити у сонячне місце.

Не варто боятися, якщо згодом стане видна «спинка» кореня. Це не шкідливо, адже завдяки їй рослина краще вбирає сонячне проміння. У природному середовищі коріння видно майже завжди.

Як правильно доглядати за паростками імбиру

Імбир – тропічна рослина, для вирощування якої в нашому кліматі потрібно створити сприятливі умови. Важливо створити мікроклімат з достатньою вологістю, температурою та світлом.

Вологість ґрунту

До появи паростків потрібно що 2 дні підливати посадку, з появою пагонів підливати можна рідше.

Коли рослина в горшках підросте, бажано через день чи два обприскувати її. При висадці у відкритий ґрунт обприскувати потрібно щодня.

Підливати та обприскувати рослину можна лише теплою відстояною водою. Водночас надмірний полив – шкідливий, корінь від застояної води загниває.

Щоб повітря без перешкод насичувало корінь, потрібно кожного тижня після поливу зрушувати ґрунт не більше ніж на один сантиметр, щоб не утворювалася шкірка. Більша глибина може пошкодити корінь.

За 7-10 днів до того, як збирати врожай, полив потрібно припинити.

Температура середовища

Для росту рослини в горшку найкраще, коли  температура не опускається нижче 20 градусів, для висадженої рослини – не нижче 25. Влітку, коли рослина росте найінтенсивніше, показники температури можуть сягати і 30 градусів тепла.

Сонячного проміння теж має бути вдосталь, але не забагато. Тому найкраще тримати рослину на підвіконні із західної чи східної сторони, але не з південної, де світла найбільше.

Живлення рослини

Імбир потребує додаткового підживлення:

 • на початку літа краще підживляти органічними добривами;

Для  цього підійде 10% розчин коров’ячого чи курячого посліду, яким підливають кожен корінь пів літрою розчину через кожні два тижні.

 • наприкінці літа використати фосфорно-калійне добриво, наприклад, монофосфат калію;
 • мінеральне добриво вносити щомісяця до періоду збирання врожаю.

Хвороби і шкідники рослини

Імбир – не надто вибаглива рослина, майже не хворіє тай шкідників має мало.

Хвороби виникають через неправильний догляд:

 • жовте листя може свідчити про надмірний полив, забагато світла чи поганий доступ повітря;
 • листя засихає через недостатній полив та погане обприскування.

Найбільшим шкідником імбиру є павутинний кліщ, від якого на листку появляються жовті плями, які згодом поширюються на весь листок і рослину. Появляється він тоді, коли рослина погано підлита, і поширюється на інші рослини, тому лікування має бути комплексним.

Для цього потрібно:

 • обробити рослину біопрепаратами (Фітоверм, Клещевіт, Фуфанон-Нова, Іскра-Біо, Тіовіт-Джет тощо) 3-4 рази на день протягом тижня, або до цілковитого зникнення паразитів.

Як збирати і зберігати врожай імбиру

Імбир збирають восени, зазвичай у жовтні. Однак якщо температура опустилася швидше, той раніше. Імбир не любить різких перепадів температури, при температурі нижче 10 градусів він завмирає і не росте більше.

Викопують його з ґрунту як зазвичай, очищають корінь і зберігають. Найкраще він зберігається при температурі не вище 5 градусів тепла та вологості не нижче 80%. Тому йому підійде ящик з вологим піском чи тирсою, або й холодильник, тільки в поліетиленовому пакеті, щоб корінь не пересихав.

Можна звісно сушити та заморожувати, гіршим від цього він не стане.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Сад, Дача
В тему