Поради

Звукоізоляція квартири і будинку: як врятуватися від різних шумів

Звукоізоляція квартири і будинку: як врятуватися від різних шумів

Тупіт сусідів, гучна музика, гул автомобільної дороги - від подібних неприємних шумів врятує звукоізоляція. Чому потрібні різні способи захисту від звуків і шумів, які є рішення для звукоізоляції підлоги, стелі і стін та чому теплоізоляція не врятує? Ці та інші питання розглянемо нижче.

Людське вухо здатне розрізнити хвилі на частоті від 16 до 20 тисяч Герц, причому у кожного свій спектр роздратованості на певних частотах. Найбільше роздратування викликає шум в діапазоні частот від 3 до 5 тисяч Герц.

Від якого виду шуму складніше позбутися?

 Поняття шум і звук в акустиці розрізняються. Шум - це випадкові коливальні процеси. Наприклад, шум вулиці, моря, лісу, натовпу. Звук, навпаки, викликається певними джерелами. Це звуки музики, спів птахів, звук працюючого компресора, дрелі, літака.

Звук практично завжди можна припинити або, принаймні, можна визначити його джерело. Шум ж, найчастіше, знаходиться поза розумним контролем людини. Тому від настирливого шуму завжди доводиться захищатися.

Шуми, що викликають роздратування і занепокоєння людини, ділять на три основні групи: повітряний (гучні розмови, гавкіт собак), конструкційний (вібрації машин і механізмів, наприклад, працюючий перфоратор або дрель) і ударний (тупіт ніг по підлозі, меблі, які пересуваєш в квартирі). Останній вид дуже поширений, і захист приміщень саме від ударного шуму - непроста справа.

Щоб ізолювати приміщення від повітряного шуму, використовують закономірність - чим масивніше захисна конструкція, тим більше її ізоляційна здатність. Для боротьби з ударним шумом використовують рішення із застосуванням різноманітних вібророзвязаних кріплень і вузлів, влаштовують «плаваючі» стяжки.

Вирішити проблему захисту від ударного шуму пристроєм однією лише, нехай навіть суперефективною, звукоізоляцією стелі в приміщенні, як показує практика, досить складно. Для реального вирішення цього завдання необхідно влаштовувати звукоізоляцію і віброізоляцію підлоги безпосередньо в тому приміщенні, де знаходиться джерело ударного шуму.

Однак навіть якщо неможливо домовитися з сусідами про ремонт в їхньому приміщенні, в будь-якому випадку шумоізоляція стелі знизить кількість неприємних звуків, а спільно з обробкою спеціальними матеріалами стін практично повністю позбавить від гавкоту собак або криків сусідів.

На думку експертів, звукоізоляція точно знадобиться для стін з газобетону, бетонних (менше 150 міліметрів) перегородок, цегляних стін в одну цеглину. Системи для огороджувальних конструкцій можна розділити на два типи.

 Перший - каркасні системи. Вони надійні і товсті, від семи сантиметрів, здатні на ізоляцію в великому спектрі частот. Як правило, їх використовують в тому випадку, якщо через стіни розбірливо чутно мовк, телевізор, музику, гавкіт собак. Другий - безкаркасні системи, тонкі, від 28 міліметрів, вони призначені приглушити звуки і поліпшити чинну акустику і звукоізоляцію.

У квартирі можна звукоізолювати стіни, підлогу або стелю. Основна відмінність між ними - трудовитрати і вартість. З цієї точки зору, простіше і дешевше звукоізоляція підлоги. Ефективність, головним чином, залежить від вартості матеріалів, яку Ви можете собі дозволити витратити.

Особливість звукоізоляції в приватному будинку - встановлення конструкції між першим і другим поверхами. Якщо це перекриття виконано із залізобетонних плит або монолітного залізобетону, то для вирішення питання звукоізоляції від ударного шуму, швидше за все, буде досить влаштувати «плаваючі» стяжки в приміщеннях другого поверху. При цьому питання ізоляції від повітряного шуму вирішиться автоматично.

Якщо ж перекриття виконано по дерев'яних балках, то вирішення питань звукоізоляції, як від повітряного, так і від ударного шуму вкрай важко. Головною умовою захисту від повітряного шуму є масивність і багатошаровість перекриття, а також відсутність прямих "звукових містків" між шарами. Для ефективної звукоізоляції при перекриттях з дерев'яними балками, необхідно збільшувати товщину цих балок.

Найкраще робити звукоізоляцію під час будівництва або ремонту. Практично всі системи для звукоізоляції служать також для вирівнювання стін і стель. Якщо оздоблювальні роботи вже завершені і Ви категорично не хочете нічого змінювати і перебудовувати, єдиним реальним шляхом вирішення питань зменшення шуму в приміщенні є звукоізоляція методом звукопоглинання.

В порожньому приміщенні набагато сильніше чутні сторонні шуми, ніж в обжитому приміщенні, обставленому меблями, особливо, м'якими. Саме об'ємні звукопоглиначі, закамуфльовані під елементи декору, можуть ефективно вплинути на акустичну атмосферу в приміщенні.

Теплоізоляція не врятує від шуму

 Існує хибна думка, що звукоізоляційні матеріали можна замінити дешевими теплоізоляційними матеріалами з мінеральної та скляної вати. Мінераловатні плити для звукопоглинання відрізняються від плит для теплоізоляції більш жорстким скелетом і наскрізною пористістю. 

Численні випробування показали, що матеріали з великою кількістю відкритих пор мають значно вищий коефіцієнт звукопоглинання, ніж матеріали з закритою пористістю. Для теплоізоляційних матеріалів, навпаки, характерні рівномірно розподілені пори - осередки закритого типу. У закритих порах повітря знаходиться в спокійному стані і краще грає роль утеплювача.

Іншою дуже поширеною помилкою є відсутність досвіду та халатність спеціалістів при влаштуванні звукоізоляції. Будівельники виконують роботи кладок з так званої «пустошовки», залишають незакладеними щілини і отвори, не застосовують для їх закладення спеціальні матеріали (стрічки, герметики і т.п.). Ще одна помилка - необґрунтоване збільшення кількості кріплень.

При будівельно-ремонтних роботах слід заздалегідь задумуватись про вид звукоізоляції. Починати варто з пристрою плаваючих підлог, по можливості обговорити цю технологію з сусідами зверху. При обробці стін і перегородок - позбутися від щілин і отворів та застосувати спеціальні матеріали і системи, за допомогою яких можна вирівняти стіни і поліпшити звукоізоляцію. При правильному підході ваша квартира або приватний будинок стануть надійною фортецею, де буде тихо і комфортно.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: дім, Ремонт
В тему

Останні матеріали