Поради

Грудне молоко: причини зниження лактації та як збільшити кількість грудного молока

Грудне молоко: причини зниження лактації та як збільшити кількість грудного молока

Грудне молоко – найбільш здорова і корисна їжа для дитини. У ньому містяться всі необхідні маленькому організму речовини. Саме тому важливо знати від чого прибуває грудне молоко та як збільшити кількість грудного молока.

Не рідко, матусі помітивши, що малюку не вистачає грудного молока впадають у паніку та шукають альтернативу у дитячому харчуванні. Але існує десятки перевірених методів і засобів, які допоможуть підвищити лактацію в домашніх умовах.

Варто зауважити, що у переважної кількості жінок, в середньому на третину більше молока, ніж з’їдає малюк. Та якщо вам все-таки здається, що у вас недостатньо молока, обговоріть це з лікарем. Він дасть кілька ефективних та легких порад, які є в цій статті.

Перш ніж дізнатися про те, як збільшити кількість грудного молока, варто ознайомитися з причинами зниження лактації.

Причини зниження лактації

Грудне вигодовування – природний процес, але є певний відсоток жінок, яким ця радість недоступна. Так, в останні роки в Україні помічена тенденція до зниження частоти і тривалості годування немовлят материнським молоком і за статистикою лише 30-40 немовлят зі 100 знаходиться на грудному вигодовуванні.

Причини такого явища можуть бути різні: від порушення гормонального балансу до банального незнання правил прикладання до грудей. Проте провідна роль у розладі лактаційної функції у жінок належить факторам соціального характер.

Зниження секреторної властивості молочних залоз у період лактації називається гіпогалактією.

Класифікують два види гіпогалактії:

Первинна гіпогалактія

Первинна, або справжня гіпогалактія трапляється досить рідко. Як правило, грудне молоко зникає в наслідок проблем зі здоров’ям після пологів. В групі ризику жінки, які перенесли кесарів розтин, післяпологові хвороби або стимуляцію родової активності за допомогою медпрепаратів. В цьому випадку грудне молоко з’являється через добу після пологів.

Вторинна гіпогалактія

Розвиток вторинної гіпогалактії може спричинити:

 • Стрес і фізична втома мами;
 • Мастит (інфекційно-запальний процес у молочній залозі);
 • Нерегулярні прикладання дитини до грудей;
 • Негативний вплив цілого комплексу біологічних, медичних, соціальних, психологічних та економічних факторів.

Іноді зниження кількості грудного молока спостерігається і на пізніх термінах вигодовування. Таке явище медики називають лактаційною кризою і триває вона 3-4 дні.

Читайте також:

Молоко може не вистачати або воно повністю відсутня, в разі:

 • Якщо ви почали годувати грудьми пізно, то в подальшому це може вплинути на кількість молока. Найкраще погодувати немовля відразу після народження, але в деяких випадках це буває неможливо;
 • Була операція чи травма молочних залозах;
 • Сильна втрата крові при пологах (більше 500 мл);
 • Фрагменти плаценти, що залишилися, можуть затримувати прихід молока;
 • Дитина народилася раніше терміну;
 • У пацієнтки-мами гіпертонія, викликана вагітністю;
 • У породіллі зайва вага;
 • Гіпоплазія молочної залози (рідкісне медичне відхилення при якому в грудях недостатньо залозистої тканини, що виробляє молоко);
 • Синдром полікістозних яєчників, діабет, порушення функції щитовидної залози або інші гормональні порушення також призводять до низького вироблення молока.

Як зрозуміти, що молока не вистачає

У більшості випадків проблеми, пов’язані з нестачею грудного молока, можна усунути. Інформації про те, як підвищити лактацію, дуже багато. Однак, перш ніж робити які-небудь дії, покликані стимулювати вироблення грудного молока, важливо зрозуміти, чи дійсно в цьому є необхідність. Адже природа розумна, і мамине молоко, як правило, ідеально підходить її маляті. До того ж підвищити лактацію можна, але ось знизити її при необхідності – вкрай складно.

Визначати, чи вистачає немовляті грудного молока потрібно зважаючи не на кількість прибулої «їжі», а на стан дитини.

Грудне молоко у недостатній кількості, якщо:

 • Недобір ваги – це основний признак того, що дитині не вистачає грудного молока. В нормі малюк повинен набирати 125-130 грам в тиждень. При цьому, зважування карапуза після кожного прийому їжі не потрібні, оскільки такі заміри не відображають реальний результат. Місячна надбавка ваги (по таблиці, в середньому для всіх дітей) – 600-800 г.;

Важливо: Найчастіше новонароджені втрачають трохи ваги в перші дні життя (зазвичай не більше 7% -10% від початкової маси тіла), але до 10-го дня вони відновлюють свою вагу і продовжують її набирати.

 • В середньому дитина повинна пісяти близько 12 разі на добу (1-4 рази з цього стільцем.). Як це перевірити? Порахуйте кількість мокрих підгузків чи пелюшок за 24 години, міняючи їх щоразу як дитина помочиться;
 • Говорити про те, що чадо не отримує грудне молоко в достатній кількості, можна, як ви помічаєте, що маля старше 1-2 місяців сонне чи мляве;
 • Якщо ви годуєте крихітку, а вона плаче, вигинається чи неспокійна, це зовсім не означає, що у вас мало молока в грудях. Скоріше за все причина ховається в іншому;
 • Задуматись про те, як збільшити кількість грудного молока, варто, якщо у малюка проявляються симптоми зневоднення. Якщо сеча немовляти стала темного кольору, з’явилася сухість у роті або жовтяниця (пожовтіння шкіри або очей), малюк став млявим, втратив апетит, можливо, у нього зневоднення організму. Причиною такого стану також може стати висока температура, діарея, блювота або перегрів.

Читайте також:

Як збільшити кількість грудного молока

Якщо ви підозрюєте, що вашому малюку не вистачає молока, зверніться до лікаря чи консультанта з грудного вигодовування. Ймовірніше всього спеціаліст порекомендує практикувати один з нижчеперелічених безпечних способів збільшення материнського молока після пологів.

Правильне прикладання дитини до грудей

Як збільшити кількість грудного молока? Перше, що важливо зробити – навчитися правильно годувати дитину.

Грудне вигодовування – процес двох осіб. Дитина з’їдає стільки молока, скільки вимагає її організм. А до наступного годування у маминих грудей набирається рівно стільки молока, скільки з’їв малюк. Якщо ви неправильно прикладаєте дитину і карапуз смокче лише сосок, а не весь ореол навколо нього, то їсти йому буде складніше. Підчас годування нижня губа немовляти повинна бути трохи відтягнута, а ніс вільно дихати, хоча і притиснутий до грудей матері.

Годуєте обома грудьми. Не забувайте міняти груди під час годування. В іншому разі користуйтесь відсмоктувачем. Після закінчення годування груди повинна бути «порожні» і легші.

Якщо процес годування проходить не правильно, крихітка з’їсть менше, ніж вимагає її шлунок. А це, в свою чергу, знизить лактацію. Правильне прикладання дитини до грудей, – ось головний секрет того, від чого прибуває грудне молоко.

Важливо: Тривалість годування регулює сама дитинка. Не забирайте малюка від грудей, навіть якщо вам здається,що він наївся. Час годування дитини при грудному вигодовуванні має становити від 15 до 50 хвилин, в залежності від різних факторів.

Дотримання режиму годування

Регулярне харчування – запорука успіху мам та малюків. Новонароджених прикладають до грудей від восьми до 12 разів на день, приблизно кожні дві-три години. Немовлята до 3-4 місяців багато сплять, а отже можуть пропустити прийом їжі. А дбайливі матуся не будять своїх чад. Таке «піклування» може вилитися у втрату молока і проблеми з молочними залозами.

Відхилитися від режиму варто лише в тому випадку, якщо молока не вистачає. Тоді слід годувати дитину «на вимогу». Чим більше малюк їсть, тим краще циркулює молоко в грудях, тим більше його прибуває.

Не пропускайте годування у нічний час

Ще одна поширена помилка багатьох мам – пропускати нічні годування. Грудне молоко утворюється завдяки гормону пролактину, який активізується у темний час доби. Відтак, прикладати малюка до грудей вночі потрібно мінімум 2-3 рази. Особливо важливий період для годування від 3 години ночі до 8 ранку.

Читайте також:

Годуєте дитину в спокійному, розслабленому стані

Ні для кого не секрет, що стреси та неврози негативно впливають на наше здоров’я. Саме неприємні почуття часто стають причиною зниження лактації. Молоко прибуватиме, а малюк наїдатиметься, якщо ви навчитеся розслаблятися, особливо підчас годування.

Як збільшити кількість грудного молока? Найпростіший спосіб «домовитися» зі своїм організмом. Крім пролактину, за лактацію відповідає гормон окситоцин. А його концентрація в крові безпосередньо залежить від психоемоційного стану жінки. Іншими словами, мама повинна бути щасливою, а для цього їй необхідно висипатися, відпочивати і не нервувати. До слова, жінці обов’язковий денний сон не менше 1 години.

Зціджування молока після годування

Грудне годування діє за принципом: попит і пропозиція. Скільки молока витратилось, стільки і прибавилось. Якщо молока не вистачає, його потрібно додатково зціджувати, щоб збільшити приток.

Для цього зціджуйте груди, після того, як ви покормили дитину. Можна і схитрити: коли ви годуєте малюка однією груддю, зціджуйте іншу. І звичайно проводити таку процедуру краще вночі, коли виділяється найбільша кількість пролактину.

Ефект від цих маніпуляцій буде не відразу. Доведеться почекати 4-5 днів.

Тактильний контакт

Медики твердять, що дуже важливо прикласти немовляти до грудей протягом першої години життя. При контакті шкіри матері до дитини організм активніше виробляє потрібні для лактації гормони.

Навіть спільний сон з малюком в нічний і денний час, коли мама і малюк знаходяться поруч «шкіра-до-шкіри», сприяє збільшенню лактації.

Душ та компрес

У ванній ополіскуйте груди то гарячою (не більше 45°C), то холодною водою. Паралельно розминайте груди за годинниковою стрілкою. Таким способом можна збільшити кількість грудного молока перед самим обідом дитини.

Також можна зробити компрес, який викликає такий самий результат як душ. Метод досить простий: змочіть гарячою водою полотенце і прикладіть до грудей. Залози нагріються, в результаті чого посилиться приплив крові і молока. Корисно парити ноги.

Читайте також:

Напої

Є напої та продукти, які збільшують кількість грудного молока. Можна пити відвари фенхелю, насіння кропу, м’яти, кмину, анісу. Підвищити лактацію допоможе неміцний чай з молоком. Помічним буде горіхове молоко, – настій ядер волоських горіхів на молоці. Однак будьте обережні, горіхи сильний алерген.

Не забувайте про питну воду. денна норма води для новоспечених мам становити близько 2,5-3 л. Це може бути вода, компот із сухофруктів без цукру, чай, суп.

Важливо: Не вливайте в себе рідину силою, навіть якщо молока в грудях немає. Ваш організм повинен підказати скільки пити в день.

Продукти для лактації

Ключовий фактор успішного грудного вигодовування – правильний раціон мами. Він повинен включати білки, полі-і мононенасичені жири, складні вуглеводи і клітковину.

Жінці, яка годує немовля слід додати у своє меню злаки, висівковий хліб, м’ясо (індичка, курка, нежирна телятина), шпинат, буряк, моркву, жирну рибу, кріп і базилік.

Важливо: Молодій матусі слід приймати їжу після того, як вона погодувала дитину.

Навіть якщо ви знаєте, що у вас недостатньо грудного молока, турбуватися не варто, адже можна легко збільшити його кількість. Попросіть допомоги у спеціаліста та практикуйте ці поради і ваш малюк отримуватиме необхідне, природне харчування в повному обсязі.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Сім'я, Школа батьківства, діти, батьки
В тему

Останні матеріали