Щорічно із укусами кліщів до закладів охорони здоров’я звертаються в середньому близько 20 тис. осіб.
У теплий весняно-літній період у лісах і парках активізуються кліщі. Загалом, є два виражених піки активності – в квітні - травні та серпні - вересні. Кліщі найбільш поширені у листяних і хвойних лісах, заростях чагарників, на густо порослих високою травою галявинах і луках, на берегах річок і сонячних схилах гір. Також ці паразити зустрічаються не тільки в лісі, але і на дачних ділянках, в міських парках або в скверах. Вони переносять небезпечні інфекції, зокрема хворобу Лайма та вірусний енцефаліт.
Укус кліщів людина практично не відчуває через анестезувальну дію їхньої секреції. Улюблені місця комах ті, де шкіра найбільш тонка: пахова область, під коліном, шкіра голови.


Виявивши на своєму тілі кліща, необхідно одразу звернутися до лікаря.
Чим можна захворіти від укусу
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Заразитися можна не лише під час кровоссання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо пролікуватися на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування доволі мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.
Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні.
Рівень захворюваності на ці хвороби в Україні з кожним роком зростає, що пов’язано і з глобальними змінами на земній кулі, мутаціями кліщових видів, розвитком туризму, і, що найгірше, наслідки перенесених хвороб починають набувати хронічних форм.
Що робити, аби уникнути укусів:
1. Для прогулянок на природі покривати голову головним убором і одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.
2. Кожні 2 години прогулянки оглядати себе і своїх супутників, особливо дітей, аби виявити кліщів. Особливо ретельно обстежити слід ділянки тіла, покриті волоссям.
3. Місце для привалів на природі очищати від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
4. Повернувшись додому, одразу змінити та ретельно оглянути одяг, випрати та випрасувати його. Перевірити також речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо).
5. Використовувати для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.
Якщо виявили на собі кліща:
- Якщо це неможливо, видалити його самостійно: можна змастити кліща олією, повільно витягнути разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
- Негайно звернутися до найближчого травмпункту.
- Після видалення кліща змастити ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.
- Після видалення ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити.
- Протягом двох тижнів щоденно замірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.
Підготовлено за інформацією МОЗ України
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.