Поради

Золоті поради про те, як довго жити, від геніального лікаря Миколи Амосова

Золоті поради про те, як довго жити,  від геніального лікаря Миколи Амосова

Ім'я Миколи Амосова Герасимчука стало відомим, коли він зробив свої перші операції на серці. Слава прийшла до хірурга, коли його книгами про здоровий спосіб життя стали зачитуватися десятки тисяч людей.

Людина, яка стала піонером в області операцій на серці, не з чуток знає, що таке відповідальність, що таке залізні нерви і що таке життя і смерть.

Майбутній хірург був сином акушерки, яка приймала пологи в околицях рідного села. Мати виховувала сина одна, жили буквально за межею бідності. Освоювати медицину на практиці після ВУЗу Амосову довелося в умовах військово-польової хірургії - почалася війна. Госпіталь переміщався на конях по полях битв. Через руки його команди з п'яти чоловік за війну пройшло понад 40 тисяч поранених.

Перші спроби допомогти дітям з важкими вадами серця були зроблені їм в 1955 році. Перша вдала операція, проведена за допомогою амосовського апарату штучного кровообігу, відбулася в 1960 році. А в 1962 році Амосов придумав особливі штучні клапани для серця.

Він реалізував би і інші свої ідеї, якби не його власне серце. Його організм був сильно зношений, він винив себе за кожну помилку, за кожен смертельний випадок під час операції. Після загибелі маленької дівчинки з пороком серця Микола Михайлович увійшов в смугу важкої кризи.

Щоб справлятися з цим вантажем, він почав записувати свої переживання - так вийшла його перша книга, яка зробила його відомим на всю країну. Строгість до себе, дивовижна щирість, мужність і співчуття до пацієнтів звернули до нього серця багатьох людей.

Можливо тому він придумав свою власну систему навантажень і обмежень, за яким, затамувавши подих, стежила вся країна. Амосовська система здоров'я захопила тисячі людей.

І ось основні правила з системи здоров'я геніального лікаря Миколи Амосова:

1. Лікарі лікують хвороби, а здоров'я потрібно здобувати самому.

Тому що здоров'я - це «резервні потужності» органів, всієї нашої фізіології. Вони необхідні, щоб підтримувати нормальні функціональні показники - в спокої і при навантаженнях - фізичних і психічних, а також щоб не захворіти, а захворівши, по можливості - не вмерти. Наприклад, щоб кров'яний тиск і пульс не підвищувалися більше, ніж в півтора рази при вправах або бігу, а неминуча задишка швидко вгамовувалась. Щоб не боятися протягу, а застуди швидко проходили без ліків, самі собою. І взагалі, щоб добре працювалося, спалося, їлось і пилося.

Так ось - ці «потужності» ліками не видобуваються. Тільки тренуванням, вправами, навантаженнями. І  роботою, терпінням до холоду, спеки, голоду, втоми.

2. Не сподівайтеся, що лікарі зроблять вас здоровими.

Вони можуть врятувати життя, навіть вилікувати хворобу, але лише підведуть до старту, а далі - щоб жити надійно - покладайтеся на себе. Я ніяк не применшую могутність медицини, оскільки служу їй все життя. Але також маю розуміння в здоров'я - теоретично і практично. З цього приводу похвалюся: проводжу експеримент на собі - фізкультура з гантелями і біг.

3. Тренування резервів повинна бути розумним.

Це означає поступово, але наполегливо. Якщо сказати про суть тренування - то це режим обмежень і навантажень (РОН). Втім, нічого оригінального я не придумав.

Три головні пункти:

Перший - їжа з мінімумом жирів, 300 г овочів і фруктів щодня, і щоб вага не піднімалася вище цифри (зріст мінус 100) кілограм.

Другий - фізкультура. Тут справа складніша. Вона всім потрібна, а дітям і людям похилого віку - особливо. Оскільки тепер на роботі майже ніхто фізично не напружується, то, по ідеї, для пристойного здоров'я потрібно б займатися по годині в день кожному. Але немає для цього характеру у нормальної людини. Тому  хоча б 20 - 30 хвилин гімнастики, це приблизно 1000 рухів, краще з гантелями по 2 - 5 кг. Раджу вправлятися перед телевізором, коли «Новини» показують, щоб час заощаджувати. Як додаток до фізкультури бажано виділяти ділянку для ходьби, по дорозі на роботу і назад, по одному кілометру. Корисно, і нерви зберігає, враховуючи поганий транспорт. Про біг підтюпцем я вже не кажу - нереально. Але - корисно.

Третій пункт, мабуть, найважчий: управління психікою. «Вчіться панувати собою». Але як це важко! Рецептів багато, аж до медитації, описувати не буду. Сам користуюся простим прийомом: коли великий накал і виділилося багато адреналіну, фіксую увагу на ритмічному рідкісному диханні і намагаюся розслабити м'язи. Найкраще в такі моменти - зробити енергійну гімнастику, але ж обстановка зазвичай не дозволяє. Але все одно, як тільки дозволить - працюйте. Надлишок адреналіну спалюється при фізкультури, і таким шляхом судини і органи рятуються від спазмів. У тварин стреси вирішуються втечею або бійкою, а людині це не дозволено.

4. Цікаве питання: чому люди так часто хворіють?

Думаю, що 90% людей, якби вони дотримувалися правильний спосіб життя, були б здоровими. Але, на жаль, режим вимагає напруження волі. А сили волі у людини мало ... Сучасна офіційна лікування здійснюється методом «Підбора-Перебору» гіпотензивних засобів, яких не один десяток, і які потім треба приймати все Життя.

5. Що таке хвороби, відчуває кожен: прикрий розлад різних функцій, що заважає відчувати щастя і навіть жити. Причини теж відомі: зовнішні «шкідники» (інфекція, екологія, суспільні потрясіння), власне нерозумна поведінка. Іноді - вроджені дефекти.

Стверджую: природа людини міцна. Правда, дрібні хвороби неминучі, але серйозні найчастіше - від нерозумності способу життя. Зовнішні умови, бідність, стреси - на другому місці.

6. І ще: в світі багато, дуже багато поганих лікарів.

Не можу огульно заявити: «все лікарі погані». Багато хороших, але і поганих - теж. Докази? Запитайте, що вони читають і що вміють. Читають - з практиків - одиниці. Уміють - більш-менш - лікарі хірургічного профілю. Тому що їм без рукоділля просто не можна лікувати. Терапевти щиро вважають, що їм нічого не потрібно вміти - ні аналіз зробити, ні на рентгені подивитися. Є, мовляв, для цього вузькі фахівці. А ми, мовляв, загальні лікарі. Ось так.

В організмі є потужні захисні сили - імунна система, механізми компенсації. Вони спрацюють, треба дати трохи часу. Майте на увазі, що більшість легких хвороб проходять самі, докторські зілля тільки супроводжують природному одужанню.

 

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

В тему