10 Червня 2025
Новини

Війна росії проти України: головне за 9 червня

Війна росії проти України: головне за 9 червня

Минула 1202 доба героїчного спротиву українського народу повномасштабному вторгненню російської федерації.

У ніч на 9 червня (із 20.00 8 червня) противник атакував 499-ма засобами повітряного нападу: 479 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів; 4 аеробалістичними ракетами Х-47 М2 "Кинджал"; 10 крилатими ракетами Х-101; 3 крилатими ракетами Х-22; 2 протирадіолокайційними ракетами Х-31П; 1 крилатою ракетою Х-35.

Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем, мобільні вогневі групи Сил оборони України.

Реклама

За попередніми даними, станом на 10.30 протиповітряною обороною знешкоджено 479 засобів повітряного нападу противника, 292 збито вогневими засобами, 187 - локаційно втрачені:

  • 277 ворожих БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) збито вогневими засобами, 183 — локаційно втрачені/подавлені РЕБ;
  • 10 крилатих ракет Х-101;
  • 4 аеробалістичні ракети Х-47 М2 "Кинджал";
  • 2 крилаті ракети Х-22 - не досягли цілей (локаційно втрачені);
  • 2 протирадіолокаційні ракети Х-31П;
  • 1 крилата ракета Х-35.
  • Українське командування повідомило, що в ніч на 9 червня підрозділи Сил спеціальних операцій ЗСУ, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони України, завдали ураження по аеродрому “Саваслейка”, що у Нижегородській області рф.

російський агресор використовує його для ударів по території України. З цього військового об’єкта, зокрема, регулярно злітають винищувачі МіГ-31К, які є носіями аеробалістичних ракет "Кинджал".

За попередньою інформацією, уражено дві одиниці авіаційної техніки ворога (ймовірно, літаки МіГ-31 та Су-30/34). Результати бойової роботи уточнюються.

  • У Генштабі ЗСУ повідомили про ураження об'єкта російського ВПК, де виготовляли антени для Шахедів

«В рамках зниження спроможності противника з виготовлення засобів повітряного нападу, у ніч на 9 червня, підрозділи Сил безпілотних систем Збройних Сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони України, уразили потужності АТ "ВНІІР-Прогрес" ТОВ "АБС Електро“, що у місті Чєбоксари на території Чуваської республіки, рф».

Зазначається, що це об'єкт воєнно-промислового комплексу рф, виробник навігаційного обладнання. Підприємство ВПК, що забезпечує виробництво адаптивних антен "Комета", які використовуються зокрема в ударних БпЛА типу "Шахед", уніфікованих модулях планування і корекції (УМПК) для керованих авіабомб (КАБ), та іншому високоточному озброєнні.

«Підтверджено ураження об’єкта щонайменше двома БпЛА та подальшу масштабну пожежу. Удари по об’єктах, які забезпечують збройну агресію російської федерації, триватимуть до повного її припинення проти України».

  • За інформацією Генерального штабу, ситуація на лінії зіткнення залишається напруженою.

російські загарбники продовжують штурмувати позиції українських захисників.

Загалом від початку доби вже зафіксовано 88 бойових зіткнень.

Станом на ранок 9 червня загальні втрати загарбників склали:

  • особового складу – близько 997120 (+970) осіб,
  • танків - 10915 (+4) од,
  • бойових броньованих машин - 22759 (+11) од,
  • артилерійських систем – 28934 (+42) од,
  • РСЗВ – 1411 (+1) од,
  • засоби ППО - 1183 (+0) од,
  • літаків – 414 (+0) од,
  • гелікоптерів – 337 (+0) од,
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня – 39818 (+167),
  • крилаті ракети - 3315 (+0),
  • кораблі /катери - 28 (+0) од,
  • підводні човни – 1 (+0) од,
  • автомобільної техніки та автоцистерн – 51348 (+123) од,
  • спеціальна техніка - 3911 (+0) од.

У рамках першого етапу 66-го обміну військовополоненими в Україну з росії повернулася перша група звільнених військовослужбовців віком до 25 років.

«Більша частина сьогоднішніх звільнених була в полоні три роки. Частина (звільнених) – з найскладніших напрямків, в тому числі з Маріуполя. Представники різних підрозділів. Оскільки тривалий термін перебування в полоні, звичайно, і їхній стан різний, всім надається необхідна допомога.

І вже зараз продовжується робота над продовження інших етапів цього великого обміну. Найближчі дні будуть надзвичайно напружені, але результативні», - зазначили в Координаційному штабі.

Серед звільнених – представники Військово-морських Сил, Сухопутних військ, Сил ТрО, Повітряних сил, Десантно-штурмових військ, Прикордонної служби, Нацгвардії та Державної спеціальної служби транспорту. Усі визволені – представники рядового та сержантського складу.

Це лише перша частина масштабного обміну, який триватиме в межах досягнутих у Стамбулі домовленостей. Вони стосуються обміну в форматі "всіх на всіх" військовополонених віком до 25 років, важкопоранених та тяжкохворих бранців.

Також триває робота над репатріацією тіл загиблих під час захисту Батьківщини українських військових.

  • Від початку червня із Сумщини евакуювали майже 900 людей, зокрема 137 дітей. Евакуація триває у 213 населених пунктах 18 прикордонних громад.

Про це розповів голова Сумської ОВА Олег Григоров.

«Евакуація відбувається у тісній координації з громадами, ДСНС, поліцією, волонтерами та міжнародними партнерами. Працюють гуманітарні хаби та транзитні центри – аби надати першочергову допомогу тим, хто виїхав із небезпечних територій».

Очільник ОВА також зазначив, що в регіоні посилюють обороноздатність: розгортають антидронове покриття, мобільні вогневі групи, а до підтримки ЗСУ долучається бізнес та громадськість.

  • Центр протидії дезінформації заявив, що російські заяви про нібито "просування" вглиб території Дніпропетровської області не відповідають дійсності.

«Станом на ранок 9 червня, вся інформація росіян, включно із заявами Пєскова, про їх наступ на Дніпропетровщині – НЕ відповідає дійсності».

СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:

  • росія досі не відповіла на подані Україною у Стамбулі конструктивні пропозиції щодо припинення вогню, обмежившись лише ультиматумами, тому необхідно посилити санкційний тиск на рф і завдати нищівного удару по її ключових секторах.

Про це заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга на спільній з литовським колегою Кястутісом Будрісом пресконференції у Києві.

Глава української дипломатії підкреслив, що "у декількох столицях" мають усвідомлювати, що Україна не програє війну, а росія її не виграє, а також те, що українська сторона прагне миру "як ніхто інший у світі", а росія блокує мирний процес.

«росіяни досі не дали відповіді на наші конструктивні пропозиції, які ми передали напряму перед зустріччю (української та російської делегацій) у Стамбулі. Натомість вони кинули на стіл у Стамбулі список ультиматумів, які не придатні для дипломатії. Це вкотре демонструє, що потрібно посилювати тиск на росію та всіх, хто допомагає їй вести цю війну. Наполягаємо, що 18-й пакет санкцій ЄС має бути не просто сильним, а руйнівним. Він має завдати нищівного удару по енергетиці, тіньовому флоту, банківському сектору, схемах обходу санкцій».

  • У травні обсяги закачування природного газу до підземних сховищ України становили близько 1,1 млрд кубометрів, що майже у 1,5 раза більше, ніж у травні минулого року.

Суттєве збільшення обсягів закачування газу пов’язано з активною підготовкою до наступного опалювального сезону. Враховуючи, що Україна вийшла з минулого ОЗП з рекордно низькими запасами газу в сховищах, існує потреба у збільшенні обсягів закачування.

Наростити обсяги закачування вдалося за рахунок імпортованого ресурсу, який склав близько 45% від загального обсягу закачування у травні, або близько 500 млн кубометрів.

Решта – газ українського видобутку. Україна поступово відновлює видобуток газу після суттєвих пошкоджень внаслідок масованих російських обстрілів у лютому-березні.

Запаси газу в підземних сховищах на початку червня становили 6,8 млрд кубометрів, сховища заповнені на 22%. Хоча цьогорічні запаси є все ще найнижчими за останні 11 років, відставання від минулого року поступово скорочується.

До початку опалювального сезону (1 листопада) Україні необхідно накопичити щонайменше 12,65 млрд кубометрів газу.

СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:

  • Попри впровадження масового маркування продукції, рівень нелегального обігу в росії продовжує зростати.

За оцінкою Інституту державного та муніципального управління НДУ ВШЕ, частка нелегального обігу товарів у росії у 2023 році становила 8,9%. Паралельно "РБК Дослідження ринків" на основі офіційної статистики оцінила обсяг тіньового ринку у 4,9 трлн руб, або 10,1% від роздрібного сектору.

За останні чотири роки обсяг нелегальної торгівлі виріс на 58%. Серед головних чинників називають західні санкції, легалізацію паралельного імпорту, інфляцію, мораторій на перевірки бізнесу та розширення онлайн-торгівлі.

За підрахунками аналітиків, 40,4% нелегального обігу припадає на роздріб, 37,3% — на маркетплейси та інтернет-магазини, 22,3% — на ринки й ярмарки. Найбільш контрафактною залишається продукція у сферах косметики, електроніки, дитячих товарів і харчів.

  • У росії влада Калузької та Тульської областей почала штрафувати місцевих жителів і журналістів за публікацію в соцмережах фото і відео з прильотами українських безпілотників.

Як повідомили в уряді Калузької області, на початок червня до судів було направлено 42 протоколи про порушення заборони на поширення інформації про наслідки падіння дронів.

У двох випадках порушниками стали засоби масової інформації, у п'яти - жителі.

Також три протоколи стосуються коментарів у соцмережах. Решту складено щодо адміністраторів або власників Telegram-каналів, пабліків "ВКонтакте" та авторів персональних сторінок.

У регіоні передбачено штраф від 3 тис. до 200 тис. руб. для порушників заборони.

Своєю чергою в Тульській області за порушення заборони поки що виписано тільки один штраф. Наприкінці травня місцевого жителя зобов'язали виплатити 25 тис. руб. за публікацію в Telegram відео з атакою дронів на місто Алексин.

  • У російських компаній збільшуються проблеми з виплатою зарплат. Про це свідчить статистика Росстату.

Станом на кінець квітня 2025 року прострочена заборгованість із заробітної плати в країні досягла 1,482 млрд рублів, що стало максимальним рівнем з 2021 року. Порівняно з груднем обсяг затриманих виплат збільшився на 65%, а щодо квітня-2024 злетів на 240% (у 3,4 раза).

Майже всі затримки із зарплатами (понад 99%) пов'язані з «відсутністю» в організацій «власних коштів», випливає із статистики. Кількість працівників, які не отримали свої гроші в строк, за рік зросла в 1,5 рази – до 7,2 тисяч осіб.

МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА

  • Україна отримала від Ізраїлю зенітні ракетні комплекси Patriot. Про це сказав посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський.

«Системи Patriot, які ми колись отримали від Сполучених Штатів, тепер перебувають в Україні. Це ізраїльські системи, які були на озброєнні Ізраїлю на початку 90-х. Ми погодились їх передати Україні. І про це, на жаль, не дуже багато говорили. Але коли кажуть, що Ізраїль не допоміг у військовому плані, це не так. Це неправда».

  • Рада Європейського Союзу 13 червня планує узгодити політичне рішення щодо продовження до березня 2027-го року режиму тимчасового захисту для громадян України. Це питання внесено у порядок денний засідання Ради ЄС із юстиції і внутрішніх справ.

Міністри також обговорять варіанти переходу від статусу тимчасового захисту до іншого.

  • Генсек НАТО Марк Рютте вважає, що росія може атакувати НАТО протягом наступних п′яти років. Він підкреслив, що вже "немає сходу чи заходу", враховуючи швидкість і смертоносність російських ракет.

«Не обманюймо себе, ми всі на східному фланзі. Немає сходу чи заходу, є лише НАТО. Відстань між європейськими столицями становить лише кілька хвилин [для російських ракет]».

Рютте також попередив, що російська загроза не зникне, коли закінчиться війна в Україні, та закликав Альянс збільшити витрати на оборону. Зокрема, країни НАТО потребують збільшення витрат на ППО на 400%.

  • Головнокомандувач сил трансформації НАТО П’єр Вандьє визнав, що Альянс має чого повчитися в України – зокрема її "креативності" в підході до бойових дій, як це показала операція СБУ "Павутина".

Вандьє назвав українську операцію "Павутину" "справжнім троянським конем".

«Історія про троянського коня сталася тисячі років тому. Сьогодні ми бачимо, як ця тактика оживає знову – завдяки технічній та індустріальній креативності».

За словами Вандьє, ця операція показала, наскільки важливо впроваджувати інновації та адаптуватися, щоб перемагати, адже сучасна війна змінюється з блискавичною швидкістю.

«Це був справді розумний хід. Ми вступаємо в динамічну епоху, коли армії повинні не лише розробляти великі стратегічні плани, а й постійно адаптувати їх».

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: війна з Росією
Реклама
В тему
Реклама