Як путінські брехуни беруть на гачок довірливих українців

«А ви чули, що українська влада бере по 1000 доларів з кожного військового, якого відправляє за кордон на реабілітацію? Хлопці здоров’я втратили, а хабарники все не нажеруться!»
Шокувала новина? А на це і розраховували кремлівські пропагандисти, коли поширювали такий фейк (fake із англ. – брехня, підробка). І подібних обманів пропагандистська машина путіна поширює щодня тисячами, вкладаючи в голови мільйонам людей в усіх куточках світу. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».
Для чого це росії? Як виявляти її щоденні фейки? І що кожен із нас може робити, щоб отрута кремлівського обману не діяла на наші мізки? Представництво ЄС в Україні провело тренінг для українських медіа. Експерти розказали нам, показали і навчили виловлювати брехню. А здобутими знаннями ділюся з вами.
Мери Берліна та Відня не розпізнали«штучного» Кличка
Не тіште себе ілюзіями, що ви легко зможете виявити відеопідробку (тобто дипфейк), якщо побачите її в соцмережах.
Не так давно журналісти провели експеримент: створили дипфейк Віталія Кличка, сконтактували з мерами чотирьох європейських міст і від імені Київського міського голови попросили поспілкуватися по відеозв’язку.
Мери погодилися. Але, замість справжнього Кличка їм підсунули фейкового, створеного штучним інтелектом. І що ви думаєте? Очільники Мадрида і Будапешта дуже швидко зрозуміли, що мають справу з несправжнім Кличком, і відразу припинили розмову. Бургомістр Відня так і не зрозумів, що його обманули, та повідомив у соцмережах про успішно проведену розмову з мером Києва. А очільниця Берліна запідозрила щось нечисте аж через пів години розмови, коли «Кличко» запропонував ставити на облік у Берліні українських біженців і відправляти їх до України воювати. Як потім розповіла прессекретарка мерії Берліна, на відео, створеному штучним інтелектом, Кличко поводився, як справжній. Єдине, що здивувало, – він спілкувався не німецькою (хоча добре нею володіє), а російською з використанням штучного перекладача.
Усі проблеми спихають на українських біженців
Щоб сіяти брехню про Україну, пропагандистська машина кремля використовує величезну кількість сайтів по всьому світу, застосовує проплачених москвою політиків, науковців, митців, артистів.
Вона бере реальні відео популярних людей і накладає свою озвучку. Таким чином у багатьох країнах світу з’явилися дипфейки відомих акторів, які закликали перестати підтримувати Україну та її біженців і зосередитися на внутрішніх проблемах країни.
Або ще один приклад – московити взяли відео відомого французького журналіста, який дякує за підтримку України, але озвучили це відео так, нібито журналіст розповідає, скільки представників російських медіа вбила українська армія і що «Зеленський – кровопивця».
путінські пропагандисти використовують усі інформаційні приводи, щоб проти українців налаштувати якомога більше громадян ЄС. Так, коли минулої осені в Польщі були сильні повені, московські фейкомети від імені неіснучої полячки поширили в соцмережах допис, нібито вона втратила дім, прийшла до місцевого готелю переночувати, але їй відмовили, бо «всі номери зайняли біженці з України».
Щойно в котрійсь із країн загостриться проблема з медичними послугами, як московські брехуни запускають фейки на кшталт «наші лікарі, замість помагати своїм громадянам, мусять обслуговувати біженців з України».
Не вистачає фінансування на якісь соціальні програми в країнах ЄС, як путінські брехуни тут же поширюють у соцмережах дописи типу «країна загниває, бо всі гроші йдуть в Україну!»
Вчимося виявляти московитську підробку
Щоб описати всі брЕхні москви, навіть книги не вистачить. Щоб виявляти всі їхні фейки, треба армію експертів. І коли під час тренінгу Представництва ЄС в Україні нам показували справжні відео і створені штучним інтелектом, різниці майже не було. То як же нам не потрапити на гачок фейкометів?
Одна з основних ознак неправдивої новини – надмірна емоційність. Для того пропагандисти використовують у текстах багато знаків оклику, малюнків вогню, блискавки, слів «SOS!!!», «Увага!!!». Все воно багряного кольору – для швидкого привертання уваги.
Друга ознака обману – відсутність джерела інформації. Тобто в новині не вказано, хто та де оприлюднив ці дані.
Дуже часто кремлівські пропагандисти пишуть від імені авторитетних видань. Тому краще зайти на сайт того авторитетного видання і переконатися, чи справді воно поширювало цю новину.
Якщо досліджувати фотопідробки, що їх створює з допомогою ШІ путінська пропаганда, то треба звертати увагу на деталі. Наприклад, у людини може бути на руці шість пальців, на військовому шевроні – щось розмазане, а не чіткий напис бойового підрозділу, на задньому фоні фотографії – якісь нереалістичні пейзажі.
Штучно створені відео (дипфейки) зазвичай нечіткі, розмиті. Це роблять, аби не так помітно було підробку. Якщо дипфейк зроблений нашвидкуруч, то буває, що міміка та жести людини не збігаються з текстом озвучки.
Ось яких помилок припускаються українці
Якщо ви прочитали в соцмережах якусь резонансну новину – не спішіть її поширювати. Бо кремлівські пропагандисти можуть скористатися вашою довірливістю, щоб вашими ж руками поширити чергову свою брехню.
Якщо ви побачили якесь емоційне фото чи відео – не спішіть ставити лайк і коментувати. Навіть якщо там пишуть: «У цього військового сьогодні день народження, а його ніхто не привітав», «Вона втратила найдорожче, а ніхто їй не поспівчував», «Він так помагає армії, а ніхто йому не подякував». Бо спочатку українці вітають, співчувають, дякують людині на фото, а потім кремлівські пропагандисти замінюють картинку, ваші лайки і коментарі там лишаються, а на картинці вже може бути путін, якого ви привітали, загиблий москаль, якому ви поспівчували, чи російський генерал, якому ви дякуєте.
Кожен із нас повинен розуміти: росія веде війну не лише дронами й ракетами1. Вона веде надпотужну пропагандистську війну, де поле бою – це наш із вами інформаційний простір. Режим путіна залазить усюди – в наші телефони, де ми переглядаємо свої соцмережі, в наші телевізори, якщо ми вмикаємо путінські канали. Навіть якщо ми дивимося російські фільми і слухаємо російську музику, наш мозок починає сприймати все російське не як щось вороже, а як близьке та рідне. Це називається гібридна окупація. І наступним її кроком рано чи пізно стане окупація фізична – людей і територій. Пам’ятайте про це!
Оксана Бубенщикова
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.