19 Січня 2023
Новини

У школах Закарпаття більшість предметів ведуть угорською мовою: що їх чекає

У школах Закарпаття більшість предметів ведуть угорською мовою: що їх чекає

У школах Берегівського району в 2022 році проводили державну перевірку, де виявили певні недоліки та порушення чинного законодавства стосовно викладання там українською.

Про це повідомляють на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.

У 37 школах Берегівського району, що на Закарпатті, секретаріат уповноваженого із захисту державної мови не виявив жодного класу, в якому навчання відбувалося б лише державною мовою.

Стало відомо, що зі 108 шкіл, де є класи з угорською мовою навчання поряд з державною, у 37-ми немає жодного класу, в яких заняття проводили б лише українською.

Омбудсмен наголошує, що чинним законодавством не передбачено навчання в школах мовою національної меншини. 

Натомість закон вимагає створення окремих класів чи груп із навчанням мовою національної меншини поряд із державною. У таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі.

Після перевірки виявили, що всупереч законодавству, в Берегівському районі діє 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова  "з угорською мовою навчання". При цьому керівництво однієї зі шкіл повідомило, що в усіх класах предмети викладаються одночасно 2 мовами: 70% – угорською, 30% – українською. 

Така форма навчання суперечить чинному законодавству, зокрема положенням частини шостої статті 5 Закону України "Про повну загальну середню освіту". Після перевірки також виявили, що в окремих актах Міністерства освіти і науки України, всупереч законодавству, застосовуються визначення "школи з угорською мовою навчання". 

Це створює підстави для порушення школами норм законодавства про державну мову. Як наслідок, діти, які є представниками національної меншини можуть дискримінувати інших учнів, зазначили в омбудсмена.

За результатами державного контролю склали відповідний акт із рекомендаціями усунути виявлені недоліки. 

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: закарпаття, війна з Росією, українська мова, школа, угорщина
В тему

Останні матеріали