14 Листопада 2021
Новини

В Україні запропонували ліквідувати приватні, комунальні та державні підприємства

В Україні запропонували ліквідувати приватні, комунальні та державні підприємства

В Україні народні депутати запропонували  скасувати Господарський кодекс та ліквідувати такі форми діяльності як приватне підприємство (ПП) та державні, комунальні підприємства. Їх пропонують перетворювати на товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

Про це йдеться в законопроєкті № 6013 "Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об'єднань у перехідний період". Його ініціаторами виступила численна група народних депутатів від партії "Слуга народу", "Голос", "Довіра", серед яких – голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, Олександр Корнієнко, Данило Гетьманцев, Ярослав Железняк та ін.

Презентуючи законопроєкт № 6013, Руслан Стефанчук охарактеризував його як механізм, який допоможе "правильно і безболісно навести лад у сфері підприємницької діяльності, уніфікувати організаційно-правові форми юридичних осіб, ввести цивілізовані правові режими на майно, відмовившись від совкових анахронізмів, яких немає в цивілізованому світі".

Які нововведення пропонуються

  1. ПП як форма ведення бізнесу буде поступово скасована (протягом 7 років після ухвалення закону). Таку форму повністю замінить ТОВ. Як головну аргументацію автори законопроєкту наводять резонансне рішення, ухвалене в липні цього року Великою Палатою Верховного Суду у справі № 916/2813/18. Його суть зводиться до того, що ПП є господарським товариством і має регулюватися аналогічно до ТОВ.
  2. Поступово (протягом 5 років після ухвалення закону) перестануть існувати державні підприємства, комунальні підприємства та спільні комунальні підприємства. Їх теж перетворять на господарські товариства, головною метою яких буде отримання прибутку.
  3. Будуть скасовані такі інститути як право господарського відання та право оперативного управління майном, які зараз використовуються у держсекторі. Саме їх автори законопроєкту характеризують як "совкові анахронізми".
  4. Майно державних та комунальних підприємств можна буде передавати в управління комерційним господарським товариствам на підставі договору.

Цікаво, що управління таким майном буде платним, причому за рахунок бюджетних коштів. Оплачуватимуть послуги управителів органи влади та місцевого самоврядування, які передають державне та комунальне майно в комерційне управління.

Щодо цього експерти висловлюють побоювання. Вони пов'язані з правом управителя стягувати в судовому порядку заборгованість держави (якщо така виникне), у тому числі за рахунок майна, яке передано в управління. Як результат – фактично безкоштовна передача державного та комунального майна у власність приватним структурам.

  1. Буде впроваджено нову організаційно-правову форму – "об'єднання юридичних осіб". З цією метою Цивільний кодекс пропонують доповнити новими нормами щодо корпоративного управління.
  2. Господарський кодекс повністю втратить чинність.

Щоб не допустити шокового ефекту для бізнесу та держави, законопроєкт пропонує перехідний період від 5 до 7 років. Передбачається, що у цей період діятимуть спеціальні норми щодо регулювання діяльності підприємств.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, економіка, підприємці
В тему