22 Січня 2020
Новини

Як гормони діють на наш організм

Як гормони діють на наш організм

Гормони – це речовини, що виділяються в ендокринній залозі чи іншому органі з ендокринною функцію та діють на весь організм.

Головними ендокринними залозами в людському організмі є гіпофіз, гіпоталамус, епіфіз, щитоподібна, паращитоподібна, підшлункова залози, яєчники та яєчка і наднирники, йдеться у публікації в газеті «Твій вибір».

Головними регуляторами гормонів є гіпоталамус та гіпофіз. Вони виділяють як тропні (стимулювальні), так і ефекторні гормони, які діють безпосередньо на тканини.

Гіпофіз – це відділ мозку завбільшки з горошину. Його передня частина – аденогіпофіз – виділяє гормони у відповідь на сигнали гіпоталамусу та контролює рівень інших гормонів.

На роботу ендокринної системи впливають вік, прийом лікарських препаратів, хвороби, у тому числі аутоімунні, травми, раціон, спосіб життя, гормони чи подібні до них речовини, що потрапляють ззовні, та генетика.

Якщо гормону забагато чи замало або рецептори його не сприймають, то це може свідчити про гормональні порушення. Людина може мати, до прикладу, нормальний рівень гормону росту, але неробочі рецептори і, як наслідок, – непропорційний розвиток тіла.

Гормони відповідають за ріст та розвиток, обмін речовин, стан статевої системи і розмноження, реакцію на стрес, водно-сольовий баланс, настрій та інші функції.

Як подбати про гормональне здоров'я? Лікарі-ендокринологи рекомендують дотримуватися здорового режиму сну. Бажано спати не менше від 7 годин. Люди, яким хронічно бракує сну, більш схильні до тривожності, переїдання, зростає ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу чи порушення біоритмів.

Слід їсти якомога менше цукрів та білого борошна. Каші та цільнозерновий хліб – значно кращі джерела вуглеводів. Вони стануть на заваді розвитку цукрового діабету.

Крім цього, необхідно споживати достатню кількість йоду. Без йоду щитоподібна залоза не може утворювати тиреоїдні гормони. Денна потреба йоду – до 150 мг. Оскільки для людини важко прорахувати цю норму, рекомендується просто користуватися йодованою сіллю, яку слід додавати в холодні страви, а також вживати морську капусту.

Необхідно приділяти увагу  індексу маси тіла та контролювати об'єм талії. Саме маса тіла і співвідношення об'єму талії та стегон є надійними індикаторами ризику виникнення гормональних порушень та серцево-судинних хвороб.

У свою чергу, фізична активність дає людині змогу боротися зі стресом, втрачати зайві калорії, знижувати рівень глюкози, слідкувати за масою тіла та уникати утворення «зайвих» естрогенів, які синтезуються завдяки жировій тканині.

Медики-науковці дослідили, що паління є чинником, який може негативно вплинути на роботу щитоподібної залози. Для жінок важливо споживати якомога менше алкоголю, адже він впливає на обмін естрогену і таким чином підвищує ймовірність розвитку гормон-залежних пухлин.

Лікарі-ендокринологи не рекомендують користуватися у побуті пластиком, що містить фталати, бо ці речовини втручаються у роботу статевих гормонів.

УВАГА!

ПЕРЕДРУК ПУБЛІКАЦІЇ БЕЗ ДОЗВОЛУ РЕДАКЦІЇ ЗАБОРОНЕНО!

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
В тему