1 Січня 2020
Новини

90 років тому в Західній Україні була зима століття (фото)

90 років тому в Західній Україні була зима століття (фото)

Цьогорічна зима в Україні є в порівнянні із попередніми дуже теплою, таке відчуття, що скоро зацвітуть підсніжники і прийде весна. Проте були в історії ХХ століття і досить суворі зими.

Сучасники повинні пам’ятати зиму 1978-1979 років, коли в Європі були встановлені температурні рекорди. Незважаючи на те що морози були нетривалі, вони змогли нанести побутової та екологічний шкоди. Через екстремальні холоди багато батарей в будинках лопалися, була порушена подача гарячої води і доводилося в деяких містах навіть евакуювати жителів з багатоповерхових будинків. Також сильно постраждали плодові дерева - яблуні, вишні, груші і сливи, а з ягідних культур - аґрус і малина. Були навіть людські втрати від обмороження. 18 лютого 1979 року навіть в пустелі Сахара йшов сніг.

Проте справжньою лютою зимою ХХ століття вважають зиму 1929 року. Вона окрім низької температури була також дуже сніжною.

В Національному цифровому архіві Польщі є кілька світлин, які показують аномально сніжну зиму, яка була на Тернопільщині та Львівщині в 1929 році. На фото бачимо залізну дорогу маршрутом Тернопіль – Ланівці та Львів-Тернопіль. Проїзд потягів тоді був зупинений, через величезні кучугури снігу, які були кілька метрів у висоту.

Перші снігопади трапилися вже в першій половині жовтня. Постійний сніговий покрив тривав безперервно з початку грудня до середини квітня, а його товщина в період з січня по березень становила від 20-60 см в низині до 100 см і більше в передгірських районах.

Через постійні снігові замети у Львівській дирекції залізниць дорожній рух майже на всіх місцевих залізницях довелося припинити на якийсь час, а коли відновили, то потяги до Львова все рівно запізнювались: швидкий поїзд із Варшави - 15 хвилин, із Кракова - 45 хвилин, пасажирський із Бродів - 120 хвилин, з Варшави - 140 хвилин, із Самбора - 35 хвилин, з Тернополя - 14 хвилин.

Львівські вулиці взимку 1929 року розчищав від снігу гусеничний танк. Газети повідомляли таке: «Вже кілька днів працює у Львові - гусеничний танк, обладнаний мотором потужністю 1000 кінських сил, який використовується для видалення більших шарів снігу. Коли танк їхав по вулицях, то викликав неабияке захоплення та великий інтерес у перехожих».

Сильні морози призвели до того, що вимерзли майже всі посіви в степу і на лівому березі Дніпра. Зима 1929 року була однією із найхолодніших по цілій Європі. Саме в цьому році в Києві двічі була зафіксована аномально низька температура −32,2 °C, це сталося 7 і 9 лютого 1929 року. На південному березі Криму температура досягала -22-25 ° С.

Для порівняння сама сніжна зима була зафіксована в 1908-1909 роках. Сніг лежав тоді близько 160 днів, майже пів року.

А яку зиму запам’ятали ви? Якщо маєте цікаві спогади, то пишіть в коментарях до публікації.

Львів, засніжена вулиця Стрийська, 1929  р.
Львів, засніжена вулиця Стрийська, 1929  р.

Залізна дорога Львів-Тернопіль, зима 1929 р.
Залізна дорога Львів-Тернопіль, зима 1929 р.

Залізна дорога Тернопіль-Ланівці, зима 1929 р.
Залізна дорога Тернопіль-Ланівці, зима 1929 р.

Залізна дорога на Львівщині, 1920-ті роки.
Залізна дорога на Львівщині, 1920-ті роки.

Львівська вулиця, зима 1929 р.
Львівська вулиця, зима 1929 р.

Джерело фото: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/

 Тетяна Яцечко-Блаженко

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: історія, Україна, Фото
В тему