22 Березня 2019
Новини

22 березня: цього дня жінки моляться, аби повернулись здалеку їхні чоловіки

22 березня: цього дня жінки моляться, аби повернулись здалеку їхні чоловіки

22 березня 2019 українці вшановують Великомучеників Севастійських. Відтак сьогодні  день Сорока мучеників або день Усіх Святих.

Так, цей день пов’язують із легендою про сорок воїнів, які були на службі у війську давньоримського імператора Лікінія – пише 24 канал.

Це були найкращі воїни. Однак Лікіній  був жорстоким гонителем християнства. За відмову зректись християнської віри всі воїни загинули в 320 році. В холодну ніч їх завели в Севастійське озеро. За ніч воно вкрилося льодом. Аби підсилити муки, на березі затопили лазню.

Один з воїнів не витримав страждань і вийшов з озера, але невдовзі упав замертво. Один з наглядачів, якого вразила мужність воїнів, зі словами «Я християнин!» зайшов у озеро і їх знову стало сорок.

Іменини сьогодні святкують: Валентин, Валерій, Григорій, Дмитро, Ілля, Іраклій, Кирило, Михайло, Наталія, Олександр, Олександра, Олексій, Северин, Сергій, Тарас.

Традиції на 40 святих

У цей день обов’язково йдуть до церкви і ставлять 40 свічок, моляться, дякують Богові за все, просять захисту від негараздів, хвороб, б’ючи 40 поклонів. Господині обов’язково печуть 40 булочок у формі пташок. У різних регіонах України вони мають назви птахів – сороки, жайворонки, буслики.

У народі вірили, що саме на Сорок святих з вирію повертаються пернаті – сорок різних порід. Часто пташечок нанизували на невеличкі різочки, лозинки чи очеретинки і так запікали. Їх розвішували на деревах у саду, дарували сусідам або ж роздавали дітям – щоб у господарстві свійська птиця здорова була.

Вважали, що цього дня сорока бере сорок різочок чи галузок і мостить собі з них гніздо. Казали: Нині сорока – іменинниця. Сорока, якщо не турбувати її та не руйнувати гнізда, виступає своєрідним оберегом дому, біля якого живе.

Етимологічно слово сорока пов’язане зі словом сорок, тобто народ вважає, що сорока охрещена на день сорока святих. На сороки прийнято запрошувати в будинок близьких людей: чим їх більше буде, тим краще.

У будинку повинно бути шумно і весело. Дівчина на сороки повинна розірвати сорок ниток і зламати 40 дерев’яних плашок – щоб дуже швидко прогнати зиму.

Розсівали по городу мак, сподіваючись на врожай у сорок разів більший за посіяне. Щоб підтримати ці надії, на Сорок святих варили горохову юшку, робили горохвяники, пекли пиріжки з горохом, готували вареники з маком.

Найбільш символічним був обряд – Топтати ряст. Вважалося, хто напровесні його потопче – убереже життя й здоров’я протягом року. Тому навіть літні й кволі виходили в поле і, притопчуючи зелені сходи, казали: Топчу, топчу ряст. Дай, Боже, потоптати і того году діждати.

Що можна робити 22 березня

Цього дня жінки моляться за повернення додому чоловіків із далеких доріг.

Натомість, у День сорока святих обов’язково потрібно спекти булочки-жайворонки. У це свято також можна гадати та закликати весну.

Усі віруючі в цей день обов’язково повинні відвідати церкву та помолитися. Молодим людям у цей день слід гойдатися на гойдалках. Кажуть, що ця дія принесе щастя і урожайний рік.

Також у цей день прийнято будувати плани на майбутнє та мріяти.

Що не можна робити 22 березня

У цей день не можна працювати фізично, а також займатися прибиранням житла.

Також не можна їсти м’ясо, рибу, яйця, як і під час усього Великого посту. Не можна прати, шити або щось ремонтувати.

У День сорока святих не можна позичати гроші. Окрім цього, не можна гніватися, злитися та лихословити.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: суспільство, Україна, який сьогодні день, яке сьогодні свято, день ангела
В тему