26 Лютого 2019
Новини

Вчені відкрили у клітин режим зомбі

Вчені відкрили у клітин режим зомбі

Опинившись в несприятливих умовах, а то і зовсім під загрозою загибелі через брак поживних речовин або впливу антибіотиків, бактерії здатні переходити в особливий стан, щоб вижити.

Клітини при цьому не впадають в анабіоз, але різко уповільнюють обмін речовин, наче зомбі, - пише «finance».

Спочатку мікробіологи з групи професора Амстердамського університету Лындерта Хемена (Leendert Hamoen) займалися дослідженням споруляції Bacillus subtilis. Як і багато інших бактерій, при настанні несприятливих умов вони здатні утворювати всередині надзвичайно стійку сплячу спору і переходити у вегетативний стан. У клітці зупиняється метаболізм, і вона перечікує негаразди, при необхідності — багато тисяч років.

Проте вчені звернули увагу на мутантні форми бацил, які не могли формувати спори, проте в лабораторії переживали навіть досить серйозні періоди голодування.

«У нормі бацили мають форму палички, – пояснює професор Хемен, – але такі голодуючі мікроби стискаються майже до сферичних. Всі процеси, які в нормі у бактерій активні, у них змінюються. Проте вони не повністю зупиняються, як це відбувається при утворенні спор. Бактерії навіть продовжують ділитися.

Тільки відбувається це вже не кожні 40 хвилин, а через чотири дні, більш ніж в сотню разів повільніше від звичайного».

Автори відзначають, що для підтримки життя в клітці, яка перейшла в такий уповільнений «режим зомбі», достатньо поживного розчину, розведеного в тисячі разів. Вони називають це «оліготрофним станом зростання» (oligotrophic growth state) і вважають його особливою, раніше недослідженою стратегією виживання, яку мікроби можуть застосовувати нарівні зі споруляцією, синтезом антибіотиків та іншими.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Світ
В тему