19 Серпня 2018
Новини

Як святкувати Другий Спас і чому без яблук цього дня не обійтися

Як святкувати Другий Спас і чому без яблук цього дня не обійтися

19 серпня відзначають свято Преображення Господнього, або Яблучний Спас.

У день Преображення святять груші, яблука, мед і об­жинкові вінки, або жмут колосся жита й пше­ниці.

У народі цей день називають Другим, або Яблучним Спасом.

Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі саме в ту пору дозрівав виноград, який також прийнято освячувати в цей день.

Задовго до своєї смерті і воскресіння Ісус став готувати учнів до тих подій, які повинні були відбутися. Навіть апостоли, які тісно спілкувалися з Ісусом, вірили в те, що Месія - цар Ізраїлевий, а Христа сприймали виключно як Біблійного пророка.

Однак Ісусу було важливо роз'яснити учням, що він не пророк, а син Божий, який прийшов на землю заради порятунку людства.

Ісус разом з трьома учнями Яковом, Петром та Іоанном зійшов на священну гору Фавор, щоб помолитися.

Саме в цей час апостоли задрімали, а тому не бачили преображення Ісуса. Прокинулися від яскравого світла, що виходило від Ісуса. Поруч з ним учні побачили пророків Мойсея та Іллю, які розмовляли з Христом про те, що станеться з ним в майбутньому.

Після цього на гору спустилася хмара, і апостоли почули голос: "Це є син мій улюблений, в якому моє благовоління". Тоді вони впали долілиць і лежали так до тих пір, поки Ісус не торкнувся їх. Наостанок Христос попросив учнів нікому не говорити про побачене до тих пір, поки не відбудуться ті події, про які було передбачено - кара і воскресіння.

Цього дня потрібно відвідати храм, прихопивши з собою кошик з фруктами. Добре, якщо серед них будуть виноград і яблука. Священик наприкінці служби освятить їх і тим самим благословить з цього дня куштувати плоди нового врожаю. Якщо хтось не встиг освятити мед в Медовий Спас, дозволяється зробити це сьогодні.

Свято Спаса, 19 серпня, відзначали досить широко. Воно мало не тільки релігійне підгрунтя, а й допускало розваги і спілкування, зустріч осені і прощання з літом. У день Яблучного Спаса влаштовувалися ярмарки, на яких продавали цілі вози, навантажені яблуками.

Ті люди, у яких були свої сади, намагалися 19 серпня пригощати яблуками бідних і хворих. Якщо вони цього не робили, то у народі їх вважали непорядними і жадібними.

Говорили, що 19 серпня можна зустрічати осінь - погода стає прохолодною. "Прийшов Спас - тримай рукавиці про запас", - саме так говорили в народі. Люди проводжали захід 19 серпня піснями - таким способом прощалися з літніми днями. Починали сівбу озимих. Відзначали, що журавлі вже летять у теплі краї.

Зі святом Спаса пов'язані різні обжинкові обряди: святять у церкві обжинкові вінки, на ниві ставлять "Спасову бороду" — останні незжаті колосся, які просто на полі урочисто зав'язуються червоною стрічкою і яким приноситься в жертву хлібина. Цей обряд має також назву Велесової, або Дідової Бороди.

На Спаса поминають померлих. За народньою міфологією, це третій виступ мер­ців на світ у весняно-літньому сезоні: мерці з'являються на Страсний Четвер, на Зелені Свята і на Спаса. Наш народ вірить, що предки сприяють цвітінню і дозріванню плодів, охороняють ниви, садки і городи. Тому в ці дні приносили жертви Роду і Рожаницям як родинним богам. Саме їм урочисто виготовляли і запалювали спасівські свічі з нового воску, кришили хліб, виливали медовий напій.

Після освячення яблук одне з них потрібно відкусити і загадати бажання: за народним повір'ям, воно збувається в самому недалекому майбутньому.

Батьки, у яких померла дитина, в цей день обов'язково повинні віднести пару освячених у храмі яблук на могилу до свогєї померлої дитини.

Трохи пізніше це повір'я розрослося, і на цвинтар стали ходити, щоб поділитися з померлими родичами яблуками першого врожаю.

Яблуками в цей день потрібно було обов'язково почастувати жебрака або хворого.

На Преображення знімали перший урожай гороху, проводжали літо піснями і зустрічали осінь.

До Яблучного Спаса, до освячення фруктів, заборонено їсти яблука. Існувало зворушливе і трохи сумне повір'я у народі про цей день. Вважалося, що якщо батьки не їдять яблук до цього моменту, на тому світі їхнім дітям роздають гостинці. Якщо ж спокушалися і пробували цей фрукт до Яблучного Спаса, діти залишаються без солодкого.

Народні прикмети:

Прийшов Спас - бери рукавиці про запас.

Минув Спас - держи кожух про запас.

До Спасівки бджола робить на пана, а після Спасівки на себе.

Як у Спасівку будуть великі вітри, то зима буде з віхолами та лютими морозами .

Якщо у Спасівку на деревах жовтіє листя, це віщує ранню осінь.

Якщо на Спаса нема дощу, то це прикмета, що буде гарна суха осінь. Дощів небагато буде.

Якщо на Спаса йде дощ, січень наступного року буде сніжний, якщо спекотно - січень морозяний.

Якщо антонівка вродила - наступного року хліб уродить.

Пройшов Спас - пішло літо від нас.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, яке сьогодні свято
В тему

Останні матеріали