12 Липня 2018
Новини

Свято Петра і Павла 2018: традиції, обряди та прикмети

Свято Петра і Павла 2018: традиції, обряди та прикмети

В Україні здавна вшановують святих апостолів Петра і Павла.

До цього дня білили і святково вбирали хати, образи прикрашали чистими рушниками, білили та розмальовували піч. До церкви йшли у святковому одязі. При цьому християнське свято тісно переплелося зі слов'янськими традиціями, тож деякі обряди мають і язичницький підтекст.

Петро й Павло вважалися покровителями скотарів, тому до свята для пастухів обов'язково пекли мандрики із сиру. Рибалки ж у це свято моляться про успіх в рибній ловлі святому Петру, який вважається покровителем рибалок. А от апостолу Павлу моляться про процвітання бізнесу.

Раніше молодь в цей день ще до світанку йшла в поле – зустрічати сонце. У давні часи цей звичай зародився на Петрів день для того, щоб відганяти від поселення русалок. З першими променями сонця народ радів і співав. Але на цьому звичай не закінчувався. Далі молоді люди плели вінки, і тільки після цього з піснями йшли додому.

Яке ж свято без ворожіння!

За традицією дівчата в цей день гадали на свого коханого. Їм потрібно зібрати 12 різних рослин, покласти їх під подушку і, заплющивши очі, сказати: "Дванадцять трав з різних полів, дванадцять юнаків! Хто суджений-ряджений, мені покажися і на мене подивися".

Також дівчата в свято Петра і Павла "завивали берізку". Для цього на молодій березі вибирали три гілки, сплітали їх в косу, і загадували бажання, повторюючи при цьому: "В ім'я Отця і Сина і Святого Духа!". Укутували гілочки зазвичай червоною стрічкою і міцною травою. Через три дні дівчата знову приходили до берези і дивилися – якщо коса не зів'яла і не розпустилася – то бажання обов'язково збудеться. Березову косу після ворожіння обов'язково розпускали.

Завивання берізки - фото 262139 Завивання берізки
Вважають, хто в ніч на Петра-Павла не спатиме – той весь рік щасливим і здоровим буде.

Що ж не бажано робити в свято:
На Петра і Павла не можна їсти ягоди і фрукти, зібрані в нинішньому році. Хто не дотримався цього правила – накличе на себе біди і недуги. Скуштувавши фруктів і ягід врожаю цього року, потрібно йти в храм, і пригостити фруктами і ягодами жебраків, або віднести ці дари природи на могили померлих.

У цей день також забороняється одружуватись закоханим парам, інакше нічого доброго це не принесе

Народні прикмети:
Зі святом Петра і Павла пов'язані особливі прикмети про погоду:

Якщо на Петра один дощ – врожай непоганий, два – добрий, а три – багатий.
Як йде на Петра дощ – буде гнити картопля.
Як на Петрів день спека – то на Різдво мороз.
Петрів день – це маківка літа, з моменту якої настає 40 спекотних днів.
Петрівки холодні – рік голодний.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, яке сьогодні свято
В тему