Тиждень після Великодня православні святкують Антипасху або Червону гірку. Це свято має язичницьке минуле. Празник виник задовго до приходу християнства на територію Київської Русі і був відомим ще у слов'ян близько 1500 років тому. Червона гірка символізувала остаточну перемогу тепла і була ознакою того, що весна вступила у свої права.
Щодо етимології назви, то слово «червона» пояснюють як «гарна», «красива», а «гірка», – бо в цей час сніг, який до цього дня лежав подекуди, починав танути.
Релігійне значення Антипасхи


Назва Антипасха означає «замість Пасхи» або «протилежний Великодню» – але це не протиставлення, а звернення до минулого свята, повторення його на восьмий день після Пасхи.
З давніх часів закінчення Світлої Седмиці святкується особливо, складаючи собою як би заміну Пасхи. Також цей день називають тижнем Фоми, в спогад про диво апостола Фоми.
Хресна смерть Христа справила на апостола Фому неймовірно гнітюче враження: він немов утвердився в переконанні, що втрата Господа незворотна.
На восьмий день після Воскресіння Господь з'явився апостолові Фомі і, засвідчуючи про те, що був з учнями весь час після воскресіння, не став чекати питань Фоми, показавши йому свої рани, відповівши на його невисловлену прохання.
В Євангелії не говориться, сприймав дотиком чи дійсно Фома рани Господа, але так віра розпалилася в ньому яскравим полум'ям, і він вигукнув: «Господь мій і Бог мій!».
Цими словами Фома визнав не тільки віру у Воскресіння Христове, але й віру в Його Божество. За Церковним Переказом, святий апостол Фома заснував християнські Церкви в Палестині, Месопотамії, Парфії, Ефіопії та Індії, зафіксувавши проповідь Євангелія мученицькою смертю.
За звернення до Христа сина і дружини правителя індійського міста Меліапора (Меліпура) він був ув'язнений, зазнав тортури і, нарешті, пронизаний п'ятьма списами, відійшов до Господа. Починаючи з Фоминої неділі в Православної Церкви після тривалого великопостної перерви поновлюється здійснення таїнства вінчання. На Русі саме на цей день, на Червону гірку, доводилося найбільше весіль, влаштовувалися гуляння, сватання.
Традиції святкування
- В основі свята лежать народні гуляння, під час яких люди відзначають початок довгоочікуваного теплого сезону. Віруючі християни пов'язують оновлення Сонця з воскресінням Сина Божого, і радіють цьому.
- Як відомо, символом нового життя вважається яйце. Саме тому в цей день жінки роблять крашанки, яким потім пригощають всіх своїх рідних і близьких. А молоді дівчата і хлопці, які планують одружитися один з одним, разом ходять в гості до тих, хто вже поєднався шлюбом, де їх пригощають яєчнею і круглим короваєм.
- У цей день прийнято свататися, укладати заручини, мити ікони та митися самому.
- Дівчата вмивалися дощем.
- Хлопці поливали майбутніх дружин водою, щоб посватати їх.
Що не можна робити на Антипасху 15 квітня
- Не можна сумувати і нудьгувати, варто піти десь погуляти і провести час з друзями.
- Не слід в цей день бути тільки вдвох з другою половинкою, це день веселощів і забав.
- Не можна сваритися та затівати конфлікти.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.