10 Квітня 2018
Новини

За приховування чоловіка матерів-одиначок можуть засудити до тюрми

За приховування чоловіка матерів-одиначок можуть засудити до тюрми

Соціальні служби почали боротьбу з матерями-одиначками. Вони опитують сусідів і приходять до них додому з перевірками. Якщо в будинку застукали чоловіка, то мамам загрожують навіть судимості. Також перевіряють і тих, хто оформляє субсидії. У парламенті тим часом обговорюють проект закону, за яким соцінспекторам збираються дати більше прав. Правда, самі депутати кажуть, що поки цей документ непрохідний – пише vesti-ukr.com.

У березні цього року мешканку села Заремля Баранівського району Житомирської області визнали винною в тому, що вона незаконно оформила як мати-одиначка матеріальну допомогу на дитину. «При оформленні документів Яна М. вказала, що з батьком дитини не проживає, він не допомагає. Але за фактом з’ясувалося, що вони проживають разом з 2014 року, пов’язані спільним побутом, ведуть господарство і виховують спільну дитину. В результаті обвинувачена завдала збитків державі на 8,5 тис. грн», – встановило слідство.

Жінка зізналася, що пішла на такий крок через гроші, яких катастрофічно не вистачає. Її засудили до штрафу – трохи більше як 2 тис. грн – і одного року ув’язнення з випробувальним терміном. Згідно з даними реєстру судових рішень, лише з початку року було кілька десятків таких вироків. Ще близько сотні справ зараз розслідують: слідчі отримують через суди доступ до особових справ та документів молодих мам. Найбільше таких випадків у Закарпатті, також порушені кримінальні провадження в Житомирській, Сумській, Чернігівській, Черкаській та Донецькій областях. Всі випадки ідентичні – проживали із чоловіками, а при оформленні документів вказували, що не знають, де ті перебувають. Суди, як правило, призначають різні покарання: дехто відбувається грошовими штрафами, але більшість – умовними термінами на рік. Правда, найчастіше в залі суду мами підпадають під амністію.

Користуються роми

Одинокі молоді мами кажуть, що допомогу надають не всім, а тільки малозабезпеченим. «Це залежить від доходу. Потрібно зібрати купу документів: хто прописаний, виписку з реєстру РАЦСу, що у шлюбі не перебуваєш, а дитина була зареєстрована без батька. Далі кожні півроку все це збирати заново і вистоювати черги.

До слова, коли я оформляла допомогу, то в соцзабезі попередили, що можуть прийти з перевіркою. Вистачило мене тільки на один раз, далі порахувала, що витрачений час того не вартує. Але я бачила мам, які живуть з батьками дітей, судячи з речей, не бідують, ходять з дорогими телефонами, а допомогу як одиначки отримують, ще й субсидії оформляють», – розповіла мешканка Вінниці Анастасія.

Один із соцпрацівників із Закарпатської області розповів, що найчастіше пільговими виплатами зловживають представники ромської національності. «Крім того, що вони оформляють допомогу як матері-одиначки, у них на потік поставлений інший вид шахрайства. Неповнолітні циганки народжують дітей, відмовляються від них, а над малюками оформляють опікунство їхні бабусі. В такому разі виплати становлять кілька тисяч гривень, на ці гроші може жити вся сім’я. Правда, часто соціальні картки у них відбирають циганські барони», – розповів соцпрацівник.

Соцслужби перетворилися на спецслужби

Адвокат Іван Ліберман додає, що найчастіше про «фіктивну самотність» дізнаються від сусідів і друзів, з якими побили горщики. «Дільничний обійшов сусідів поруч, зверху і знизу – з’ясував, чи живе там чоловік. Як часто буває вдома, чи гуляє з дитиною. Але іноді про такі схеми дізнаються від колишніх подруг, з якими посварилися. А був випадок, коли неофіційна свекруха поквиталася з невісткою, вона сама зателефонувала до органу опіки та повідомила про таку авантюру», – каже Ліберман.

Далі, за його словами, соцслужби звертаються в правоохоронні органи, а ті вже беруть через суди дозволи на доступ до речей і особистих речей батьків, запасаються свідченнями свідків. Після цього через суд не створює труднощів довести, що дитина виховується в повній сім’ї з біологічним батьком. «Матерів же визнають винними в «шахрайстві» і «підробці документів», вони отримують штрафи або невеликі кримінальні терміни. А потім потрапляють під амністію. При цьому таких кримінальних справ і всіляких перевіряючих органів настільки багато, що, за моїми прогнозами, років через п’ять судимості за розкрадання з бюджетів будуть у чверті населення країни. Я знаю про подібні випадки, і тепер ці мами чекають амністії», – впевнений Ліберман.

Моніторять і виплату субсидій

По домівках у такому разі соцслужби ходять рідше, зате дізнаються про покупки та майно субсидіантів у банках, реєстрах нерухомості, у сусідів і друзів.

Перший заступник голови комітету із соціальної політики Ради Сергій Каплін каже, що інспектори дійсно «пішли в народ» – вони дуже активно шукають усіх, хто отримує пільги.

Він вважає, що закон про соціальних інспекторів у парламенті не буде проголосований. «У парламенті дійсно є законопроект, який надає більше прав соціальним працівникам, вони зможуть ходити по домівках, заглядати в холодильник. Але за нього ніколи депутати не проголосують, хоча цього від нас і вимагають західні партнери. По-перше, напередодні виборів ніхто на це не піде. Та й після виборів навряд чи його підтримають», – вважає Каплін.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна
В тему

Останні матеріали