21 Грудня 2017
Новини

Автор «Щедрика» сам відчинив двері своєму вбивці

Автор «Щедрика» сам відчинив двері своєму вбивці

Нещодавно виповнилося 140 років від дня народження Миколи Леонтовича. Життя його містить неймовірні події і факти, про які варто розповісти.

Твір, який приніс своєму авторові світову популярність, Леонтович переписував кілька разів. А двічі навіть хотів знищити. У «Щедрика» п'ять авторських редакцій: перша з'явилася в 1901 році, а остання – в 1919-му. Вперше на українській сцені пісню виконав в 1916 році хор Київського університету. 5 жовтня 1921 року його вперше почули в США – на концерті в Карнегі-холі в Нью-Йорку. А в 1936 році Пітер Вільховське, який працював на радіо NBC, записав англійську версію «Щедрика» – «Carol of the Bells», яка принесла мелодії всесвітню популярність.

Ніщо людське композитору не було чуже, і в 1921 році Леонтович, за даними біографів, вельми захопився ученицею Тульчинського жіночого єпархіального училища. Дівчину і музу звали Надією Танашевич, за віком вона годилася композитору в дочки. Немає точних даних, чи відповідала дівчина взаємністю талановитому, але дуже бідному композитору, та після смерті зі Старжгорода, в якому вона жила, вона прислала на могилу Леонтовича великий вінок з написом «Вічна пам'ять. Спи спокійно».

Смерть передбачила ворожка

19 січня 1921 року мати Надії Танашевич побачила по руці композитора його близьку смерть. Жінка не хотіла озвучувати зловісне ворожіння і стала ухилятися від відповіді. Але втрутилася її донька Надія. «Ох, мамо! Лінія життя зовсім скінчилася, навіщо ти помилково говориш?» – поправила матір Танашевич. Через чотири дні композитора застрелили впритул у будинку його батька.

Вбивцю самі впустили в будинок

Убив Миколу Леонтовича 23 січня 1921 року агент Всеросійської надзвичайної комісії по боротьбі з контрреволюцією і саботажем Афанасій Грищенко. Трагедія сталася в селі Марківка у Вінницькій області. Злочин був дуже жорстоким.

«Була шоста ранку. В хату зайшов молодий, 22 – 23 років, середнього зросту чоловік. Темний блондин, без вусів і бороди. Руки мав пещені, з довгими пальцями. Добре одягнений. Розмова російська, солдатська. Попросився переночувати», – розповів друг сім’ї Яструбецький.

Прийшовши, сказав, що він чекіст і проводить боротьбу з місцевим бандитизмом. Зранку пролунав постріл – Грищенко впритул застрелив композитора, який за півгодини помер від втрати крові. Вдома, крім смертельно пораненого Леонтовича, були батько, сестра Вікторія і його дочка Галина. Їм усім вбивця зв'язав руки розірваною жіночою спідницею і рушником. З гаманця композитора, який помирав, він витягнув 5000 рублів різною валютою. Тікаючи з села, скоїв ще пару крадіжок, стріляв у людей. Бандита в результаті зарубав лопатою житель одного з сіл.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна
В тему

Останні матеріали