У зв'язку із поширенням коронаврусної інфекції, питання його визначення не втрачає актуальності. Сучасна медицина дозволяє відповісти на питання: чи заражені ви, чи йде в вашому організмі активний вірусний процес і чи зустрічалися ви з вірусом раніше.
Про це інформує "Новое время".
Які бувають тести на COVID-19?
Існує три види тестів на коронавірусну інфекцію.


Експрес-тести
Це найшвидший і найбільш ненадійний вид тестування, хоча саме такі тести нерідко використовували на першому етапі пандемії в багатьох аеропортах світу.
У пацієнта беруть краплю крові з пальця, після чого протягом декількох хвилин спеціальний реагент показує результат тесту. Деякі з видів таких тест-систем доступні навіть для домашнього використання.
Теоретично такий тест має визначити наявність у крові імуноглобулінів, які організм формує у відповідь на інфікування вірусом (коронавірусом SARS-CoV-2, який викликає захворювання COVID-19).
Такі імуноглобуліни бувають двох типів:
- М — відповідають за гостру фазу захворювання з моменту, коли вірус потрапив в організм, і свідчать про першу відповідь імунної системи;
- G — імуноглобуліни імунної пам’яті, тобто імунітет (зокрема і тимчасовий), який розвивається вже після перенесеного захворювання.
Перші антитіла зазвичай з’являються вже на першому етапі захворювання, а другі - орієнтовно через кілька тижнів після зникнення клінічних симптомів.
Однак світовий досвід засвідчив, що експрес-тести на COVID-19 (як і тести на антитіла загалом) можуть бути вкрай неінформативними та давати похибку аж до 30%-40%. Наприклад, тест може показати хибнонегативний результат, якщо людина вже інфікована, проте її організм ще не почав виробляти антитіла. І навпаки, хибнопозитивний тест може бути у тих, хто перехворів на інші коронавірусні інфекції, але не COVID-19.
Похибка може бути обумовлена і низькою чутливістю таких тестів (на відміну від ІФА-тестування).
ІФА-тестування
Метод імуноферментного аналізу — важливий лабораторний вид тестування, для якого необхідна венозна кров пацієнта.
Такі тести можуть визначити, чи перехворіла чи вже людина на COVID-19 (можливо, навіть безсимптомно) і чи сформував її організм імунітет до коронавірусу.
ІФА-тестування виявляє в організмі антитіла декількох типів (з більшою достовірністю, ніж експрес-тестування крові з пальця):
- ImG — свідчать про вже перенесене захворювання, з’являються в організмі за кілька тижнів після інфікування та можуть зберігатися кілька місяців;
- ImM — вказують на гостру фазу захворювання.
Для проведення ІФА-тестування необхідні лабораторні умови і спеціальне обладнання, його не можна провести в домашніх умовах. При цьому аналізується сироватка крові, а не сама кров, як у випадку з експрес-тестами.
Час отримання результатів ІФА-тесту можна порівняти з ПЛР-тестуванням — у випадку оперативної роботи лабораторії результат можна отримати вже за 1−2 доби.
ПЛР-тест
Метод полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) — це повноцінний лабораторний вид тестування, який на сьогодні є найбільш точним методом виявлення хворих на COVID-19. Він дозволяє виявити не антитіла, а безпосередньо сам вірус — точніше, його РНК.
Так можна визначити, чи хвора людина на коронавірусну хворобу зараз. Найефективнішим такий спосіб є в тому разі, якщо пацієнт здав тест у перші 7 днів після появи симптомів захворювання.
ПЛР-тести показані також тим, хто контактував з хворим.
Для проведення тесту у пацієнта беруть мазок з носогорла. Швидкість отримання результатів такого тесту — від 1−2 діб. Значною мірою це залежить від здатності лабораторій (приватних або державних) оперативно обробляти зразки.
ПЛР-тестування — один з найточніших і найчутливіших методів діагностики інфекційних захворювань у сучасній медицині. В основі методу — багаторазове «копіювання» певної ділянки ДНК вірусу за допомогою спеціальних ферментів в штучних умовах. Це дозволяє з високою вірогідністю визначити, який саме вірус є збудником захворювання.
Для встановлення діагнозу COVID-19 рекомендується винятково ПЛР-тестування, - нагадує Центр громадського здоров’я України.
Однак і ПЛР-тести можуть давати похибку — зрештою медики можуть встановити діагноз та призначити лікування виходячи з клінічної картини захворювання.
Як роблять ПЛР-тест на COVID-19 і як до нього підготуватися?
Спеціальною паличкою з ватним тампоном у пацієнта беруть мазок з носогорла, а далі в пробірці чи контейнері відправляють у лабораторію.
Для максимальної ефективності такого аналізу МОЗ України радить дотримуватися низки рекомендацій.
За 6 годин до тесту:
- не використовувати спреї, льодяники або таблетки для горла.
За 3−4 години до проведення тесту:
- не їсти й не пити;
- не полоскати горло або ротову порожнину;
- не палити;
- не чистити зуби;
- відмовитися від жувальної гумки, цукерок
тощо.
Де і як можна зробити ІФА та ПЛР-тести на коронавірус, скільки це коштує?
Подібні тести в Україні роблять як приватні, так і державні лабораторії. Через це суттєво різниться як вартість тестування, так і час очікування результатів.
Згідно з даними Центру громадського здоров’я України, діагноз COVID-19 може бути поставлений тільки на основі ПЛР-тесту.
ПЛР-тестування можуть зробити безкоштовно, якщо сімейний лікар вважає це необхідним виходячи з симптомом хвороби та її перебігу.
У такому випадку МОЗ рекомендує такий порядок звернення за ПЛР-тестом, якщо є підозра на коронавірусну хворобу:
- звернутися до сімейного лікаря, розповівши про симптоми;
- лікар, оцінивши стан пацієнта, має направити до нього мобільну бригаду, щоб взяти мазок з носогорла для ПЛР-тесту на COVID-19.
Безкоштовний ПЛР-тест роблять також пацієнтам з пневмоніями, які госпіталізовані в стаціонар і чекають на підтвердження діагнозу.
У разі, якщо сімейного лікаря у пацієнта немає або ж зазначена схема не працює (немає вільної бригади, лікар відмовляється організувати її прибуття), у МОЗ рекомендують звертатися на одну з гарячих ліній.
Звернутися в лабораторію самостійно і зробити платний ПЛР-тест пацієнт може зробити у декількох випадках, наприклад:
- якщо сімейний лікар не бачить підстав для виклику мобільної бригади (щоб взяти мазок для безкоштовного тесту на COVID-19);
- якщо реальний термін прибуття мобільної бригади або очікування результатів безкоштовного тесту перевищує бажаний термін, і пацієнт хоче пройти тестування швидше;
- якщо є необхідність достроково вийти із самоізоляції, контрольованої додатком Дія (у такому випадку тест має зробити тільки одна з лабораторій, верифікованих МОЗ).
Тоді пацієнт самостійно звертається в одну з лабораторій, де можна зробити ПЛР-тест на COVID-19.
У державних лабораторіях вартість тесту складає від 700−800 грн.
- особам, які потребують планової госпіталізації та / або операції,
- медичним працівникам, які працюють з хворими на COVID-19,
- працівникам лабораторій, які обробляють зразки пацієнтів з підозрою на COVID -19,
- працівникам патологоанатомічних, судово-медичних бюро, відділень, які беруть участь у розтинах;
- працівникам Національної поліції, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та іншим медичним і фармацевтичним працівникам.
У приватних лабораторіях вартість ІФА-тестів коливається в межах 300−600 грн в середньому.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.