В центрі уваги

Сергій Токарєв: Що таке імпакт-проєкти та як ефективно підійти до такого формату інвестування

Сергій Токарєв: Що таке імпакт-проєкти та як ефективно підійти до такого формату інвестування

У публічному полі інвестиції все ще асоціюються з певними результатами, метриками та показниками. Проте останнім часом вкладники починають приділяти увагу компаніям у форматі імпакт-інвестування, оскільки їх цікавить, що стоїть за брендом окрім бажання отримати дохід. Сергій Токарєв, ІТ-підприємець, співзасновник та партнер Roosh, розповів про те, як можна поєднати суспільно-важливі цілі та прибуток.

Особливості та переваги імпакт-інвестування

Якщо компанія прагне отримати не лише прибуток, а й досягти певних соціальних чи екологічних цілей, вона впроваджує імпакт-інвестування. Раніше цей формат капіталовкладень вважався чимось нішевим і не користувався особливою популярністю. Ще 10 років тому він оцінювався в кілька мільярдів доларів. Але згідно зі звітом GIIN (Глобальна мережа імпакт-інвестування) обсяг світового ринку таких проєктів у 2024 році досягнув 1,571 трильйона доларів. 

«Для себе я визначив три причини подібних результатів. По-перше, імпакт-інвестування є більш сталим варіантом в довгостроковій перспективі. По-друге, вкладники побачили, що інвестувати кошти можна без втрати прибутковості. По-третє, на такий формат інвестицій є попит серед потенційних покупців і користувачів вашого сервісу чи продукту», – говорить Сергій Токарєв.   

Інвестування в Україні

Через повномасштабну війну в Україні кількість проєктів із соціальною активністю почала збільшуватися. Але зазвичай йдеться більше про благодійність або корпоративну соціальну відповідальність, оскільки бренди, які допомагають військовим і цивільним, не мають за мету повернути вкладені кошти. 

Головна ідея імпакт-інвестування полягає у тому, аби не лише вкладати капітал, а й отримувати прибуток. Це активне інвестування, яке також підпадає під регуляції щодо розкриття інформації. Крім того, уряди зазвичай намагаються стимулювати подібні проєкти, зокрема через пільги. 

«В Україні це відносно новий формат інвестування. На 2020 рік у нас налічувалося близько 1000 подібних підприємств, які у більшості підтримувалися завдяки міжнародним інвестиційним фондам і компаніям», – зазначає Сергій Токарєв.  

Як підготуватися до імпакт-інвестування

Ринок соціально-відповідального інвестування має певні специфіки, до яких потрібно підготуватися як інвесторам, так і компаніям. 

Для вкладників важливо звернути увагу на наступне:

  • Ціль – варто вибрати напрямок соціально-відповідального інвестування. Зазвичай це клімат, медицина чи освіта, а для реалій війни в Україні – допомога постраждалим, реабілітація ветеранів, відбудова шкіл тощо.
  • Комплексна оцінка – потрібно вивірено підійти до питань соціального впливу та бізнес-моделі. Такі проєкти повинні мати план і метрики для оцінювання.
  • Прозора звітність – аби мати довіру, необхідно забезпечити постійний моніторинг обороту фінансів і соціального впливу.

Важливі специфіки для компаній:

  • Чітке формулювання соціальної місії та моделі заробітку – потрібно одразу ж зрозуміти, яку проблему буде вирішувати проєкт і як на цьому буде відбуватися генерація доходу.
  • Якісний менеджмент і прозора звітність – необхідно заздалегідь налагодити фінансову дисципліну, юридичну прозорість та корпоративне управління. 
  • Демонстрація впливу – варто налагодити відстеження головних показників соціального ефекту. Фактично йдеться про проєкти, які вже профінансували, та кількість людей, яким допомогли.
  • Нетворкінг – не слід пропускати тематичні заходи, ярмарки проєктів та інші івенти, на яких можна познайомитись з менторами та потенційними інвесторами.

Сергій Токарєв додає, що в Україні сьогодні потрібно не лише вкладатися у різноманітні суспільно-важливі проєкти, а й виводити на новий рівень популярність імпакт-інвестування. Такий вид капіталовкладень добре впливає на економіку країни, працевлаштування громадян і має інтерес серед інвесторів і компаній.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

В тему