Нещодавно почула дуже прикру розповідь.
В одному із сіл на Поліссі стареньку маму, яка майже не ходить, діти кинули напризволяще. Доньки виїхали до міста, мешкають в іншій області. А син, хоч і живе з матір′ю, але постійно п′є. «Якщо сусіди принесуть поїсти – добре. А як ні – то лежить та бідна матір голодна і холодна. Бо син, тільки-но принесуть мамину пенсію, всі гроші забирає і пропиває». Про це йдеться у газеті «Твій вибір».
Не доведи, Господи, мати таку старість. Тому, за матеріалами видання «На пенсії», ми підготували загальну інформацію про те, чи повинні діти утримувати своїх стареньких батьків та як карають тих дітей, які не виконують передбачених законами обов′язків.
Що каже закон
Юрист Сергій Коробкін, посилаючись на ст. 51 Конституції України, каже: за повнолітніми дітьми закріплений обов’язок піклуватися про своїх батьків, які вже не можуть працювати. А ст. 202 Сімейного кодексу України нагадує, що повнолітні діти мають утримувати тих батьків, які є непрацездатними та потребують матеріальної допомоги.
Водночас варто розуміти: якщо батьки подали на дочку або сина позов про стягнення з них аліментів на користь батьків, то суд спершу перевіряє доводи батьків. Бо повнолітні діти зобов?язані утримувати своїх батьків, коли наявні три умови одночасно. Перша – кровна спорідненість між батьками та дітьми або наявність інших значущих зв’язків (як-от усиновлення). Друга умова – мама чи тато вже фізично не можуть самі працювати. Третя умова – один чи обоє з батьків не в змозі прожити без додаткової грошової допомоги. Якщо бодай одна з цих умов відсутня, суд звільнить дітей від обов’язку утримувати своїх батьків.
А от щодо морального боку, то діти мають помагати батькам, коли в мами з татом прибутки менші за прожитковий мінімум, встановлений законом (наразі це 2 361 грн на людину).
Чи бувають винятки
Часом старенькі батьки ніби й отримують пенсію, вищу за мінімальну, але все одно потребують підтримки дітей, бо, приміром, усі гроші витрачають на лікування. Тому на практиці суд розглядає необхідність матеріальної допомоги батькам у кожному конкретному випадку. При цьому до уваги бере загальне матеріальне становище батьків, враховуючи їхню пенсію та інше грошове забезпечення від держави, субсидію та пільги, а також наявність у батьків майна, яке може приносити їм грошовий дохід.
Бо буває, наприклад, що мама чи тато мають якусь нерухомість, яку могли би здати в оренду, але не роблять цього і тим самим не дають собі можливості покращити власне матеріальне становище. В такому випадку суд теж може відмовити їм у стягненні аліментів із дітей.
Тобто те, що батьки вже не можуть працювати, не є причиною вимагати від дітей грошей.
Скільки аліментів платять діти батькам
Суд може визначити розмір аліментів на батьків як конкретну грошову суму на певний період або як відсоток від доходу сина чи дочки.
На розмір виплати може вплинути факт одержання виплат від інших родичів батьків: дружини або чоловіка, інших дітей, їхніх батьків.
Якщо мама або тато тяжко хворі чи мають інвалідність, а доросла дитина отримує достатній дохід, її можуть примусити сплатити за лікування та медичний догляд батьків. Це може бути як одноразова виплата, так і певні суми протягом якогось періоду.
Як карають ухилянтів
Якщо ж доросла дитина отримала рішення суду щодо примусового утримання своїх батьків, однак ухиляється від цього, справа може закінчитися навіть криміналом!
Відповідно до ст. 183-1 Адміністративного кодексу, якщо діти пів року не платять батькам призначених судом аліментів, то можуть бути покарані 120 – 240 годинами суспільно корисних робіт. При повторному правопорушенні це вже будуть 240 – 360 годин. А злісним ухилянтам від сплати аліментів може загрожувати штраф розміром від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн), громадські роботи 80 – 120 год., виправні роботи строком до 1 року; пробаційний нагляд на строк до 2 років та навіть ув’язнення на строк до 2 років!
Ніна Грицюк
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.