Щороку близько 20 тисяч українців звертаються до лікарів після укусу кліщів.
Адже малюсінькі «кровопивці» можуть заразити людину і хворобою Лайма, і вірусним енцефалітом, і марсельською гарячкою.
Крім того, все частіше в українців виявляють дирофіляріоз – хворобу, якою нас заражають комарі, що напилися крові хворих тварин, - йдеться у газеті «Твій вибір».
Які зміни в самопочутті можуть сигналізувати про зараження? До кого звертатися за порятунком? Та чи існують способи захисту від небезпечних кліщів та комарів? Про це – в нашій розмові з лікаркою-інфекціоністкою МО ЛМТГ Ларисою Рубас.
– Ларисо Іванівно, почну з мало відомої нам хвороби дирофіляріозу, яку торік виявили у 32 українців. Що то за «зараза»?
– Це паразитарне захворювання, яке спричиняють гельмінти (по-народному – глисти) роду Dirofilaria. Основними носіями цих гельмінтів є хижі тварини і домашні коти й собаки. Якщо комар нап’ється крові від зараженої тварини, то потім може інфікувати людину личинками паразита.
– Тобто шляхом укусу комар своїм хоботком засовує нам під шкіру личинку глиста?
– Умовно кажучи, так. Далі личинка розвивається. Із неї виростає гельмінт. Переважно він «оселяється» на слизових оболонках і під шкірою. Тож візуально здається, що на шкірі утворилася пухлинка. Від моменту зараження до появи пухлинки може минути від місяця до кількох років.
– Як зрозуміти, що під шкірою дійсно оселився глист?
– Треба спостерігати за пухлинкою. Зазвичай вона може червоніти, свербіти, ставати гарячою. Гельмінт здатен також переміщуватися під шкірою, долаючи до 15 сантиметрів за добу.
– Недавно на Івано-Франківщині чоловікові витягнули з руки 15-сантиметрового глиста і сказали, що пацієнту пощастило. Бо ці гельмінти можуть жити навіть усередині організму.
– Так, ці паразити можуть уражати внутрішні органи людини, суглоби, навіть очі. Оскільки ці гельмінти тонкі, як нитка, виявити їх не завжди просто. А оскільки пересуваються, то й дістати їх іноді буває складно. Але зазвичай вони «оселяються» під шкірою спини та плеча. Відтак робиться невеличкий надріз на шкірі, й таким чином хірург дістає паразита.
– А якщо глист засів десь глибоко і його тривалий час не діставати, то що буде?
– Якщо гельмінт «засяде» в очах, то в людини можливі часті сльозотечі, кон’юнктивіти, набряки повік. Якщо паразита вчасно не видалити, він може загноїтися, спровокувати запальні процеси та навіть абсцес (утворення наривів, гнійників), – йдеться в розмові з лікаркою-інфекціоністкою МО ЛМТГ Ларисою Рубас.
– Щоб не допустити таких проблем, треба уникати укусів комарів?
– Абсолютно правильно. Для того на вікнах мають бути протимоскітні сітки. Під час перебування в місцевості, де багато комарів, треба носити одяг, який захищатиме шкіру. Можна також використовувати репеленти (аерозолі, креми), які відлякують комарів. Для котів і собак варто придбати спеціальні нашийники, які теж відлякують комарів, бліх, кліщів.
– Нагадаймо нашим читачам і про небезпеку, яку несуть кліщі.
– В минулі роки я вже розповідала читачам газети, що кожен десятий кліщ може внаслідок укусу заразити людину хворобою Лайма. Щороку в Україні фіксуються близько чотирьох-п’яти тисяч (!) таких випадків. Менш поширена проблема – кліщовий вірусний енцефаліт (запалення головного мозку). Але за останні 30 років у Європі у 300 разів частіше стали виявляти таких пацієнтів. Іще менш поширена марсельська гарячка – гостре інфекційне захворювання, яку переносять бурі собачі кліщі. Марсельська гарячка більш притаманна південним регіонам, особливо Криму, де перед війною недугу фіксували приблизно у 20 – 40 людей. А загалом укуси кліща можуть загрожувати людині зараженням майже 150 недуг!
– Ого! А як зрозуміти, що кліщ чимось заразив?
– Передусім в людини уражаються нерви: якщо лицьовий – перекошує пів обличчя, якщо слуховий – пацієнт починає гірше чути, якщо зоровий – утрачається зір. Це все я перелічую симптоми невритів і поліневритів. Унаслідок укусу кліща може виникнути стріляючий біль у хребті, щелепі, плечі, суглобах, у сідничному нерві. Може також виникнути запалення м’язової оболонки серця – міокардит. Він проявляється тахікардією (посиленим серцебиттям), задишкою від незначних навантажень, яка зникає у стані спокою. Такі пацієнти про себе кажуть: ні живий, ні мертвий. Буває, що людина звертається зі скаргами через кілька років після укусу кліща. Бо спочатку не здогадувалася про першопричину болів у суглобах, спині, плечах, лікується в ревматологів і невропатологів, а коли здає відповідні аналізи крові, в неї виявляють задавнені антитіла на борелію – хворобу Лайма. В таких випадках лікування підбирається геть інше, бо воно спрямоване на «ліквідацію» інфекції, а вже потім – її наслідків.
– Оскільки хвороба Лайма щороку уражає все більше українців, нагадаймо, чим вона небезпечна.
– Хвороба Лайма уражає не один якийсь орган, а цілі системи. Перші симптоми – червона пляма, що з’являється та зникає по всьому тілу, висока температура тіла, слабкість, головний біль (ознаки можуть виникнути впродовж 45 днів після укусу). Люди недосвідчені можуть сплутати ці симптоми із застудою, лікувати традиційними протигрипозними засобами і цим самим дати хворобі перейти з початкової стадії в наступну, коли уражаються нервова система, серце, очі.
– Якщо людина виявила на тілі кліща, це ще не означає, що вона чимось захворіє?
– Захворіє людина після укусу чи ні – залежить від того, наскільки сильно присмоктався кліщ, чи довго він перебував у тілі людини, чи сильний імунітет у постраждалого. Оскільки кліщ інфікує через свою слину, то важливо витягнути його з хоботком. Для того можна використовувати спеціальні засоби (продаються у ветеринарних аптеках). Цей засіб притиснути до шкіри, обхопити ним тільце «кровопивці», легенько розхитати і повільно тягнути, акуратно викручуючи кліща.
– А якщо людина на природі і не має інструментів?
– Тоді витягнути кліща хай спробує пінцетом чи пальцями, обмотаними бинтом. Багато хто робить із нитки петлю, звужує петлю під тільцем кліща і теж акуратно викручує. Коли ж хоботок чи його часточки лишилися під шкірою – витягнути їх можна стерильною голкою. Опісля ранку треба обробити антисептиком, а руки вимити з милом.
– Чи треба зразу приймати якісь ліки для профілактики хвороби Лайма або інших можливих захворювань, які передаються через укус кліща?
– Краще відвезти в лабораторію ще живого кліща (помістити його в банку, забезпечити вологою і закрутити щільно кришкою). Якщо кліщ виявиться «здоровим» – чудово. Якщо ж заразним – людині знадобиться якнайшвидше пройти відповідне лікування, щоб у найкоротші строки позбутися інфекції без суттєвої шкоди для здоров’я. Коли ж дослідити кліща лабораторно не вдалося, то людині треба спостерігати за шкірою, загальним самопочуттям, міряти температуру тіла. В разі появи навіть незначного погіршення необхідно зразу ж звертатися до лікаря.
– І насамкінець – основні правила захисту від кліщів.
– Перш ніж вирушати на природу, треба придбати спеціальні засоби від кліщів (аерозолі, мазі тощо). Раджу вдягати на природу світлий однотонний одяг (на ньому легше помітити павукоподібного), а також захищати тканиною та взуттям відкриті ділянки шкіри (найбільше кліщі люблять присмоктуватися до тонкої шкіри на задній частині шиї, за колінами, на голові). Після повернення додому треба оглянути себе і домашніх тварин, які перебували на природі. Адже під шерстю собак та котів кліщ може легко сховатися, а потім перекочувати на людину.
– А що робити з покривалами, сумками, одягом?
– Просто витрусити їх – не достатньо. Адже кліщі міцно тримаються за ворсинки тканини. Тому речі потрібно замотати в кульок, а потім випрати. До речі, не рекомендую приносити з лісів та лугів букети. Адже на цих рослинах теж можуть сидіти кліщі, які згодом легко переберуться на тіло людини чи тварини.
– Дякую за поради.
Спілкувалася Оксана Бубенщикова
Фото автора та з відкритих джерел
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.