Поради

Від стресу в нас побільшало проблем зі шлунком

Від стресу в нас побільшало проблем зі шлунком

Із настанням весни зазвичай починають про себе нагадувати всі хронічні недуги.

Чи загострюються нині гастрит і виразкова хвороба? Яких помилок припускаються люди при самолікуванні? І що робити, аби взагалі не мати проблем із травленням? Відповісти на ці питання я попросила  лікарку-гастроентерологиню медичного об’єднання ЛМТГ Наталію Стаднік. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Нашу розмову, Наталіє Олександрівно, пропоную почати із роз’яснення, що ж то за хвороба така гастрит і наскільки вона поширена.

– Це захворювання виявляють у понад половини населення світу. Гастрит являє собою запалення слизової оболонки шлунка, яке може бути гострим або хронічним. Основні причини гастриту – інфекція Helicobacter pylori, неправильне харчування, стреси, куріння, тривале вживання лікарських препаратів та алкоголю.

А виразкова хвороба менш поширена за гастрит?

– Так, але вона має серйозніші ускладнення. В Україні частка виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки сягає 13,3 відсотка серед усіх випадків захворювань шлунково-кишкового тракту. Причому виразкова хвороба у дванадцятипалій кишці трапляється в чотири рази частіше, ніж у шлунку.

Як проявляється виразка?

– Це хронічне захворювання проявляється формуванням дефекту слизової оболонки  шлунка чи дванадцятипалої кишки і виникає внаслідок невідповідності чинників «агресії» і «захисту» у слизовій оболонці гастродуоденальної зони.

Із якого віку вже діагностують гастрит і виразку?

– Гастрит може з’явитися ще в дитячому віці. Пік цього захворювання припадає на 30 – 50 років. Виразкова хвороба в дитячому віці діагностується нечасто, однак лікування буває складним.

Жінки чи чоловіки більш схильні до цих недуг?

– Із виразками шлунка співвідношення чоловіків і жінок приблизно однакове. Із виразками дванадцятипалої кишки більше все-таки чоловіків. Бо вони частіше вживають алкоголь, курять і мають вищий рівень стресу.

А генетично передаються ці хвороби?

– Так, спадкова схильність до виразкової хвороби виявляється у 40 – 50 відсотків хворих. Ризик розвитку виразкової хвороби у кровних родичів хворих у три-чотири рази вищий, ніж у популяції в цілому.

Стрес також призводить до гастриту і виразки. Ви помітили це з початком великої війни?

– Скажу так: до 2022 року пік цих захворювань припадав на осінь-весну. Проте з початком великої війни така сезонність, за моїми спостереженнями, втратила актуальність. Тобто, не залежно від пори року, частка пацієнтів із гастритом і виразковою хворобою однакова, що більш пов’язано з перебуванням українців у «цілорічному» стресі.

Як проявляються гастрит і виразка на початках?

– Серед типових симптомів – біль у верхній частині живота, що часто виникає до або після їди; печія, відрижка повітрям, кислим або гірким; нудота і блювання; здуття кишківнику; наліт на язику, неприємний запах із рота, відчуття важкості в шлунку; запор чи діарея.

Якщо не лікувати гастриту, він мине сам по собі?

– Ні, без лікування він може перерости у виразкову хворобу, а вона може призвести до ускладнень. Навіть якщо певні симптоми без лікування з часом перестають турбувати, це не означає, що все минулось і можна «видихнути».

Які можуть бути ускладнення виразкової хвороби?

– У 15 – 20 процентів хворих стаються кровотечі, причиною яких є розрив великої судини на дні виразки. При руйнуванні всіх шарів стінки шлунка чи дванадцятипалої кишки може виникнути прорив (перфорація) в місці розташування виразки, через що шлунково-кишковий вміст і гази потраплять у черевну порожнину. Одним із ускладнень є пенетрація виразки, тобто її проникнення в суміжні органи і тканини, через що порушується цілісність усієї стінки шлунка, а дном виразки виявляється прилеглий орган або тканина. В результаті багаторазових загострень виразкової хвороби може розвинутися стеноз – звуження  частини шлунка і/або цибулини дванадцятипалої кишки.

А рак може виникнути?

– На жаль, але так. Малігнізація – це теж одне з ускладнень виразкової хвороби. Воно проявляється тим, що виразка перероджується у злоякісний процес і призводить до раку шлунка.

Яких помилок найчастіше припускаються хворі під час самолікування, і до чого це призводить?

– Найпоширеніша помилка – прийом ліків без призначення спеціаліста, ігнорування дієти, застосування народних методів без консультації лікаря. А наслідки – розвиток ускладнень, які, буває, призводять навіть до смерті пацієнта.

Чи можна повністю позбутися виразки та гастриту, щоб вони більше ніколи не турбували?

– Звичайно. Для того треба чітко дотримуватися призначеного лікування. Бо часто пацієнти при покращенні самопочуття скорочують тривалість прийому препаратів, зокрема – антибіотиків при лікуванні Хелікобактеру, чи приймають лише один із двох призначених антибіотиків, чого робити самовільно не можна. Також пацієнт повинен дотримуватись дієтичних рекомендацій, вести здоровий спосіб життя, уникати психоемоційних перенавантажень.

А які страви або продукти треба внести до «чорного списку»?

– Варто відмовитися від смаженого, газованих і алкогольних напоїв, тістечок. Також потрібно викинути зі свого раціону копчені і консервовані продукти, ковбасні вироби, фастфуд, здобу, чипси, сухарики, солоні горішки. Треба обмежити додавання до страв часнику, цибулі, перцю, гірчиці, хрону, лимонного соку й подібного. А ще – важливо уникати переїдання та їсти невеликими порціями хоча б чотири рази в день.

Наскільки шкідливою є жувальна гумка і чи може вона спровокувати гастрит або виразку?

– Її рекомендовано жувати протягом 10 – 15 хвилин після їди, аби стимулювати виділення шлункового соку для покращення травлення. А жування гумки натще має негативні наслідки для шлунка.

А чи можуть нашкодити шлунку популярні колись народні засоби: тепле молоко із содою, «шипучка» від важкості в шлунку (коли до води з цукром додається сода, погашена оцтом).

– Вони справді тимчасово знімають печію, але згодом такі «народні методи» збільшують кислотність шлункового соку – і відбувається ще більше подразнення слизової шлунка та поступове наростання симптомів.

У магазинах зараз у вільному доступі газована вода, насичена мінералами. Безпечно пити її просто так?

– Користь такої води залежить від мінералів, які входять до її складу, та їхньої кількості. Якщо таких солей менше ніж 1 грам на літр – це звичайна столова вода. Її можна пити без обмежень. Якщо концентрація солей більша – це вже напій, призначати який може тільки лікар відповідно до стану здоров’я пацієнта. Адже мінеральна вода буває гідрокарбонатною, сульфатною, хлоридною чи змішаною. Відповідно, кожна з них має свої лікувальні властивості: гідрокарбонатна допомагає при підвищеній кислотності шлунка, хлоридна – при зниженій. Також слід розуміти, що постійне та у великій кількості вживання газованої води може викликати здуття живота.

І ще дайте пораду: щоб не загострювати проблеми зі шлунком, як навчити себе не нервуватися? Особливо, коли чекаєш рідних із фронту? Може, якісь заспокійливі приймати?

– Краще знайти собі заняття, яке приносить задоволення. У когось це може бути рукоділля, читання, розмова по душах. У когось – танці, спорт, йога. Гарно заспокоює догляд за квітами, домашніми улюбленцями. Навіть тепла ванна чи горнятко кави допомагають заспокоїтися. Замість сидіти в телефоні чи телевізорі проведіть час на свіжому повітрі. Це принесе більше користі нервовій системі, сприятиме кращому сну. Тим паче, що недосипання призводить до дисбалансу гормонів і негативно впливає на стан здоров’я в цілому, і на органи травлення зокрема. Якщо жодна з рекомендацій не помагає, вам краще звернутися до психолога або психотерапевта. А купувати заспокійливі на власний розсуд не раджу.

Дякую за поради.

Спілкувалася Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Лікарі, Поради, луцьк
В тему