Поради

Чим небезпечні весняні протяги та як їх лікувати

Чим небезпечні весняні протяги та як їх лікувати

Щойно блисне сонечко, як нам кортить швидше познімати шапки та шарфи. Діти у шортах і футболках бігають на вулиці за м’ячем. Дорослі починають активно мити вікна, вибивати килими. А потім усі дружно біжать до невропатолога: «Рятуйте, шию скрутило!»

Тож які небезпеки несе нам весняна погода? Чи варто боятися протягів? І як правильно користуватися кондиціонером? Про це нам розкаже лікарка-невропатологиня медичного об’єднання ЛМТГ Ангеліна Чернявська. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Ангеліно Валентинівно, чи справді з першим весняним теплом у вас побільшало пацієнтів?

– Так, на початку весни зростає кількість пацієнтів, які скаржаться, що їх «продуло», болять м’язи, шия, поперек тощо.

Це переважно люди якого віку?

– Різного. Бо ж починаються роботи на клумбах, городах: доводиться тривалий час стояти в одній позі. А потім розігнулися, десь піддуло, і все – біль гарантований. Особливо, якщо тіло спітніло. Проте люди старшого віку все-таки частіше звертаються, оскільки мають знижений імунітет. А на фоні перепадів температури місцеве переохолодження може бути для них небезпечним і проявлятися спазмами м’язів, болями, зокрема прострілювальними.

Молодь із настанням першого тепла спішить легше вдягнутися, через що відкриті ділянки тіла можуть швидко переохолодитися у тривалому контакті з вітерцем.

Ну і, звичайно, в окрему групу ризику входять працівники офісів. Бо вони починають умикати кондиціонери для охолодження повітря у приміщенні, а ще – проводять багато часу у стані іммобілізації (відсутності руху) шийної, плечової, поперекової мускулатури.

На що зазвичай скаржаться пацієнти?

– Буває, приходять із гострим болем між ребер, що виникає при русі.  Також часто виникає міозит (як кажуть у народі, «продуло шию»). Тоді м’язи ниють, іноді біль «віддає» у плечі, неприємні та болючі стають повороти головою. Інколи хворі зовсім не можуть поворухнути шиєю через різкий біль.

При запаленні лицевого нерва пацієнти скаржаться на асиметрію обличчя, сльозотечу, неможливість заплющити око. Протяг також може спровокувати підвищену збудливість трійчастого нерва. І тоді по всій поверхні застудженої половини голови виникає сильний прострілювальний гострий біль.

Які частини тіла особливо потерпають від весняного вітерцю?

– Найбільше – ті, які оголені: шия, обличчя, ноги. Буває, вже після кількагодинної такої прогулянки людина починає відчувати дискомфорт, стягнення у м’язах. А вже наступного дня з’являється гострий біль.

Тож якщо людина спітніла, то не треба роздягатися, щоб вітер її обдував?

– Звичайно! Внаслідок переохолодження відбувається спазм кровоносних судин, які постачають кров у нервові волокна.

Які можна отримати наслідки, якщо не звернутися вчасно до лікаря?

– Невчасний та неправильний початок лікування будь-якого захворювання призведе лише до хронізації патологічного процесу. А загалом наслідків багато. Наприклад, при радикулопатії шийного відділу хребта (якщо тривало займатися самолікуванням) неврологічні симптоми будуть наростати. Через це з ураженого боку може почати німіти рука, наростатиме інтенсивність болю з віддачею в руку. При невропатії лицевого нерва невчасно розпочате лікування може ускладнити подальший процес відновлення функції нерва, і людина ризикує на все життя лишитися з асиметрією обличчя.

Яких помилок найчастіше припускаються пацієнти, лікуючи самі себе?

– Напевно, найпоширеніша помилка – зігрівати хворе місце компресами або мазями. Адже тепло лише посилить процес.

Також категорично не можна звертатися за власним розсудом до мануальних терапевтів і масажистів. Бо спочатку треба визначити локалізацію запального процесу і зняти запалення, а мануальний терапевт може натиснути на больову точку й викликати ще більший біль.

Свого часу Уляна Супрун, колишня міністерка охорони здоров’я, казала, що шкідливий не сам протяг, а сильні пориви холодного повітря. Тобто влітку у приміщенні можна робити протяг, якщо повітря тепле, а тюлі чи жалюзі при цьому не хитаються?

– Звичайно, що будь-яке приміщення необхідно час від часу провітрювати. Бо свіже повітря дуже важливе для організму. І якщо ви потрапите ненадовго під протяг – нічого страшного не станеться. Та якщо, сидячи біля відчиненого вікна, ви відчуваєте дискомфорт – пересядьте в інше місце або вийдіть із кімнати.

А от у транспорті, коли відчинене вікно, то сильного потоку повітря (навіть теплого) все ж таки варто уникати?

– Звичайно! У спеку потік холодного повітря дарує насолоду (особливо у закритому транспорті), і людині здається, що ніяких поганих наслідків не буде, навпаки – організму так комфортніше. Але при цьому відкриті ділянки тіла (особливо спітнілого) можуть швидко переохолоджуватися, а це стає причиною запалення.

Щоб у спеку подарувати собі комфорт, люди користуються електровітрячками. Це безпечно?

– Основне правило використання таких приладів – не направляти прицільно на себе потік холодного вітру і не перебувати тривалий час під його дією.

Думаю, наші люди й кондиціонерами не завжди вміють користуватися?

– І таке буває. Тому, щоб уберегтися від наслідків впливу холодного повітря від кондиціонера, необхідно потік повітря з нього спрямовувати на верхню частину кімнати, а не на себе. Це допоможе запобігти неврологічним запаленням.

А якщо таке запалення людина вже мала, то потім воно буде повторюватися?

– Головне – не зволікати з лікуванням, аби хвороба не переросла у хронічну форму. А якщо вчасно звернутися до лікаря й отримати правильну терапію, то повторних загострень не повинно бути. Щоправда – за умови дотримання таких правил: уникати різких перепадів температури, купання в холодних водоймах, перенапруження м’язів і тривалого перебування на холоді та протягах.

Якою має бути погода, щоб можна було легше вдягатися?

– 15 – 17 градусів тепла – це вже комфортна для тіла температура. Але слід звертати увагу й на загальні погодні умови й одягатися багатошарово: припекло сонце – розстібнутися чи зняти куртку, похолодало – утеплитися.

А при якій температурі надворі вже можна відчиняти вдома вікна на ніч?

– На ніч – коли надворі від 25 градусів тепла. Коли ж прохолодніше, то краще на 15 – 30 хвилин провітрити кімнату перед сном та зразу після сну. При цьому оптимальна температура у приміщенні – 18 – 20 градусів при вологості повітря 50 – 60 відсотків.

Якщо людину все-таки протягнуло, то чим можна усунути біль?

– Прийняти нестероїдні протизапальні препарати, які містять у складі диклофенак, ібупрофен і подібне.  Але після цього – обов’язково звернутися до лікаря для консультації та корекції лікування. У жодному разі не можна займатися тривалим самолікуванням.

При яких симптомах треба негайно звертатися до лікаря, можливо навіть викликати «швидку»?

– Якщо біль гострий і не помагають знеболювальні, треба зразу йти до свого лікаря для встановлення діагнозу та підбору правильних медикаментів. А виклик «швидкої» можливий при підозрі на невропатію лицевого нерва. Адже ця патологія лікується лише в стаціонарних умовах. Окрім того, асиметрія обличчя може бути ознакою дуже серйозних проблем – інсульту, пухлини головного мозку тощо. Тож установити точний діагноз може саме лікар.

Але я сподіваюся, що наші читачі дослухаються до ваших порад і будуть здоровими. Дякую за розмову.

Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Лікарі, луцьк, Поради
В тему