Коли ми дуже змерзнемо, то пальці на руках чи ногах від холоду аж біліють і терпнуть. Іноді така зміна кольору шкіри може сигналізувати навіть про серйозну проблему.
Що таке хвороба Рейно? Чим вона небезпечна? І чи можна її вилікувати? Розповість лікар-хірург МО ЛМТГ Юрій Кордунов. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».
– Юрію Ростиславовичу, як давно людству відоме це захворювання і наскільки воно поширене?


– Хвороба Рейно відома давно. Але вперше її описав французький вчений Рейно в 1862 році. Але це доволі рідкісне захворювання. Ним страждають від трьох до п’яти відсотків населення планети.
– А в кого найчастіше – за віком, статтю – діагностують це захворювання?
– Переважно хворіють жінки віком від 20 до 40 років.
– Що являє собою хвороба Рейно?
– Це раптові напади спазму дрібних артерій рук і/або ніг. Інколи – інших периферичних частин тіла: кінчика носа, вух, підборіддя. Внаслідок спазмування судин кров перестає надходити в достатній кількості до цих частин тіла, призводячи до розвитку ішемії (знекровлення). Синдром Рейно переважно з’являється внаслідок інших захворювань. Але в 15 – 20 відсотків пацієнтів є самостійним хронічним захворюванням вегетативної нервової системи (тієї частини нервової системи, яка відповідає за роботу шкіри, м’язів, судин, внутрішніх органів).
– Ви сказали, недуга може бути наслідком певних хвороб. Яких саме?
– Насамперед це аутоімунні захворювання сполучної тканини, як-от системна склеродермія, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак. Спровокувати синдром Рейно можуть також запальні захворювання кровоносних судин (васкуліт, тромбофлебіт), хвороби крові (тромбоцитопенія, лейкози), вібраційна хвороба, ендокринні захворювання щитоподібної залози і надниркових залоз.
– Але в кожного четвертого із синдромом Рейно ця хвороба є самостійним захворюванням. Від чого вона з’являється?
– Причина появи хвороби Рейно остаточно не вивчена. Ймовірно, має значення генетична схильність у поєднанні з порушенням обміну речовин, інтоксикаціями алкоголем, курінням, психоемоційними стресами, емоційним перенапруженням. До хронічного спазмування судин і недостатнього притоку крові може призводити тривалий прийом ліків, що мають судинозвужувальну дію (наприклад, засоби від мігрені). А ще однією з причин розвитку синдрому Рейно можуть бути переохолодження організму або відмороження окремих частин тіла.
– Як зрозуміти, що в людини саме хвороба Рейно, а не просто сильне переохолодження?
– Симптоми синдрому Рейно часто починаються абсолютно раптово. Наприклад, після куріння, прання або миття посуду в холодній воді, після прогулянки на морозі. Нерідко напад спазму судин спричинений впливом стресу. Найчастіше хвороба уражає пальці рук і ніг. Рідше, як я вже казав, – вуха, ніс, підборіддя і навіть язик. Ознаками нападу при хворобі Рейно є блідість пальців, вони раптово стають холодними, з часом колір шкіри набуває синюшного відтінку, пацієнт при цьому відчуває печіння, розпирання, біль. Після закінчення нападу пальці стають багряно-синюшними, болісно-гарячими, набрякають.
– Дехто, побачивши такі симптоми в іншої людини, може злякатися: чи сам не заразиться. Але ж ця недуга не передається від людини до людини?
– Ні, синдром Рейно – це не вірусне, не інфекційне захворювання, тому воно не може передаватися від людини до людини.
– А чи можна повністю одужати від нього?
– Сучасна медицина дає змогу якщо не вилікувати повністю, то запобігати прогресуванню хвороби та істотно зменшувати її симптоми. Також із допомогою спеціалістів можна запобігти розвитку ускладнень, що призводять до інвалідності.
– Що включає в себе лікування синдрому Рейно?
– Використовується комплекс засобів і методів. Хворому можуть призначити медикаментозне лікування, фізіотерапію, рефлексотерапію. В окремих випадках, коли випробували всі методи лікування, але вони не допомогли, може бути застосоване хірургічне втручання.
– А якщо нічого цього не робити, до яких ускладнень може призвести синдром Рейно?
– Якщо хвороби ніяк не лікувати, напади частішають, можуть виникати без будь-якої причини, їхня тривалість збільшується до двох годин, болі посилюються. Внаслідок порушення живлення тканин подушечки кінчиків пальців сплющуються, шкіра стає сухою, починає лущитися, навколо нігтів з’являються рани, які важко гояться. У важких випадках може початися омертвіння тканин – суха гангрена. Крім того, симптоми синдрому Рейно доповнює клінічна картина основного захворювання – того, яке й стало першопричиною спазмування судин у пальцях ніг і/чи рук або інших виступаючих частин тіла.
– Чи мають ті частини тіла, які уражені хворобою Рейно, більший ризик обмороження, а відтак – ампутації?
– Так, мають. Адже на холоді наші дрібні судини і так звужуються, щоб зберегти тепло тілу. А коли вони спазмуються ще й під впливом синдрому Рейно, то ризик зазнати холодової травми чи обмороження збільшується в рази.
– Яких помилок найчастіше припускаються люди із синдромом Рейно?
– Одна з найпоширеніших помилок, якої припускаються хворі, – це приймання ліків безсистемно. Люди «стрибають» від одного методу лікування до іншого в надії на ефект, але нічого, крім шкоди, це їм не принесе. Точно так само не варто кидатися від лікаря до лікаря. Для хворого краще, якщо його тривалий час спостерігає один і той же кваліфікований спеціаліст. Бо потрібен час, аби лікар розібрався в індивідуальних особливостях перебігу хвороби в кожного конкретного пацієнта. Лише після цього можна підібрати пацієнту таку схему лікування, яка дозволить отримати максимальний ефект.
– Що порадите для того, аби запобігти появі хвороби або зменшити її прояви?
– Якщо в людини вже діагностований цей синдром або вона має передумови для появи хвороби, то дуже важливо дотримуватися простих, але дієвих рекомендацій. Якщо ви курите, негайно і назавжди відмовтесь від паління! Бо навіть у здорової людини з нормальними судинними реакціями нікотин викликає тривале підвищення тонусу артерій, а у хворого із синдромом Рейно всього одна викурена цигарка може спровокувати раптове спазмування судин. Важливо не допускати переохолодження рук, ніг, обличчя. Тому не мийте рук у холодній воді, взимку носіть теплі рукавиці, а взуття завжди повинно бути сухим і не стискати ступні. Навіть купання в ополонці – це річ якщо й корисна, то точно не при хворобі Рейно.
А ще, як показують дослідження, людям із хворобою Рейно важливо уникати впливу вібрації. І тут мова йде не про відбійні молотки чи електродриль, а навіть про звичні побутові прилади, обладнані електромотором, – пилососи, блендери, міксери тощо.
– Дякую за поради. Сподіваюся, вони стануть у пригоді нашим читачам.
Спілкувалася Оксана Бубенщикова
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.