Поради

Ця хвороба атакує навіть немовлят, і вилікувати її неможливо

Ця хвороба атакує навіть немовлят, і вилікувати її неможливо

Колись прояви цієї недуги на шкірі називали «квіткою диявола». А самих хворих обходили, наче прокажених.

Проте й сьогодні люди необізнані шарахаються хворих із псоріазом, бояться від них заразитися. Хоча в тому, що мають таку хворобу, зізналися співачки Тіна Кароль і Брітні Спірс, кіноакторка Камерон Діас і телезірка Кім Кардаш’ян. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Хворіли на псоріаз найбагатші люди світу Генрі Форд і Джон Рокфеллер, політики Вінстон Черчилль і Бенджамін Франклін

Чому виникає псоріаз? Чи заразний він? І чому від нього неможливо одужати? Про все це розпитаємо в лікарки-дерматологині медичного об’єднання ЛМТГ Оксани Лаптєвої.

Оксано Анатоліївно, як давно людство стикається із випадками псоріазу?

– Псоріаз, що являє собою хронічне рецидивуюче захворювання шкіри, згадується ще у працях античного лікаря Гіппократа, який жив 2500 років тому, клінічні описи псоріазу є в Біблії. А приблизно 150 років тому почали з’являтися роботи лікарів, зокрема й дерматологів, про природу захворювання, клінічну його картину, первинні методи лікування.

Наскільки нині поширений псоріаз?

– За різними даними, на нього хворіють від 1,5 до 5 відсотків населення  Землі. Найбільше хворих у Західній Європі і Скандинавії, менше – в Китаї та Африці. В Україні офіційно 0,2 відсотка населення мають псоріаз. Але такий низький рівень, на мою думку, пов’язаний із тим, що багато хворих займаються самолікуванням і не звертаються до лікарів.

Чи вплинула війна на захворюваність в Україні псоріазом?

– Так. Адже стрес, психоемоційне виснаження, посттравматичний стресовий розлад – це одні з основних і першорядних першопричин псоріазу. Тобто в зоні підвищеного ризику – військові, цивільні, які перебували в полоні, внутрішньо переміщені особи.

Як проявляється псоріаз і чи тільки на шкірі?

– Усе залежить від віку, виду та стадії. У дітей перші симптоми можуть з’являтись на шкірі волосистої частини голови, уражати нігті, а потім поширюватись на кінцівки, тулуб і супроводжуватися сильним свербежем. У дорослих класичний варіант псоріазу починається з висипання на розгинальних поверхнях суглобів або в місцях частого тертя і постійної травматизації. Уражена шкіра стає рожево-червоного кольору, з чіткими контурами, лущенням і шелушінням на поверхні. Найпоширеніший вид псоріазу – бляшковий: коли на шкірі є плями з чітким червоним контуром, які дещо піднімаються над рівнем шкіри, а на поверхні утворюються сріблясті лусочки. Також є види псоріазу, які поширюються на волосяній частині голови, долонях і ступнях, нігтях (вони деформуються, мають жовто-бурі плями під нігтями).

Чи може псоріаз маскуватися під інші шкірні захворювання?

– Може. Тому для точного діагнозу лікар враховує не тільки наявність у родині хворих на псоріаз, але й запитує, чи були інші хронічні хвороби шкіри в пацієнта та його родичів, чи не міняв пацієнт способу життя, харчування, місця проживання (переїзд в інакші кліматичні умови). Також лікар аналізує емоційний стан хворого, робить зішкріб нелікованої поверхні висипань. У важчих для діагностики випадках проводяться дерматоскопія і біопсія шкіри. Лабораторна  діагностика застосовується скоріше для виявлення ускладнень псоріазу.

А чи правда, що ця хвороба може уражати навіть кістки?

– Так, це називається артропатичний псоріз, або псоріатичний артрит, – коли прогресуюче захворювання суглобів і хребта поєднується із псоріатичним ураженням шкіри. Воно проявляється не лише висипанням на шкірі, а й набряклістю і запаленням суглобів, болями і  скутістю суглобових рухів, у важких випадках – деформацією пальців, навіть повною або частковою нерухомістю суглобів та запаленням одного або декількох скелетних м’язів. Без вчасного лікування псоріатичний артрит призводить до інвалідності.

З якого віку можна захворіти на псоріаз?

– У 75 відсотках випадків він виникає в дитинстві чи юності, в 25 відсотках  – у зрілому або похилому віці. Пік припадає на період від 16 до 35 років. Однак останніми роками бачимо збільшення псоріазу  саме серед діток, навіть грудних і новонароджених. Щодо статі, то хворіють частіше чоловіки.

Звідки ж та хвороба береться?

– Учені досі не знають. Серед найбільш доведених причин – спадкова схильність, збій імунної системи, стрес і психоемоційні перевантаження, механічні травми шкіри та хронічні інфекції, клімат, ожиріння, зловживання алкоголем, безконтрольний прийом певних ліків.

Тобто псоріаз не заразний?

– Абсолютно ні! Це НЕінфекційне захворювання шкіри, тому не може передаватися від людини до людини.

Хіба що генетично від батьків до дітей.

– На жаль, але так. Якщо псоріаз є в обох батьків, можливість прояву захворювання у дитини становить 50 відсотків, якщо хворіє один із батьків –  то 15 – 20 відсотків. Якщо псоріаз проявляється в одного з близнюків, то в іншого він виникає в 20 відсотках випадків, а якщо близнюки однояйцеві – то в 73 відсотках. А буває, що хвороба передається не дітям, а внукам. Хоча є випадки, що всі в родині здорові, а люди хворіють на псоріаз, і нерідко у важких формах.

Знаючи про спадкову схильність, можна запобігти появі псоріазу?

– На сто відсотків – ні. Але можна зменшити ризик, усунувши провокувальні фактори: не курити, не зловживати алкоголем, кавою, енергетиками, дбати про здоровий сон і збалансоване харчування.

Чи можна повністю вилікувати псоріаз?

– Ні, можна лише досягнути ремісії – стану, коли хвороба не заважає жити. Для цього застосовується сукупність внутрішніх і місцевих препаратів (це мазі, креми, лосьйони, спреї). Дуже важливо застосовувати емольєнти – засоби, які допомагають відновити і підтримувати природний бар’єр шкіри, роблять шкіру м’якою і гладенькою.

Тобто людині треба все життя використовувати ліки?

– У важких випадках, коли вже є ускладнення, – так. Коли легкі стадії або середньої важкості, завжди має бути спеціальний догляд за шкірою, зокрема – емольєнтами.

Що ще, крім догляду за шкірою, треба робити хворому?

– Дуже важливо навчитися зберігати спокій, нормально спати й харчуватися, дбати про достатню кількість вітамінів і мінералів, необхідних для шкіри, уникати переохолодження та надмірного перебування на сонці, старатись уникати травматизації шкіри та обмежити вживання алкоголю.

Знаю, що люди із псоріазом відчувають упереджене ставлення до себе з боку соціуму. Це впливає на стан їхнього здоров’я?

– Так, особливо в теплий період, коли одяг більш відкритий. Хто не знає про псоріаз, боїться заразитися. І це негативно впливає на психічне здоров’я хворого, розвиває в ньому закомплексованість, заважає нормальному спілкуванню. А це провокує неврози і депресію. На прикладі пацієнтів я бачу, що навіть незначне погіршення стану шкіри відображається на їхній психіці. А важкі ураження можуть призвести до соціальної ізоляції. Щоб такого не було, хворим варто отримати пораду у психолога. Адже хороше самопочуття покращує ефективність лікування та стан шкіри.

Дякую. І хай ваші поради допоможуть нашим читачам бути здоровими.

Спілкувалася Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: луцьк, Лікарі, хвороби
В тему