Поради

Затопило автомобіль: що робити і які можуть бути наслідки?

Затопило автомобіль: що робити і які можуть бути наслідки?

Сильна злива, повінь, підтоплення, шторм... Наслідки для автомобілів, захоплених стихією зненацька, будуть не менш серйозними, ніж під час справжнього океанського шторму, оскільки вода має вкрай неприємну для техніки властивість: вона може проникнути в автомобілі куди завгодно і нанести там серйозної шкоди. Особливо небезпечний тривалий контакт з водою - чим довше, тим важче буде позбутися наслідків.

Якими можуть бути наслідки затоплення автомобіля?

Щоб зрозуміти, наскільки серйозними можуть бути наслідки, потрібно дізнатися, за яких обставин автомобіль потрапив в глибоку воду і наскільки високим був рівень води.

Наприклад, автомобіль був залитий водою при працюючому двигуні / коли він рухався або коли просто стояв на стоянці? Наскільки високо піднявся рівень води, і наскільки вода затопила машину?

У першому випадку, коли автомобіль був заведений і рухався, наслідки для автовласника можуть настати найсумніші: через те, що вода потрапила під капот автомобіля, може відбутися поломка двигуна.

У другому випадку, можливо, роботи можуть обмежитися лише просушуванням салону.

Затоплення під час руху автомобіля

Затоплення під час руху особливо небезпечно, оскільки воно може привести до всмоктування води в двигун, що, в свою чергу, з вкрай великою часткою ймовірності може призвести до його руйнування - наприклад, загину одного з шатунів або пробиття стінки циліндра, руйнування головки блоку двигуна, обриву шатуна і так далі. Це називається гідроудар.

У більшості випадків гідроудар двигуна приводить прямо в майстерню з подальшим капітальним ремонтом мотора. У фатальних випадках, коли пробивається стінка блоку або сукупні наслідки занадто масштабні, доведеться купувати двигун на заміну.

Більше того, вода, яка потрапила у великій кількості в вихлопну систему сучасного автомобіля, може привести до не менш дорогого ремонту.

Тому при під'їзді до великої калюжі зверніть увагу на глибину. Якщо вода закриває колеса - їхати туди небезпечно. Навіть якщо двигун не «ковтне» води, вода може підтопити салон, що теж не додасть вам приємних спогадів і в гіршому випадку прийдеться відвозити автомобіль на діагностику електропроводки.

Звичайно, багато що залежить від технічних можливостей самого автомобіля. Наприклад, позашляховики можуть долати глибокі водні перешкоди - глибиною до пів метра і навіть більше. Але навіть у них здатність подолання броду вкрай різниться. Все буде залежати від розташування повітрозабірника двигуна.

Увага! Щоб визначити глибину безпечного броду для будь-якого позашляховика, необхідно подивитися, чи не перевищує рівень води висоти капота. Це особливо важливо для бензинових автомобілів з електричною проводкою і свічками. Під час подолання броду включений вентилятор призведе до сплеску води, яка може залити весь підкапотний простір і привести до зупинки роботи мотора!

Крім пошкодження водою двигуна, вода також згубна для навісного обладнання. Ремонт в цьому випадку також буде недешевим. Наприклад, може знадобитися заміна турбокомпресора або компонентів системи випуску відпрацьованих газів, якщо холодна вода стикнеться з розігрітою турбіною, розпеченим каталізатором або фільтром сажі.

Висновок: безумовно, безпечніше уникати проїзду глибоких калюж і інших водних перешкод, але якщо вже автомобіль виявився в глибокій воді і ви розумієте, що там виявилося глибше, ніж ви припускали, рухатися назад заднім ходом також не варто (особливо якщо вихлопна система не дизельного автомобіля, де вихлопна труба трохи загнута вниз). Краще вимкнути двигун і постаратися знайти допомогу - того, хто зможе витягнути ваш автомобіль з водної перешкоди.

Непрацюючий агрегат в контакті з водою не наражається на небезпеку.

Що ще може зламатися, якщо автомобіль потрапив в глибоку воду?

Автовласники також повинні знати, що після підтоплення автомобіля може бути пошкоджений не тільки двигун, а й трансмісія. Будь-яка коробка передач має вентиляційний отвір у верхній своїй частині. Через нього вода легко знайде свій шлях всередину. Це не зашкодить КПП відразу, але тривала робота з водною емульсією всередині КПП з часом викличе серйозне пошкодження агрегату. Це особливо небезпечно і дорого для автоматичних коробок передач.

Якщо вода відносно невисока (вона не покриває колеса автомобіля), ви можете спробувати проїхати через неї, але дуже повільно, заздалегідь зваживши всі «за» і «проти».

Якщо з якоїсь причини довелося зупинити автомобіль в підтопленому місці, не вимикайте двигун. Поки мотор працює, вода під тиском вихлопних газів буде витіснятися назовні. Як тільки вимкнете двигун - рідина поступово почне просочуватися в вихлопну систему і повторний запуск двигуна буде важким або взагалі неможливим.

Якщо автомобіль підтопило водою на стоянці

Коли автомобіль був залитий на стоянці, збиток також може бути великий, хоча безпосереднього гідроудару в двигуні не відбудеться. При цьому, якщо вода піднялася до порога або вище, без повного просушування автомобіля, не виключаючи підкапотного простору і профілактичної заміни масла в КПП, не обійтися.

Якщо автомобіль був затоплений так, що вода потрапила навіть всередину салону, то кращим рішенням буде безпечно перевезти його на евакуаторі в сервісний центр для профілактики і з'ясування наслідків контакту з водою. Не намагайтеся завести двигун і відправитися в сервісний центр своїм ходом! Це може привести до зниження ресурсу автомобіля.

Зокрема, в такому випадку можна очікувати проблем з електронікою. Усунути наслідки буде дешевше, ніж полагодити який-небудь блок живлення, що вийшов з ладу.

Проблеми не обов'язково можуть проявитися відразу. Через деякий час контакти проводів почнуть окислюватися, що почне приводити до збоїв в роботі електроніки. Також почнуть давати збої і різні електронні датчики, блоки, запобіжники та інші компоненти, навіть якщо вони були вище ватерлінії, оскільки через надмірно підвищену вологість руйнівні властивості води будуть поширюватися дуже швидко.

Якщо оперативно просушити автомобіль, наслідки, можливо, будуть мінімальними. Але якщо не вжити термінових заходів - серйозних поломок не уникнути. Саме тому так небезпечно купувати «потопельника». Вода здатна знищити навіть новий автомобіль, але буде робити це поступово, і, можливо, після придбання його на ринку б/в автомобілів ніяких проблем спершу ви не знайдете. Але варто пройти невеликому відрізку часу, як машина в буквальному сенсі «посиплеться».

Проблема в тому, що усунути всі наслідки затоплення автомобіля дуже складно. Деякі постраждалі елементи можуть вийти з ладу через кілька місяців, інші - через кілька днів. З'ясувати це точно практично нереально. Автомобіль стане проблематичним, обладнання почне виходити з ладу, контакти і навіть кузов будуть схильні до посиленої корозії.

Відповідаючи на запитання: «Чи варто боятися автомобілів-потопельників?», можна зробити однозначний висновок: так, варто! І при найменшому натяку на те, що автомобіль побував у воді, відмовлятися від покупки. Оскільки пошкодження можуть бути дуже великими і непередбачуваними.

Також не варто забувати і про затоплений салон (до речі, він може одним з перших натякнути покупцеві про те, що з машиною не все в порядку). Для цього при купівлі вживаного авто подивіться в затишні місця - чи немає там цвілі, бруду, мулу? Якщо вони присутні, це привід до ретельного огляду салону, в тому числі під килимками і в інших місцях.

Що робити, якщо вода потрапила в салон авто?

Навіть якщо зробити швидкі заходи, ніхто не зможе гарантувати відсутність проблем в майбутньому у вигляді цвілі, грибків і неприємного запаху сирості. Але як мінімум необхідно провести наступні роботи:

  • зняти сидіння для окремого просушування;
  • оббивка, яка контактувала з водою, також повинна бути демонтована і добре просушена;
  • через деякий час, безумовно, виникнуть проблеми з електрикою, оскільки вздовж кузова, в тому числі і по нижній його частині, проходять електричні ланцюги, встановлені датчики, роз'єми і інші сприйнятливі до водної стихії елементи.

Як уникнути затоплення автомобіля?

Щоб уникнути затоплення автомобіля, не варто їхати туди, де видно глибоку воду - це очевидно. А ось і менш очевидні чинники. Якщо прогноз погоди невтішний і очікується затоплення району, де Ви плануєте залишити транспортний засіб, було б не зайвим в превентивних цілях перепаркувати його заздалегідь, наприклад, на багаторівневу парковку. Якщо такого варіанту поблизу немає, можна, подивившись на карту рельєфу місцевості, вибрати горбисту частину населеного пункту, де вище, а не низина.

І звичайно, при покупці автомобіля будьте гранично уважні, особливо якщо у вашому регіоні була повінь або паводок. Протягом наступних місяців в пропозиціях будуть «спливати» автомобілі-потопельники. Наслідки їх покупки тепер вам повинні бути зрозумілі.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: автомобіль, Авто
В тему