Поради

Дерев'яні або пластикові вікна - які краще вибрати

Дерев'яні або пластикові вікна - які краще вибрати

У тих, хто придбав нове житло або вирішив капітально відремонтувати старе, неодмінно виникнуть запитання, які стосуються вікон. Які вікна краще ставити в приватний будинок - дерев'яні або пластикові? А в міську квартиру? І питання ці аж ніяк не риторичні. І у тих, і в інших конструкцій є свої переваги та недоліки. Сьогодні ми проведемо невеликий порівняльний аналіз, щоб вам було простіше зробити усвідомлений вибір між пластиком і деревом.

Як не дивно, але в цьому питанні немає однозначних критеріїв для вибору. По-своєму гарні обидва варіанти. Вироби з дерев'яного профілю в чомусь виграють у вікон із ПВХ, а за деякими критеріями - поступаються. Остаточні рішення приймається, виходячи з виділеного бюджету, особливостей експлуатації та особистих уподобань.

Порівняння пластикових і дерев'яних вікон за параметрами


Пластикові вікна


Дерев'яні вікна

Коефіцієнт теплопровідності рами 0.15–0.2 Вт/м*К. 0.1 Вт/м*К.
Повітропроникність рами Низька Низька
Екологічність Відповідає стандартам, але сам матеріал менш екологічний Відповідає стандартам, але сам матеріал більш екологічний.
Зовнішній вигляд Можливий будь-який колір і текстура, але сильно помітна штучність матеріалу. Дерев'яна поверхня завжди виглядає більш привабливо.
Різноманітність дизайнерських форм Висока Низька
Міцність і зносостійкість Висока Середня
Строк служби Від 20 до 50 років Від 50 до 90 років
Складність в догляді Не вимогливі Необхідне оновлення зовнішнього покриття з плином часу
Вартість Дешевше дерев'яних Дорожче пластикових

В чому відмінність між  пластиковими і дерев'яними вікнами

Основним елементом будь-якого вікна є рама. У чому полягає основна відмінність в пристрої пластикових і дерев'яних рам?

Рами пластикових вікон виготовляють з синтетичного полімеру - полівінілхлориду (ПВХ). Заготовками для них служать розрізані на частини потрібних розмірів ПВХ профілі, які герметично з’єднуються між собою, утворюючи каркас. Усередині ПВХ-профіль поділений перегородками на кілька (від 3 до 8) камер - незалежних один від одної порожнистих секцій. Чим більше камер, тим вище шумо- і теплоізоляція вікна. Всередину середньої, найбільшою за розмірами камери вставляється армуюча сталева вкладка, яка надає рамі додаткової жорсткості і захищає її від деформацій.

Пластикове вікно в розрізі

Пластикове вікно в розрізі

Але це пластикові вікна, до яких всі давно звикли і які ні у кого не викликають подиву. А що таке дерев'яні вікна? Зрозуміло, мова піде не про «столярні», широко поширені в нашій країні за радянських часів, а про якісні (і дорогі) вироби. Зовні сучасні дерев'яні вікна виглядають майже так само, як пластикові. І по своїй довговічності, шумо- і теплоізоляції вони не поступаються вікнам з ПВХ. Оскільки дерев'яні вікна зі склопакетами спочатку прийшли до нас з Європи, їх часто називають євровікнами.

У виробництві дерев'яних віконних рам застосовується не суцільне дерево, а клеєний брус. Для чого такі складнощі? Напевно, багато хто з вас стикалися з ситуацією, коли в літній період віконні стулки погано закриваються, взимку ж, навпаки, між тими ж стулками з’являються неабияких розмірів щілини.

Використання технології клеєного бруса дозволяє позбутися від проблеми стискання / розширення матеріалу в результаті коливання температури. Пружність клеєного бруса аналогічна армованому ПВХ-профілю. Дерев'яні заготовки для рам в обов'язковому порядку просочують спеціальними препаратами, які захищають деревину від грибка, гниття, комах, негативного впливу вологи і сонячних променів, після чого грунтують і покривають лаком. Склопакети в дерев'яних вікнах використовуються виключно двокамерні.

Дерев'яне вікно в розрізі
Дерев'яне вікно в розрізі

Теплоізоляційні характеристики

Одним з головних показників якості вікна є його здатність зберігати тепло в приміщенні. Основну площу вікна займає склопакет, і саме він буде визначати теплоізоляційні властивості всього виробу.

Для оцінки теплоізоляційних властивостей матеріалу використовують коефіцієнт теплопровідності. Чим він нижчий, тим менше тепла втрачається через даний матеріал. Для пластика цей показник становить 0.15-0.2 Вт / м * К. Теплоізоляційні властивості ПВХ-профілю прямо залежать від його ширини і кількості камер.

Теплопровідність дерева в першу чергу залежить від породи деревини:

  • Сосна - 0.15 Вт / м * К
  • Модрина - 0.13 Вт / м * К
  • Дуб - 0.15 Вт / м * К.

Проте, рами сучасних дерев'яних євровікон виготовляються не з цільної деревини, а з клеєного бруса, а у нього коефіцієнт теплопровідності ще нижче - в середньому близько 0.1 Вт / м * К

За інших рівних умов дерев'яні вікна зберігають тепло краще, ніж пластикові.

Повітропроникність

Ви ще не забули старі радянські вікна, величезні щілини в яких щороку з настанням холодів потрібно було заклеювати, щоб хоч трохи скоротити тепловтрати? З появою сучасних пластикових і дерев'яних вікон ми позбулися цієї проблеми, але придбали іншу. Щілини на «столярці» приносили нам багато клопоту, але забезпечували постійний приплив свіжого повітря.

Герметичні сучасні вікна наглухо «закупорюють» приміщення, перешкоджаючи повітрообміну, в результаті чого всередині підвищується вологість, а люди відчувають нестачу кисню. Спробуємо розібратися, яке вікно в цьому плані краще - пластикове чи дерев'яне?

Полівінілхлорид - матеріал, який зовсім не пропускає повітря. Щоб в приміщенні, де встановлені пластикові вікна, не застоювалося повітря, потрібне регулярне примусове провітрювання. Альтернативний варіант - встановити на вікно вентиляційний клапан, що забезпечує приплив свіжого повітря навіть при закритих стулках.

Більшість в даній ситуації сподіваються на «дихаючі» дерев'яні вікна. Дерево, будучи натуральним матеріалом з волокнистою структурою, дійсно здатне пропускати повітря. Однак кількість кисню, що проникає крізь деревину, настільки мало в порівнянні з потребами людини, що ним сміливо можна знехтувати.

Вікно з вентиляційним клапаном
Вікно з вентиляційним клапаном

Крім того, дерев'яні елементи євровікон просочені різними речовинами, що запобігають гниттю деревини, втрату нею кольору, появі жучків і т.д., і покриті лаком. Подібне просочення ще сильніше знижує повітропроникність дерева. З усього цього випливає, що дерев'яні вікна, так само як і пластикові, потрібно періодично відкривати для провітрювання приміщення. Врізати клапан пасивного провітрювання в дерев'яну раму сьогодні теж можливо.

Різниця між дерев'яними та пластиковими вікнами з точки зору повітропроникності незначне. І ті, і інші не пропускають (або майже не пропускають) повітря, а значить, приміщення необхідно цілеспрямовано провітрювати.

Екологічність

Сьогодні питання екології хвилює не тільки вчених мужів, а й звичайних людей, правда, останніх в основному лише в побутових масштабах. Багато хто починає замислюватися, наскільки безпечні ті чи інші матеріали, що оточують нас. Чимало запеклих суперечок розгорілося і навколо вікон.

Поспішаймо охолодити запал затятих супротивників пластикових вікон. Полівінілхлорид, з якого виготовляються профілі, при нормальних умовах є речовиною хімічно інертною. Не випадково він дозволений для використання в харчовій промисловості. Звичайно, не варто забувати і про різні стабілізатори, модифікатори, пігменти та інші добавки, які надають ПВХ-профілю його властивостей.

Однак виробники пластикових вікон дорожать своєю репутацією і тому ретельно стежать за екологічною чистотою своєї продукції, намагаючись замінити всі потенційно небезпечні добавки на більш нешкідливі аналоги. Так, солі свинцю, що використовувались раніше як стабілізатор полівінілхлориду, замінені сьогодні на безпечні для людини сполуки цинку і кальцію. Продукція всіх поважаючих себе підприємств, що поставляють на ринок віконні конструкції, проходить сертифікацію. Результати експертиз свідчать, що при впливі сонячних променів або помірно підвищеної температури ПВХ-профілі не виділяють в приміщенні ніяких речовин.

Але проблема екологічного характеру, що стосується пластикових вікон, все ж існує. І вона гостро постане через кілька десятиліть, коли закінчиться термін служби встановлених сьогодні віконних конструкцій. Річ у тім, що спосіб грамотної і безпечної утилізації полівінілхлориду поки не знайдений.

Дерев'яні вікна є найкращим варіантом для тих людей, які на підсвідомому рівні не довіряють всьому, що отримано шляхом хімічного синтезу. Але даній категорії споживачів варто нагадати, що бездоганна з екологічної точки зору деревина при виробництві вікон обробляється усілякими просоченнями з метою захисту від комах, плісняви, гниття, негативного впливу вологи іт.п. Всі ці сполуки теж отримані хімічним шляхом і в чистому вигляді теж аж ніяк не корисні для здоров'я людини.

Дерево виграє у пластика в перегонах за звання «Самого екологічно чистого матеріалу». Однак усі «страшилки» про шкоду пластикових вікон безпідставні і сильно перебільшені. На сьогодні і дерев'яні, і пластикові вікна, вироблені з дотриманням технології, відповідають всім екологічним вимогам і нормам.

Зовнішній вигляд і різноманітність

Естетика важлива не менше, ніж функціональність. Вікна повинні бути красивими, добре вписуватися в інтер'єр приміщення і не дисонувати з видом фасаду будівлі. Порівняємо пластикові і дерев'яні вікна по їх естетичності і можливості варіювати зовнішній вигляд.

З полівінілхлориду можна виготовити вікна будь-якої форми, в тому числі набирають популярність аркові вікна. Єдине обмеження стосується не форми, а розміру: складно виготовити занадто маленькі і, навпаки, занадто великі стулки. Вражають різноманітністю і доступні кольорові гами.

Вікна з ПВХ-профілю можуть бути пофарбовані в будь-який колір, а також ламіновані під будь-яку текстуру, в тому числі під будь-яку породу дерева. Але все ж штучність матеріалу буде видна неозброєним оком, що не завжди додає вікнам краси. Якщо у вас дерев'яний будинок, то пластикові вікна, навіть ламіновані, будуть виглядати неприродно.

Дерев'яні вікна позбавлені цього недоліку своїх пластикових конкурентів. Дерево - матеріал живий, саме тому з естетичної точки зору дерев'яним вікнам рівних немає. Вони ідеально підходять для заміських котеджів, вдало вписуються в архітектуру старих міських будівель, прекрасно доповнюють інтер'єр сучасних квартир.

Існує два варіанти декоративно-захисного покриття дерев'яних віконних рам - лак і непрозора фарба на водяній основі. Більшість споживачів вважають кращим лак, оскільки він дозволяє зберегти натуральну текстуру дерева.

Колір дерев'яних віконних конструкцій визначається породою деревини, з якої вони виготовлені. При бажанні можна використовувати спеціальну ґрунтовку, що надає дереву потрібний відтінок. За допомогою грунтовки можна, наприклад, порівняно недорогому вікну з сосни надати колір дуба, горіха або будь-який. Це дозволяє заощадити кошти і розкриває великі можливості для дизайнерів. Інший спосіб облагородити дешеву віконну конструкцію - покрити її елементи декоративними шарами з дорощих порід деревини.

Дерев'яні вікна, як і пластикові, можуть бути арковими, але в даному випадку є істотні обмеження по величині радіуса вигину.

З естетичної точки зору дерев'яні вікна поза конкуренцією. Пластикові вікна надають, мабуть, великі можливості дизайнерам для втілення найрізноманітніших задумів, проте при будь-якому виконанні вони будуть виглядати штучними.

Міцність і зносостійкість

Будь-яке вікно, яким би міцним і надійним воно не здавалося, може при певних умовах зламатися або ж втратити свій первинний зовнішній вигляд. Які вікна - пластикові або дерев'яні - краще протистоять руйнівній дії негативних зовнішніх чинників? Зрозуміло, мова піде про міцність і зносостійкість самих рам, а не скла - ймовірність, що останнім буде розбито при попаданні в нього твердого предмета, не залежить від того, пластикове це вікно або дерев'яне.

Отже, що ж може статися з вікном з ПВХ? Під впливом підвищеної температури рама не сильно, але розширюється. В результаті, якщо віконний профіль не армований, він може деформуватися. Крім того, рама, виготовлена ??з низькоякісної сировини, з часом з великою ймовірністю пожовтіє.

Сучасні дерев'яні вікна, на відміну від виробів півстолітньої давності, не розклеюються і не розсихаються, однак і від них можна очікувати неприємних сюрпризів. Зокрема рами, виготовлені зі світлої деревини, під впливом сонячних променів поступово темніють. А випадково залишені на деревині подряпини будуть нагадувати про себе весь строк експлуатації вікна. З цього випливає, що власникам дерев'яних вікон при поводженні з ними слід дотримуватися максимальної обережності.

Дерев'яні вікна з алюмінієвими накладками

Дерев'яні вікна з алюмінієвими накладками

Дерево є дерево і, як його не захищай, може з часом постраждати від дощу, палючого сонця, граду. Чудовою альтернативою дерев'яним вікнам можуть стати дерево-алюмінієві, що поєднують в собі всі переваги дерев'яної конструкції і здатності алюмінію протистояти негативним впливам навколишнього середовища.

Пластикові вікна мають більшу міцність і зносостійкість, ніж дерев'яні. ПВХ більш довговічний: він має більшу міцність на удар, не боїться вологи, не потребує фарбування. Але це справедливо лише для профілів, виготовлених з високоякісної сировини і зі строгим дотриманням технології.

Строк служби

Сучасні вікна, з чого б вони не були виготовлені, гарні, але, на жаль, недешеві. Тому перед кожним власником будинку або квартири постає цілком резонне питання: а як довго прослужить подібне вікно?

Термін експлуатації пластикових вікон за різними оцінками фахівців повинен скласти від 20-30 до 45-50 років. Ця цифра може варіюватися в залежності від властивостей елементів, використаних при виробництві профіля, а також від умов експлуатації. Багато німецьких компаній, які є безперечними лідерами на ринку пластикових вікон, розробили і постійно удосконалюють технологію виробництва ПВХ-профілів спеціально для українського клімату з характерним для нього частим і сильним перепадом температури.

Термін служби дерев'яних вікон залежить від виду використовуваної при їх виробництві деревини. Вікна з рамами з модрини прослужать вам ті ж 50 років, а ось соснові вже 55-60 років. Якщо ж ви не поскупилися і встановили в своєму будинку вікна з дубовими рамами, то з такого вікна зможуть милуватися навколишніми пейзажами не тільки ваші діти, але онуки і навіть правнуки, адже прослужить воно не менше 90 років. Заготовки для дерев'яних вікон обробляють спеціальними розчинами, що підвищують їх стійкість до зовнішніх впливів, що сприяє підвищенню їх довговічності.

Термін служби дерев'яних вікон, може бути більшим, аніж пластикових. Однак, це справедливо тільки в тому випадку, коли дерев'яні вікна виготовлені із суворим контролем якості.

Догляд

Пластикові вікна прості в експлуатації. Все, що від вас вимагається, - зрідка протирати рами вологою тканиною, видаляючи на них пил. Ніякого спеціального догляду пластик не вимагає.

Сучасні дерев'яні вікна теж не завдають особливого клопоту, як це було кілька десятиліть тому. Однак зрідка попрацювати вам все ж доведеться: покриття дерев'яних рам рекомендується оновлювати через певну кількість часу.

ПВХ-профілі простіші в догляді, ніж дерев'яні рами, оскільки не вимагають поновлення зовнішнього покриття через певну кількість років.

Вартість

Установка нових вікон - задоволення не з дешевих. Можна, звичайно, заощадити на якості фурнітури, товщині профілю або склопакета. Але чи є сенс в цій економії, якщо взимку вам доведеться ходити по будинку у светрах і вовняних шкарпетках, якщо в морозний день скло буде замерзати, а на підвіконні накопичуватися калюжа з конденсату? Заощадити можна на матеріалі рами. Дерев'яні вікна дорожчі за пластикові. Різниця в їх вартості становить приблизно 50%.

Просте, лише порівняння цін не зовсім коректне. Термін служби дерев'яного вікна, як ми вже говорили, більший, аніж пластикового, тому правильніше буде порівнювати не ціну виробів, а вартість їх використання на рік. Прийнявши умовну вартість пластикового вікна за 10 тисяч гривень, а термін його експлуатації оцінивши в 50 років, отримаємо, що вартість щорічного використання складе 10000/50 = 200 гривень.

Для дерев'яних вікон вартість і термін експлуатації залежать від виду деревини. Наприклад, вікна з сосни прослужать 60 років, з дуба ж близько 90. При цьому перші в середньому в півтора раза, а другі у два рази дорожче пластикових. Це означає, що вартість щорічної експлуатації вікна з сосни становить 15000/60 = 250 гривень, а дубового вікна 20000/90 = 222 гривні. Як бачите, пластикові вікна виграють і при такому способі оцінки, але тепер відмінність виглядає вже не настільки істотною.

Дерев'яні вікна дорожчі за пластикові, і це один з головних аргументів на користь останніх.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: Ремонт, Будівництво, вікна
В тему