Президент підписав закон про ЖКГ. Після офіційного опублікування він набере чинності, але почне діяти через півроку. Документ, за словами експертів, написаний в інтересах постачальників комунальних послуг. Для них розписано все, за що повинні платити українці. А ось відповідальність за неякісні послуги не передбачена. Більш того, закон дав право стороннім людям вибивати двері в вашу квартиру, якщо вас немає вдома.
Зміна термінології
Передусім, новий закон змінює термінологію, позаяк покликаний врегулювати безліч моментів, пов’язаних з переходом від традиційних ЖЕКів до ОСББ або керуючих (компаній або осіб) - повідомляє news.finance.ua.
Наприклад, всі послуги ЖКГ будуть вважатися не діяльністю, а «результатом госпдіяльності», спрямованої на забезпечення потреб мешканців. Тобто, передбачається, що платити треба за конкретний результат. Зараз, наприклад, прибирання території і утримання будинку вважається «діяльністю».
Замість нинішніх безликих «виробників» послуг з’являться «виконавці» – суб’єкти господарювання, що надають комунальну послугу за договором із споживачем. Тобто без договору комунальна послуга не буде вважатися такою.
Договір може бути укладений як з індивідуальним, так і з колективним споживачем. І це ще одна новація законопроекту.
Індивідуальний договір укладається з власником приміщення або тим, хто ним користується з відома і дозволу власника. Для упорядкування взаємин постачальників комунальних послуг з ОСББ новий закон вводить термін «колективний договір» про надання сервісу. Він полягає у вирішенні об’єднання мешканців і обов’язковий для виконання кожним із співвласників.
Причому колективний договір від імені всіх мешканців можна укладати без створення ОСББ або керуючого. Їхні інтереси може представляти «уповноважена особа».
Пеня за борги
Новий закон вводить пеню за прострочення оплати послуг. Правда, стягування штрафів почнеться з 1 січня 2019 року. Платити доведеться 0,01% від суми прострочення за кожний день після 20-го числа, але загальна сума не повинна бути більше самого боргу. Фактично 10 копійок з тисячі гривень – про це пише vesti-ukr.com.
Начебто сума і невелика. Однак, як пояснює експерт з ЖКГ Олександр Мазурчак, це не найголовніша проблема закону: «Така пеня - скоріше психологічний тиск на споживача, щоб він вчасно платив. Інше питання, чому немає зворотного механізму, коли постачальник послуг сплачує споживачеві за неякісну воду або погане опалення, за те, що не було гарячої води. Такого в законі немає. Вони кажуть, що це можна прописати в договорі між мешканцем і постачальником. Але ж монополіст сам складає договір, він ніколи на це не піде».
Відключать за несплату
За словами Мазурчака, в законі прописано, що постачальники комунальних послуг можуть відключати нас за борги, навіть невеликі: «Постачальники повинні попередити нас про це за 30 днів. І все. Якщо ми не заплатимо, то нас просто відріжуть від води, опалення або світла». Зараз питання відключення від послуг вирішується тільки через суд. «Наприклад, людині, яка живе в ОСББ, затримують виплату субсидії. Значить ОСББ числиться в боржниках, хоча винувато в цьому держава. І вдома можуть просто відключити опалення. Якби в законі було сказано, що відключити можуть за борг лише з вини мешканця, а не з вини держави, тоді інша справа. Але такого немає», - продовжує експерт.
Квартирні лічильники не беруться до уваги
До речі, борги споживачів - це ще не все. Постачальники послуг тепер будуть ігнорувати квартирні лічильники, а виставляти оплату за будинковим лічильників. «Тобто людям доведеться оплачувати всі втрати постачальника. Різницю між даними квартирних лічильників і загальнобудинкових лічильником розкидають по вашим платіжками. В результаті почнуться суди», - каже Клюс.
Цікаво, що новий закон дає право стороннім людям ломитися в квартиру без вашої присутності. «Якщо у вас прорвало трубу і нікого немає вдома, то вам можуть зламати двері. Якби в законі чітко вказали, що вибити двері можуть тільки в разі, якщо не можна усунути аварію іншим способом, наприклад, перекрити воду. Але цього немає, тому виб'ють двері, а виявиться, що тече не з вашої ванної, а у сусіда», - зазначає Мазурчак.
Крім того, закон переклав обов'язок по капремонту будинку на плечі мешканців. «Зараз перший капітальний ремонт будинку після приватизації проводить держава. Тепер такого варіанту не буде », - говорить Мазурчак.
Абонплата і витрати на старі труби
Тепер в українців з'явилася абонплата (крім поставок газу і світла), до складу якої входить відшкодування витрат постачальника на розподіл послуги, збір грошей з абонентів, а також на обслуговування індивідуальних лічильників (наприклад, за опалення). Платити його доведеться і взимку, і влітку. Розмір абонплати повинен визначити Кабмін. Правда, у випадку з колективними договорами такої плати немає, так як постачальник послуги не обслуговує тисячі абонентів, а працює тільки з одним представником від будинку.
Але і це ще не все. При поставках за індивідуальними договорами вводиться також плата за утримання і ремонт внутрішньобудинкових мереж (від входу в будинок до квартири). Інакше зона відповідальності монополіста буде закінчуватися на вході в будинок.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.