Тривала 1184 доба героїчного спротиву українського народу широкомасштабній збройній агресії з боку російської федерації.
У ніч на 22 травня (із 00.30 22 травня) противник здійснив атакував балістичною ракетою Іскандер-М із району Таганрога – рф та 128-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Міллерово, Курськ, Приморсько-Ахтарськ – рф, Чауда – ТОТ Криму.
Повітряний напад відбивали авіація, зенітні ракетні війська, підрозділи РЕБ та безпілотних систем, мобільні вогневі групи Сил оборони України.
Станом на 11.00 протиповітряною обороною знешкоджено 112 ворожих БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів) на сході, півночі, півдні та в центрі країни. 74 — збито вогневими засобами ураження, 38 — локаційно втрачені / подавлені РЕБ (без негативних наслідків).
Внаслідок ворожої атаки постраждали Дніпропетровщина, Донеччина, Харківщина та Миколаївщина.
За інформацією Генерального штабу, ситуація на лінії зіткнення залишається напруженою.
Від початку доби на фронті відбулося 69 бойових зіткнень.
Станом на ранок 22 травня загальні втрати загарбників склали:
- особового складу – близько 977650 (+870) осіб,
- танків - 10839 (+4) од,
- бойових броньованих машин - 22574 (+5) од,
- артилерійських систем – 28122 (+32) од,
- РСЗВ – 1388 (+0) од,
- засоби ППО - 1167 (+0) од,
- літаків – 372 (+0) од,
- гелікоптерів – 336 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 36797 (+105),
- крилаті ракети - 3197 (+0),
- кораблі /катери - 28 (+0) од,
- підводні човни – 1 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 49268 (+99) од,
- спеціальна техніка - 3895 (+0) од.
Україна передала росіянам список на обмін військовополоненими у форматі "1000 на 1000". Про це повідомили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Речник кремля Дмитро Пєсков теж підтвердив, що рф отримала список. Він заявив, що усі зацікавлені у тому, щоб здійснити обмін полоненими у форматі 1000 на 1000 осіб в максимально швидкому режимі.
СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ:
- Президент Володимир Зеленський провів нараду щодо підготовки до обміну між Україною та росією в форматі "1000 на 1000". За його словами, Україна вивчає список людей, який подали з російської сторони.
«Домовленість про звільнення 1000 наших людей з російського полону стала чи не єдиним реальним результатом зустрічі в Туреччині. Працюємо, щоб цей результат був забезпечений. Були доповіді щодо контактів із росіянами. Міністр оборони України Умєров контролює організацію процесу та виконання домовленості... З’ясовуємо деталі по кожній людині, яку подали у списках із російської сторони».
За словами Президента, до процесу обміну залучені ГУР, СБУ, СЗР, МВС, уповноважений Верховної Ради з прав людини й команда Офісу президента.
Зеленський додав, що це одне з ключових завдань України – «повернути всіх наших людей із російської неволі».
- Кабінет Міністрів дозволив пенсіонерам, які виїхали з тимчасово окупованих територій (ТОТ), залишаються там або перебувають за кордоном, отримувати пенсію в будь-якому уповноваженому банку, а не лише в Ощадбанку.
Це стосується всіх отримувачів пенсій, незалежно від дати переміщення чи наявності довідки ВПО.
У Мінсоцполітики зазначили, що отримувати пенсію можна в будь-якому уповноваженому банку на території України або у відділенні "Укрпошти" з доставленням додому.
- Україна пропонує західним партнерам взяти участь у фінансуванні українських збройних сил та інтегрувати українську армію в оборонну систему Європи. Про це повідомив міністр фінансів України Сергій Марченко за результатами поїздки в Канаду, де відбулася зустріч фінансового блоку G7.
«Ключова тема, яку піднімали з партнерами, – шляхи забезпечення фінансових потреб України на 2026 рік. Наразі ведемо діалог щодо можливості інтеграції українського військового потенціалу в оборонну систему Європи».
За словами Марченка, таке рішення має ряд стратегічних переваг для України, зокрема збереження фінансової стабільності в 2026 році і надалі, а для ЄС – убезпечення від потенційної російської агресії, оскільки українська армія має весь необхідний для цього досвід.
«Витрати на забезпечення українських збройних сил для безпеки Європи становитимуть невелику частку ВВП ЄС».
За словами міністра, ця частка ВВП може бути розподілена між країнами, які готові доєднатися до ініціативи, і включена до розрахунку оборонних витрат відповідно до зобов'язань цих країн перед НАТО.
«Враховуючи військові ризики, Європа вже шукає шляхи зміцнення оборони, зокрема через збільшення чисельності військового персоналу. Але розбудова подібного потенціалу потребуватиме років і значних ресурсів. Інтеграція українських збройних сил – дієве рішення, що має економічні переваги для країн-партнерів».
- В Україні зафіксовано майже 50 звернень від дітей, які повідомили про спроби вербування з боку росіян.
Наразі спостерігається стійка динаміку до підвищення кількості звернень від дітей про спроби вербування.
Підрозділ ювенальної превенції Нацполіції спільно із СБУ реалізує інформаційну кампанію по всій Україні. Під час візитів до шкіл проводять лекції, розмови та відкриті уроки для підлітків, щоб підвищити рівень їхньої правової обізнаності.
Правоохоронці також працюють із батьками та педагогами – пояснюють, як розпізнати ознаки вербування, як говорити з дітьми та як діяти в разі загрози.
- Служба безпеки України повідомила про арешт активів сина експрезидента "Мотор Січі" В'ячеслава Богуслаєва – Олександра, який разом із батьком фігурує у справі про розкрадання активів промислового гіганта, на суму понад 500 мільйонів гривень.
Йдеться, зокрема, про 62 об’єкти комерційної та житлової нерухомості в Україні, корпоративні права на 18 українських компаній та акції двох вітчизняних акціонерних товариств.
Серед арештованих активів – цехи зі складання вертольотів, завод з виробництва шліфувального устаткування і десятки об’єктів "Мотор Січі", які фігуранти незаконно відчужили на свою користь.
За даними правоохоронців, син та його батько незаконно привласнили акції держпідприємства, а потім продали його за $650 млн.
- Президент Володимир Зеленський розповів про розмову з сербським колегою Александаром Вучичем.
«Говорив із президентом Сербії Александаром Вучичем. Обговорили актуальні питання – нашу європейську інтеграцію та двосторонню співпрацю… Зокрема, говорили про взаємодію у форматі Україна – Південно-Східна Європа. Будемо розвивати його, щоб ефективність ставала ще більшою. Узгодили графік і домовилися бути в контакт».
- Україна продовжила ще на 5 років дію антидемпінгових мит на імпорт цементу з Молдови, росії, білорусі та металопрокат з антикорозійним покриттям з росії та Китаю.
Як повідомляє Міністерство економіки України, низка рішень спрямована на захист українських виробників від нечесного імпорту.
За зверненнями українських підприємств, розпочалося антидемпінгове розслідування щодо імпорту кабельно-провідникової продукції з Азербайджану, Узбекистану та Туреччини. Мета – з’ясувати, чи не продається ця продукція на українському ринку за заниженими цінами, що шкодить вітчизняному виробнику.
Також комісія перегляне вже чинні захисні заходи, термін дії яких спливає.
«Підтримка та захист українського виробника – один з ключових пріоритетів роботи уряду. Особливо, коли йдеться про захист від недобросовісного імпорту. Україна дотримується принципів відкритості, але готова захищати свій ринок відповідно до правил СОТ».
- У Міноборони наголосили, що цього року у військових вишах відкрито більше місць, а також підвищено стипендії.
«Держзамовлення на підготовку військових фахівців збільшено на 20% порівняно з 2024 роком, а з початком війни – вдвічі. Також вперше розпочато підготовку фахівців з фізкультурно-спортивної реабілітації поранених військовослужбовців, яку впроваджено у Національний університет оборони України».
У відомстві наголосили, що військова освіта в Україні зараз проходить трансформацію. Навчання адаптують під реалії війни, враховують потреби ЗСУ, використовують міжнародний досвід, впроваджують стандарти НАТО.
Прийом документів здійснюють 18 закладів освіти. Право на вступ мають як цивільні особи, так і військовослужбовці.
Подати документи можна через ТЦК та СП (до 1 червня) або безпосередньо до військового вишу (до 20 липня).
- «русскій мір» - це занепад і деградація, а не процвітання, як обіцяла російська пропаганда. Реалії на тимчасово окупованих територіях України вражають – знищені підприємства, випалені сільгоспугіддя, порожні міста й села. З такого «раю» люди тікають.
Як стало відомо, у Луганської області цього року окупанти планують закрити понад 100 шкіл. Основною причиною називають нестачу учнів.
Попри публічні заяви про нібито повернення мешканців на захоплені території, окупаційна «влада» визнає: у багатьох містах і селах школи залишаються порожніми. Як кажуть підконтрольні росії джерела, ліквідацію закладів нібито погодила "батьківська спільнота".
СИТУАЦІЯ В РОСІЇ:
- путін повідомив своїм урядовцям про ухвалення рішення створити "буферну зону безпеки" вздовж кордону з Україною.
«Уже говорив, що було ухвалено рішення про створення необхідної буферної зони безпеки вздовж кордону (з Україною)».
За його словами, військові країни-агресора зараз це завдання вирішують. путін не надав інших деталей цього рішення.
На четвертому році війни, яку кремлівський диктатор на початку бачив як легку прогулянку своїх військ, до росіян нарешті починає доходити, що їхні дії призвели до катастрофи, адже Сили оборони України активно працюють над тим, щоб між нашими державами була буферна зона, причому з боку рф.
- російська влада запускає секвестр бюджету на ключові проекти підтримки національної економіки після різкого падіння нафтогазових доходів, від яких залежить кожен третій рубль у скарбниці.
ЗМІ повідомляють, що "під ніж" вирішено пустити фінансування програми розвитку авіапрому, в рамках якої Кремль розраховував замінити західні лайнери у російських авіакомпаній.
Базова держпрограма «Розвиток промисловості та підвищення її конкурентоспроможності», в рамках якої планувалося на 40% збільшити випуск цивільних товарів до 2030 року, втратить 66,9 млрд рублів фінансування.
Витрати на підтримку автопрому будуть урізані на 35 млрд рублів, на високотехнологічні галузі - на 46 млрд рублів, на виробництво інноваційного транспорту - на 25 млрд рублів, на виробництво суден і суднового обладнання - на 12,6 млрд рублів. На 9 млрд рублів скоротяться витрати на підтримку науково-дослідних і конструкторських робіт у цивільних галузях.
Майже третину фінансування - 1,7 млрд рублів - втратить федеральний проект виробництва промислових роботів.
У режим економії уряд переходить на тлі різкого падіння зборів сировинних податків: надходження до бюджету від нафти та газу в лютому та березні обвалилися на 17% рік до року, накопиченим підсумком за січень–квітень — на 10%, а у травні, за підрахунками Reuters, спад прискорився до 33%.
- росію охопили наймасштабніші природні пожежі за останні сім років: з початку року їхня площа вже склала 4,35 млн. гектарів (43,5 тис. кв. км), що відповідає розміру території Данії. При цьому більше половини – 2,6 млн гектарів (26 тис. кв. км) – території, яку пройшли пожежі, покривали ліси.
Загалом за п'ять неповних місяців 2025 року в росії згоріло на 75% більше території, аніж за той же період минулого року, і на 4% більше, ніж у середньому за 2010–2024 роки.
МІЖНАРОДНА ПІДТРИМКА
- Європейський парламент підвищив митні збори та тарифи для імпорту сільськогосподарської продукції, а також карбаміду та азотних добрив з росії та Білорусі в Європейський Союз, до рівня, достатньо високого, щоб зупинити імпорт цих товарів.
Регламент набуде чинності після його формального затвердження Радою ЄС та офіційної публікації.
Затверджені обмежувальні заходи, зокрема, стосуються 15% сільськогосподарського імпорту з росії, який ще не підпадав під дію підвищених тарифів. З ухваленням цієї постанови весь сільськогосподарський імпорт з рф буде обкладатися тарифами ЄС.
«Метою постанови є усунення залежності від імпорту з росії та запобігання обхідним шляхам через Білорусь… Завдяки підвищеним ввізним митам та заборонним тарифам російська частка імпорту добрив до ЄС буде поступово заміщена іншими джерелами. Деякі країни-члени ЄС вже відмовилися від російських азотних добрив, не відчуваючи дефіциту пропозиції або зростання ринкових цін».
- ЗМІ повідомляють, що Брюссель розробляє альтернативний сценарій проведення переговорів про вступ України до ЄС в обхід Угорщини. Перші кроки в його реалізації вже зроблені.
Основна частина альтернативного плану, яку в Брюсселі називають "паралельними переговорами", ще попереду. Її запуск може відбутися у серпні-вересні, якщо дипломатичні зусилля переконати прем’єра Угорщини Віктора Орбана не дадуть результату.
Суть ідеї – максимально використовувати гнучкість права ЄС. Там, де одностайність не є обов’язковою, Україна зможе продовжувати технічні та юридичні кроки до членства. А де згода всіх членів потрібна – 26 країн ЄС (усі, окрім Угорщини) будуть вести з Києвом "паралельні переговори", що будуть за можливості синхронізовані з перемовинами з Молдовою.
Стверджується, що хоча "паралельний трек" з Україною не матиме юридичної ваги, політична вагомість – дуже висока.
- Єврокомісія ухвалила перелік перехідних заходів щодо українського експорту в ЄС, які вступлять в силу з 6 червня 2025 року. Це станеться після того, як завершиться термін дії автономних торговельних заходів для України, відомих як "торговельний безвіз".
З 2022 року ЄС запровадив для України автономні торговельні заходи, які надали Україні пільгові умови для експорту до Європейського Союзу.
«Тепер ми не шукаємо щорічного продовження цих заходів, ми шукаємо довгострокове рішення. Саме тому – зосереджуємося на … поглибленій та всеохоплюючій угоді про вільну торгівлю, яка існує між Європейським Союзом та Україною з 2016 року. Зараз тривають переговори щодо її перегляду, модернізації та актуалізації. Це наш довгостроковий фокус», – розповів речник Єврокомісії.
- Велика Британія закликала країни "Групи семи" погодитися на зниження цінової стелі для російської нафти, заявивши, що цей крок необхідний для посилення тиску на путіна з метою припинення війни проти України.
«Тиск на російську воєнну машину потрібен як ніколи раніше… путін не продемонстрував жодної готовності щиро розглядати пропозиції Зеленського щодо особистої зустрічі чи припинення вогню в його незаконній і жорстокій війні», — йдеться в заяві Мінфіну Великої Британії.
- Американські сенатори Річард Блюменталь і Ліндсі Грем нагадали про свій законопроєкт, що передбачає нові санкції проти росії, та заявили, що мають понад 80 голосів на його підтримку у разі відсутності реальних кроків з боку Москви для припинення війни.
Демократ Блюменталь і республіканець Грем заявили, що у їхньому законопроєкті йдеться про 500-відсоткові тарифи на ті країни, що купують російські енергоресурси, уран та деякі інші товари.
Вони зазначили, що вважатимуть показовим документ з переліком умов для згоди на припинення вогню, якого США наразі очікують від росії і про який казав держсекретар Рубіо.
«Його зміст вказуватиме на те, чи росія має серйозні наміри щодо миру. Ми підозрюємо, там буде усе майже те саме. А якщо це буде те саме, росія може очікувати рішучих дій з боку Сенату США… Для нас усе більш очевидно – і для більшості у Сенаті – що путін веде гру», – йдеться у заяві.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.