До Великої Британії контрабандою ввозять деревину з рф і білорусі, – The Guardian

Проведений аналіз викликає побоювання, що велика кількість санкційної деревини з росії та білорусі, як і раніше, незаконно надходить до Великої Британії.
УНІАН із посиланням на видання The Guardian пише, що аналітики World Forest ID перевірили точність десятків заяв про походження заготовок на березових виробах. Зразки берези марковані як вироблені в Україні, Польщі, Естонії та Латвії, але тести з використанням «хімічного відбитка пальця» деревини показали, що інформація на етикетці 46% зразків не відповідає дійсності.
Березу вирощують і обробляють у комерційних цілях на більшій частині території Північної Європи, включно зі значною частиною росії та білорусі. Після вторгнення рф в Україну імпорт російської та білоруської фанери і лісоматеріалів до Великої Британії та інших європейських країн став незаконним через санкції.
Хоча в тестах не вказувалася країна, де було вирощено деревину, експерти заявили, що єдиними ймовірними джерелами походження деревини є росія і білорусь.
«Є невелика кількість компаній, які виробляють цей матеріал легально. Берези, які ростуть у Фінляндії, зайняті невеликою кількістю лісопилок, які виробляють березову фанеру. Є й інші місця в Прибалтиці та Скандинавії. Але основна частина постачатиметься з росії, що дає змогу вкладати гроші в російську економіку, а отже порушувати санкції», – повідомив виконавчий директор Timber Development UK Девід Гопкінс.
Для перевірки деревини дослідники використовували аналіз співвідношення стабільних ізотопів, порівнюючи хімічний склад зразків берези з еталонною базою даних з усієї Північної та Східної Європи. Для оцінки географічного походження вчені використовували маркери, викликані відмінностями в освітленості, ґрунті та водних умовах.
Після нападу росії на Україну 2022 року зафіксований експорт російської берези в європейські країни, включно з Великою Британією, різко скоротився. Однак у наступні місяці дані про торгівлю показують, що експорт з інших країн, включно з Казахстаном і Туреччиною, значно зріс. У випадку з Казахстаном експорт фанери підскочив з 600 тонн у 2021 році до 25 600 тонн у 2022 році.
У березні 2022 року ЄС запровадив санкції щодо білоруської деревини. Після цього, протягом 2022-2023 років, особливо помітно збільшилися обсяги імпорту деревини з Казахстану – на рекордні майже 126 мільйонів євро. При цьому імпорт деревини з Казахстану до Польщі торік зріс майже вп’ятеро – з 14 млн євро до майже 68 млн.
29 січня стало відомо, що російські компанії продовжують постачати деревину до Євросоюзу всупереч санкціям. Загальна сума склала понад 1,5 мільярда євро.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.