За два місяці до закінчення своєї каденції президент США Джо Байден вперше дозволив українським військовим використати далекобійні ракети ATACMS для ударів по території росії.
Про це пише New York Times з посиланням на американських посадовців, - повідомляє hromadske.
За даними співрозмовників видання, зброю, найімовірніше, спершу застосують проти російських і північнокорейських військ у Курській області.
![](https://t1.ua/prm_mat/budmaister.jpg)
![](https://t1.ua/prm_mat/budmaister_mob.jpg)
Дозвіл використовувати ракети великої дальності, відомі як армійські тактичні ракетні системи, або ATACMS, став відповіддю на рішення росії залучити війська КНДР для війни проти України, пояснили чиновники.
NYT зауважує, що Байден став пом’якшувати обмеження на використання американської зброї після того, як у травні росія розпочала штурм у напрямку Харкова.
Зокрема, він дозволив Україні застосовувати реактивні артилерійські системи HIMARS з радіусом дії близько 80 кілометрів для ударів по російських військах на території рф. Проте досі він не схвалював використання ATACMS, що має радіус дії до 300 км.
Посадовці США, з якими поспілкувався NYT, зазначили, що вони не очікують, що дозвіл на застосування ATACMS кардинально змінить хід війни. Однак, за їхніми словами, рішення стане попередженням Пхеньяну, щоб він не надсилав більше своїх військових.
Надалі Байден міг би дозволити використання ATACMS для інших цілей на території росії, додали посадовці.
Водночас деякі американські посадовці висловили побоювання, що удари ракетами ATACMS по території росії спонукатимуть путіна застосувати силу проти США та їхніх союзників. Інші ж навпаки заявили, що вважають ці побоювання перебільшеними.
Володимир Зеленський зазначив, що «багато в медіа говорять про те, що Україна отримала дозвіл на відповідні дії». Однак «ударів завдають не словами», зауважив глава держави.
«Такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть. Обов’язково», — наголосив Зеленський, натякнувши, що дозвіл все ж таки є.
Нагадаємо, вперше Україна офіційно повідомила, що отримала ракети ATACMS та успішно їх застосувала, у жовтні 2023 року. Залежно від модифікації ATACMS може уражати цілі на відстані від 165 до 300 кілометрів.
У Білому домі зазначали, що Україні передали ракети, які здатні працювати саме в радіусі до 165 км. Згодом у ЗМІ писали, що Міністерство оборони США «відкрите» для передання Україні ракет ATACMS дальністю приблизно 290 км.
Водночас Україна наполягала на отриманні ATACMS, які мають радіус дії понад 320 км, щоб завдавати ними ударів углиб російської території.
Однак США відмовлялися надсилати ці системи, стверджуючи, що росія вже вивела літаки та інші важливі військові цілі за межі радіуса дії ATACMS, а також остерігаючись ескалації з росією.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.