1 Грудня 2023
Новини

Розблокування кордону: Україна та Польща погодили деякі заходи

Розблокування кордону: Україна та Польща погодили деякі заходи
Україна та Польща погодили деякі заходи для розблокування кордону, але страйк продовжиться.

Про це повідомило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України.

У Варшаві відбулася зустріч представників українського Мінвідновлення та польських Міністерства інфраструктури, Міністерства фінансів і Міністерства внутрішніх справ за головування урядової Уповноваженої з питань польсько-українського співробітництва в галузі розвитку Ядвіги Емілевич.

Зокрема, вдалося погодити:

  • Відкриття пункту пропуску «Угринів — Долгобичув» для проїзду порожніх вантажівок, аби збільшити пропускну спроможність та зменшити навантаження на інші прикордонні пункти;
  • створення в системі «єЧерга» окремих пасів для порожніх транспортних засобів на пунктах пропуску «Ягодин — Дорогуськ» та «Краківець — Корчова». Саме на цих пунктах пропуску є фізичні смуги для порожнього транспорту і на українському, і на польському боці;
  • запуск пілотного проєкту з реєстрацією в «єЧерзі» безпосередньо перед перетином кордону на пункті пропуску «Нижанковичі — Мальховіце» терміном в один місяць. 

У відомстві кажуть, що питання скасування чи змін до «транспортного безвізу» не обговорювалося та не було на порядку денному. Зазначимо, що цього вимагають польські перевізники. 

Водночас польські протестувальники наполягають на функціонуванні «Угринів — Долгобичув» та «Нижанковичі — Мальховіце» лише для транспорту на реєстрації ЄС. 

«Така позиція неприйнятна для України та Європейського Союзу, адже це дискримінаційна норма щодо інших країн», — наголосили в українському відомстві.

Окрім того, Україна спільно з Директоратом Єврокомісії з питань транспорту та мобільності напрацьовують стратегічні рішення, які дозволять врегулювати ситуацію із чергами на кордоні та зменшити напруження щодо питання перевезень. Ключовими прагненнями є:

  • Покращення пропускної спроможності наявних пунктів пропуску, зокрема ефективності фітосанітарного та інших видів контролю, для дотримання меморандумів, що регулюють кількість вантажівок, пропущених через кордон;
  • розроблення Плану дій щодо розбудови українсько-польських пунктів пропуску (з українського боку стратегія розбудови вже готова). 

Чому страйкують польські перевізники?

Причиною стала «надмірна конкуренція» після ухвалення «транспортного безвізу» між Україною та країнами ЄС. Він звільнив українських перевізників від необхідності отримувати дозволи на двосторонні й транзитні перевезення до держав ЄС. 

Протестувальники вимагають, зокрема, повернути необхідність отримання дозволів для українських транспортних фірм. Також вони хочуть, щоб Польщі не треба було ставати в е-чергу в Україні, бо їм, кажуть, подекуди доводиться жити в машинах по два тижні. 

Частина протестувальників 13 листопада зустрілася з представниками українського та польського урядів. Однак переговори не розв'язали проблему, і перевізники продовжили блокувати польсько-український кордон.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: польща, війна з Росією
В тему