14 Березня 2023
Новини

Відома перша версія цін одного з постачальників продуктів армії

Відома перша версія цін одного з постачальників продуктів армії
Фото ілюстративне
Першу версію договору, укладеного Міноборони на постачання продуктів військовим у 2023 році з ТОВ «Гарна страва», опублікували журналісти-розслідувачі Bihus.Info.

Про це йдеться в матеріалі Bihus.Info.

Ціни в накладних виглядають зависокими для січня, особливо для овочів. Наприклад, «Гарна страва» запропонувала картоплю за 27 грн/кг (з ПДВ), капусту — за 33 грн/кг, буряк — за 30 грн/кг. Водночас картоплю в січні компанія купувала за 7,2-10,5 грн (з ПДВ), капусту — за ціною до 12,5 грн/кг, буряк — до 11 грн/кг.

Тобто різниця між закупівельною ціною і ціною постачання в Міноборони у січні становила для картоплі 16,5-19,8 грн, капусти — від 20,5 грн, буряка — щонайменше 19 грн на кілограмі.

За словами директора із закупівель «Гарної страви», їхня «собівартість доставлення доходить до 10 грн за кг продукції» — внаслідок підвезення продуктів у підрозділи на фронті.

У лютому Міноборони оновило всі договори з компаніями: знизилися ціни на низку позицій, а також скоротилися строки договорів — до трьох місяців. Зокрема, на всі згадані овочі у договорі з ТОВ «Гарна страва» ціна впала на 7-10 грн за кілограм.

Міноборони не встигло оплатити січневі постачання за першою версією укладених контрактів. Проплати зупинили після публікації виданням ZN.UA копії одного з контрактів, що спричинило скандал. Продукти, поставлені військовим у січні-лютому 2023 року, будуть оплачуватися за скоригованими цінами.

До слова, видання ZN.UA 21 січня опублікувало матеріал, у якому зазначило, що отримало від «джерела в ЗСУ» угоду Міністерства оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях.

Журналісти заявляють, що в угоді на 13,16 мільярда гривень ціни на найбільш ходові харчі виявилися завищеними у 2-3 рази. Наприклад, Міноборони нібито законтрактувало яйця з ціною 17 грн за штуку, водночас роздрібна ціна в магазині Києва зараз становить приблизно 7 грн за штуку.

У Міноборони інформацію про закупівлі харчів за завищеними цінами назвали маніпулятивною. Міністр оборони України Олексій Резніков пояснив, що відомство не здійснює закупівель окремих продуктів, а купує комплексну послугу — забезпечення харчування. Тобто доправляння певного комплекту продуктів до військових частин, а в окремих випадках — і приготування їжі.

30 січня прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив розробити оновлену систему закупівель для української армії. Ця система має збалансувати дотримання секретності та публічний контроль за закупівлями для армії.

Наступного дня, 31 січня, Резніков заявив, що відомство поверне громадський контроль над частиною закупівель. Також він запевняв, що інформацію про контракти публікуватимуть на сайті. Уряд обіцяє запустити нову систему закупівель уже навесні.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: міністерство оборони, їжа, війна з Росією
В тему

Останні матеріали