Останні десять років День Святого Валентина став дуже популярним серед українців. Від малого до великого усі намагаються привітати не лише коханих із цим святом, а й знайомих. Шквал віртуальних валентинок заполонить месенджери 14 лютого. І це не випадково, адже саме Святий Валентин є покровителем закоханих. Окрім того він також є оборонником хворих, які нездужають на різні нервові захворювання.
З давніх-давен існує традиція поклонятись мощам Святого Валентина в цей день. Сьогодні є як прибічники, так і ненависники цієї традиції. Проте паломники все ж мандрують, щоб приклонитись до гробу Святого і попросити здоров’я.
Знаємо, що мощі Святого Валентина знаходяться на території України. Якщо ви також хочете здійснити паломництво, то вам варто прямувати до церкви Різдва Пресвятої Богородиці у місто Самбір, що у Львівській області. До речі, часто мощі до храмів привозили не справжні, так таке теж траплялось… 1759 року, підписаний самим Папою Римським.
![](https://t1.ua/prm_mat/kinezi.jpg)
![](https://t1.ua/prm_mat/kinezi_mob.jpg)
Проте сьогодні хочемо розказати про те, що колись мощі цього святого були також в одному із храмів сучасної Волинської області.
Включно до 1920 р. мощі святого можна було побачити в Свято-Троїцькому костелі, XVII століття, що розташований в містечку Берестечко. Мощі знаходились в каплиці, яка була з правого боку біля вівтаря.
Одним із перших про цей факт згадує дослідник Волині Мечислав. Він також підтверджує, що до Берестечка приїздили паломники з усіх усюд. Це відбувалось якраз 14 лютого. Тоді містечко перетворювалось на справжню Мекку...
Проте у 1920 році все змінилось. В книзі «Конармія» авторства Ісаака Бебеля читаємо про факт вандалізму, який був здійснений в Берестечку. В оповіданні «У святого Валенти» Ісаак Бабель, який перебував на службі в Кінній армії Семена Будьонного, пише про те, що мощі були спаплюжені.
Це сталось в роки радянсько-польської війни. У 1920 р. армія Будьоного пограбувала костел в Берестечку. Будівля самого храму також зазнала руйнувань в ті не прості для Волині часи. Мощі Святого Валентина спаплюжені. Після 1920 р. реліквія зникла назавжди з Волині.
До речі, на Волинь мощі попали з самого Ватикану. Привіз їх Ієремія-Михайло Вишневецький, державний муж з Польщі, активний ідеолог української колонізації.
Саме завдяки мощам Святого Валентина Берестечко у ХІХ ст. називали «містом чуда».
Тетяна Яцечко-Блаженко
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.