14 Березня 2019
Новини

Не перестарайтеся: тотальна чистота може зашкодити здоров’ю

Не перестарайтеся: тотальна чистота може зашкодити здоров’ю

Існує загальноприйнята думка, що бактерії – це погано.

Тому ми намагаємося їх всіляко знищувати, ретельно все вимиваємо та нерідко користуємося антимікробними засобами, – пише Facenews.ua.

Чи потрібно це робити?

По-перше, бактерії здатні ставати стійкими до того, чим їх знищують. Зокрема антисептики вбивають не лише погані, а й хороші бактерії, які живуть на нашій шкірі та для нас корисні.

По-друге, надмірна чистота може впливати на наш імунітет не найкращим чином. Навіть непатогенні бактерії нам потрібні для тренування імунної системи.

Звісно, не варто розводити бруд, відмовлятись від миття рук чи нехтувати правилами особистої гігієни. Йдеться скоріше про надмірне та часто невиправдане використання мийних засобів, що може мати потенційну шкоду для здоров’я.

Про те, чому бажано мінімізувати використання великої кількості мийних засобів та дезінфектантів у своєму побуті докладно написали Мікроб і я.

По факту всі мийні засоби містять антимікробні компоненти, просто в одних випадках їх додають для активної дії, а в інших випадках це консерванти — їх використовують для зберігання самого мийного засобу.

Варто бути обережними при застосуванні засобів з антибактеріальним ефектом. Адже коли ми вбиваємо слабші мікроорганізми, то на їхньому місці обов’язково поселяться сильніші та агресивніші. Це меншою мірою стосується звичайних мийних засобів без антибактеріальної дії, які просто фізично ретельніше відмивають поверхню, ніж звичайна вода.

Мікроби неймовірно швидко пристосовуються. До прикладу, модифікують ліпідний шар своїх мембран, утворюють капсули чи синтезують ферменти для знешкодження ворожої речовини. Ще більш небезпечно — коли в них активується система ефлюксу. Простіше кажучи, бактерії натреновуються просто викачувати ворожі речовини з клітини. Згодом, вони можуть вчиняти так само і з антибіотиками. Тому однією із серйозних проблем використання побутових дезінфектантів є саме провокування бактеріальної антибіотикорезистентності.

Втім, виникнення резистентності відбувається не завжди і характерне не для всіх класів дезінфектантів . Зокрема, показано, що використання етилового чи ізопропілового спирту не було пов’язано із виникненням антибіотикорезистентності. Це не означає, що потрібно вимивати оселю спиртом, водночас від очищення свого смартфону відмовлятися не варто.

Потрібно використовувати мийні засоби та дезінфектанти розумно, зважувати необхідність їх застосування у кожному випадку та брати до уваги наступне:

Занадто багато мийних засобів в побуті можуть діяти як подразники та самі по собі викликати алергії.

Для формування міцного імунітету у дітей необхідний контакт із непатогенними бактеріями. Це, у свою чергу, ефективна профілактика виникнення алергій. Як приклад цього, у деяких дослідженнях навіть було показано, що миття посуду в посудомийних машинах (у порівнянні з миттям руками) було пов’язане з підвищеним ризиком виникнення дитячих алергій .

Деякі дослідження показали, що використання дезінфектантів пов’язане із ризиком виникнення зайвої ваги у дітей, тому що впливає на їхню мікробіоту.

Також не варто відмовлятися від домашнього улюбленця, якщо вдома є дитина. Здорова мікробіота домашніх тварин стане у пригоді імунній системі ваших малюків.

Пам’ятайте, що стерильності все одно не буде та й вона нам не потрібна. Однак, це не означає, що можна нехтувати правилами особистої гігієни та прибиранням в помешканні:

    Намагайтеся мити руки водою та звичайним милом. Це найбільш ефективний спосіб досягти їх чистоти. А ось ефективність антибактеріальних засобів у зниженні ризиків інфекцій не доведена.

    Не лінуйтеся помити руки, якщо є така можливість, адже антисептичні спреї не усувають бруд. Це вдалий комерційний хід, який змушує людей купувати різні засоби, які начебто здатні вбити бактерії та повноцінно замінити воду та мило.

    Для прибирання, наприклад, в громадських місцях, можна використати серветки, що містять понад 5% поверхнево-активних речовин, а також 10% оцет, чи 1% хлорний відбілювач — вони мають доведений противірусний ефект.

    При виборі мийних засобів для своєї оселі — читайте їх склад та намагайтеся обирати засоби без «антибактеріального ефекту», «наночастинок срібла» «активного хлору» тощо. Те ж саме стосується і засобів для особистої гігієни.

    Для прибирання старайтеся більше використовувати просто воду. Вода також здатна ефективно очищати поверхні.

Читайте також:

Аби дитина не хворіла, ставтеся до неї байдуже – Комаровський

 

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: суспільство, чистота, медицина
В тему

Останні матеріали