22 Січня 2019
Новини

Росія не підпише з Україною нові газові угоди до виборів – експерт

Росія не підпише з Україною нові газові угоди до виборів – експерт

Шантаж Європи та очікування українських результатів президентських і парламентських виборів   – такими будуть дії Москви, аби не підписувати нові газові контракти з Україною. Проте ці угоди є архіважливими для Росії – їм потрібен український ринок.

Таку думку 24 каналу висловив політолог Олександр Леонов.

«Росії важливо підписати з нами газовий контракт, щоб зачепитися за український ринок. В Москві хочуть, щоб ми купували певний обсяг газу, а Росія при цьому забезпечить транзит газу через Україну в Європу. Але це питання прив’язано до виборів в Україні. В Росії є ірраціональні очікування, що в Україні зміниться влада, і Москва все вирішить на своїх умовах», – зауважує Олександр Леонов.

При цьому експерт зазначає: попри бажання Росії затягнути процес підписання, ситуація змінилася. Більше тисячі днів ми не закуповуємо російський газ. Цей елемент шантажу не спрацює.

«Росія може вдатися до шантажу Європи, щоб змусити Єврокомісію тиснути на Україну з метою підписання угоди про транзит, погрожуючи, що в протилежному випадку може зірватися транзит газу в Європу», – вважає політолог.

Росія, за словами Леонова, почне виставляти претензії, щоб ми підписали вигідний Кремлю контракт на транзит, і прив’язати до цього зобов’язання України купувати газ.

«Втрата українського ринку боляче вдарила по "Газпрому". Ми показали, що енергетична зброя вже не діє. В 2018 році ми загалом закупили трохи більше 10 мільярдів кубометрів газу. Але Росія хоче, що ми багато газу закуповували, оскільки Європа стала менше купувати. Втім, щоб українська ГТС функціонувала, потрібно прокачувати щорічно до 40 мільярдів кубометрів газу. Тому варто піти на певні поступки», – розповідає Олександр Леонов.

Водночас політолог підкреслює: Україна не буде закуповувати стільки газу, як це було згідно з попередніми контрактами. Крім того, формула «бери або плати» скасована в Стокгольмському арбітражі. Вже не буде зобов’язань купувати 50 мільярдів кубометрів газу щорічно. В середньому – до 5 мільярдів. Для Росії це не надто великий виграш, але, зазначає експерт, пропагандистський момент у Росії буде – мовляв, змусили Україну купувати газ.

Нагадаємо, «Газпром» відмовився виконати рішення Стокгольмського арбітражу. Як відомо, 28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж зобов'язав російський «Газпром» доплатити НАК «Нафтогаз України» 4,63 мільярда доларів за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. 2 березня 2018 року «Газпром» заявив про розірвання контрактів з українським «Нафтогазом». 5 березня 2018 року голова російської компанії Олексій Міллер заявив, що «Газпром» направив офіційне повідомлення.

Читайте також:


 

 

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: економіка, Україна, Світ
В тему