27 Грудня 2018
Новини

В 2019-му за електроенергію будемо платити по-новому: реформа електропостачання

В 2019-му за електроенергію будемо платити по-новому: реформа електропостачання

Обленерго більше не будуть монополістами та на нас чекають зміни у системі нарахування за послуги – з 2019-го року в українському ринку електропостачання передбачені суттєві зміни, які крокують в ногу з європейською моделлю. Так, колишні монополісти – обленерго – стануть операторами системи розподілу та постачальниками електроенергії. Будуть зміни і системі  нарахувань за послуги, які і будуть надавати колишні енергетичні монополісти.

 Тож як і кому тепер платитимемо за електроенергію?

Вже у листопаді разом із новими  рахунками за спожиту електроенергію українці отримували зразок заяви договору для споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.  Тож що зміниться, як і далі користуватися електроенергією, кому платити за рахунками.

Що зміниться?

У липні 2019 року в Україні почне роботу новий ринок енергетики. Це передбачено Законом "Про ринок електричної енергії". Його називають "енергетичним безвізом", він має зробити ринок відкритим і створить нові можливості і вигоди для енергобізнесу і клієнтів.

Вже з 1 січня наступного року енергопослуги клієнтам надаватиме не одне обленерго, а дві різні компанії: оператор системи розподілу (ОСР) і компанія-постачальник..

Функції Оператора системи розподілу електроенергії:

 • відповідає за якість і надійність електропостачання;
 •  керує системою розподілу;
 • експлуатує та ремонтує лінії електропередач, підстанції та інші енергооб’єкти;
 • здійснює під’єднання/від’єднання від системи розподілу (ліній);
 • встановлює лічильники електроенергії й фіксує їхні показання.

Функції компанії-постачальника електроенергії:

 • постачає електроенергію споживачам;
 • обслуговує клієнтів із питань нарахувань та розрахунків вартості й умов оплати, коректності розрахунків за електроенергію;
 • надає клієнтам додаткові послуги, наприклад, з енергоефективності.

У кожному регіоні держава вибирає одного постачальника електроенергії населенню та малому бізнесу, називається він Постачальник універсальної послуги.

Як приєднатися?

Отже, з наступного року споживачі матимуть 2 договори – про надання послуг з розподілу і про постачання електроенергії.

Щоб переукласти договір з новою компанією, не треба особисто заповнювати і приносити бланк заяви. Держава передбачила спрощену процедуру.

Достатньо:

 • користуватися послугами і своєчасно оплачувати рахунки – ви автоматично приєднаєтесь до послуг компанії-постачальника електроенергії. Але варто ознайомитися зі зразком заяви – там є інформація про зміни.
 • також ознайомтеся з договором і тарифами на електроенергію, які встановила держава.

Що зміниться в рахунках?

Лише зовнішній вигляд, і то – після 1 лютого. Кожен споживач отримає загальний платіжний документ з новими реквізитами. У платіжці буде два окремих рядки: за послуги розподілу і за послуги постачання електроенергії.

Чи подорожчає електроенергія?

Ні. Принаймні, поки що. Поділ тарифу на 2 частини не впливає на тариф. Його встановлює і контролює держава. Але завдяки поділу послуг на постачання і розподіл – це, до слова, європейська практика – споживач чітко розумітиме, кому і за що платить (дивіться у інфографіці вище – за що відповідатиме кожна енергокомпанія).

Як платити і передавати покази лічильника?

Всі розрахунки проводяться через компанію-постачальника. Якщо сплачуватимете через банк, інтернет-банкінг – вкажіть нові реквізити ( є на сайтах і в перших рахунках від постачальника, які будуть доставлені клієнтам в лютому 2019 року).

 

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: економіка, Україна
В тему