Як знизити високий тиск?

Артеріальна гіпертонія - одна з найбільш поширених хронічних захворювань сучасності. На сьогоднішній день близько 40% українців страждають на артеріальну гіпертонію.

Підвищення тиску в судинах організму називають гіпертензією (від грецького слова hyper - «понад» і латинського слова tendere - «натягувати») або гіпертонією (від грецьких слів hyper і tonus - «підвищена напруга»). Таким чином, слова «гіпертензія» і «гіпертонія» є синонімами.

Під артеріальною гіпертензією (гіпертонією) розуміють стійке підвищення артеріального тиску більш ніж 140/90 мм.рт.ст., зафіксоване в різний час при декількох вимірах.

У 90-95% випадків артеріальна гіпертензія є самостійним захворюванням - на гіпертонічну хворобу.

В 5-10% випадків артеріальна гіпертензія є наслідком різних захворювань і станів - це так звана вторинна або симптоматична артеріальна гіпертензія. Тільки тоді, коли виключені всі можливі причини вторинної артеріальної гіпертензії, кажуть про гіпертонічну хворобу.

У багатьох пацієнтів артеріальна гіпертонія тривалий час може протікати безсимптомно, не впливаючи на загальне самопочуття. При багаторічному перебігу цього захворювання організм поступово адаптується до високого тиску, і самопочуття людини може залишатися порівняно непоганим. При цьому підвищений артеріальний тиск справляє негативний вплив на кровоносні судини і внутрішні органи: головний мозок, серце, нирки. Це нерідко призводить до таких серйозних ускладнень, як інсульт, ішемічна хвороба серця (стенокардія), інфаркт міокарда, серцева і ниркова недостатність.

Пам'ятайте! Артеріальна гіпертонія - хронічне захворювання, яке постійно і неухильно прогресує при відсутності лікування. Однак цю хворобу можна контролювати! Для ефективного зниження артеріального тиску і ризику серцево-судинних ускладнень важливо регулярно приймати ліки і підтримувати здоровий спосіб життя.

Як боротись з підвищеним тиском?

Що потрібно робити при виявленні підвищеного артеріального тиску?

При виявленні підвищення артеріального тиску необхідно негайно звернутися до лікаря для виявлення причини захворювання і визначення тактики лікування.

Пам'ятайте! Ні в якому разі не слід займатися самолікуванням. Не можна слухати поради знайомих і родичів, які страждають на артеріальну гіпертонію і вживати для лікування ті ж ліки, які приймають вони. Оскільки причина і перебіг захворювання у кожної людини різні, то і лікування для одних може бути корисним, а для інших марним або навіть шкідливим. Тільки лікар може визначити необхідну тактику лікувальних заходів для кожного хворого.

З чого необхідно починати лікування підвищеного артеріального тиску?

Для того, щоб запобігти виникненню або прогресування вже наявний артеріальної гіпертонії, необхідно знижувати масу тіла, відмовитися від деяких шкідливих звичок, таких як куріння, зловживання алкоголем, надмірне вживання солі.

Народні засоби від підвищеного тиску

Щоб нормалізувати самопочуття і запобігти інсульту, варто скористатися засобами народної медицини.

Якщо тиск підвищується регулярно, то варто відмовитися від вживання в їжу гороху, квасолі і темного м'яса. Також необхідно зменшити кількість здобного хліба, води і багатих жирами продуктів. А ось молоко і молочні вироби повинні бути обов'язково в щоденному раціоні.

Дуже корисні прогулянки на свіжому повітрі повільним кроком. Для цього краще вибирати малолюдні місця, розташовані якомога далі від транспортної магістралі. Не варто нехтувати і спортом - при помірних навантаженнях тиск буде не тільки приходити в норму, але і триматися постійно на нормальному показнику. При гіпертонії в період загострення необхідно робити легку гімнастику - це один з найефективніших засобів.

Однак слід враховувати, що в більшості випадках спорт протипоказаний при гіпертонії. Дане питання обговорюється з лікарем. Якщо артеріальний тиск підвищується максимум до 160, то легка зарядка не зашкодить. При показнику більше цієї норми ризикувати не варто.

Відмова від куріння - це перший крок до нормалізації тиску. Всього одна викурена сигарета здатна призвести до гіпертонічного кризу, не кажучи про регулярне вживання нікотину.

Як знизити тиск після алкоголю

Похмілля - хворобливий стан, який зазвичай виникає наступного дня після надмірного вживання алкоголю. Прояви похмілля після вживання кількості спиртного, що перевищує здатність організму нейтралізувати алкоголь, дуже різноманітні. Сам же по собі синдром похмілля пояснюється нездатністю перевантажених етанолом природних фільтрів організму - печінки і нирок - і далі здійснювати його розщеплення. На цьому тлі і виникає похмілля, яке супроводжується небезпечними для життя хворобливими проявами, одним з найбільш значущих серед яких є високий тиск з похмілля.

Надмірно високий тиск після алкоголю - явище не рідкісне. Його механізм, в цілому, полягає в наступному. Алкоголь у великих дозах спочатку сильно розширює судини, в результаті чого потік крові приливає до мозку і тиск різко знижується, викликаючи захисну реакцію організму. В результаті виникає спазм судин - тиск знову підвищується, але тепер його значення набагато перевищує нормальні показники. Ось чому медики змушені так часто відповідати на питання-скаргу пацієнтів: «У мене тиск з похмілля, що робити?»

Дуже високий тиск з похмілля тягне за собою наступний «букет» болісних симптомів:

  • давить тупий біль в потиличній області;
  • запаморочення;
  • тремор кінцівок на тлі загальної слабкості і сильної спраги;
  • дзвін у вухах;
  • депресія;
  • безсоння.

Як правило, тиск з похмілля має тенденцію підвищуватися у людей, які страждають на гіпертонію, багато з яких навіть не знають про свою недугу і не контролюють вживання алкоголю. Це вкрай небезпечно, оскільки високий тиск з похмілля може мати такі тяжкі наслідки, як розвиток гострої серцевої недостатності, інфаркту або інсульту.

Що потрібно робити, якщо високий тиск з похмілля

Що робити, якщо тиск з похмілля вище норми? Перш за все, слід знати, що гіпертонія і непомірне споживання алкоголю - поняття несумісні. Гранично допустима добова доза чистого етанолу для чоловіків є 25-35 мл, для жінок - 10-20 мл. У такій кількості алкоголь навіть корисний, оскільки похмілля в цьому випадку не виникає, зате стабілізується тонус судин, а значить і кров'яний тиск. І все ж з етанолом краще не експериментувати, щоб уникнути небезпеки похмілля. Якщо все ж участі в хмільному застілля уникнути не вдалося, і похмілля настало, слід скористатися способами, які дозволять швидко зняти тиск з похмілля в домашніх умовах.

  • Розслаблення тонусу судин. При похміллі виникає спазм судин, це основна причина похмілля. Основними популярними засобами для зняття спазму і розслаблення судинного тонусу є но-шпа і папаверин. Зняттю спазму сприяє також механічна активізація нервових закінчень. Тому, за відсутності протипоказань, хорошим способом знизити тиск з похмілля буде прийом гарячої ванни з екстрактом хвої.
  • Розрідження крові. Розрідження крові з похмілля сприяє поліпшенню кровотоку по звуженим судинам. Мінімізувати тиск з похмілля, щоб не мучити близьких питанням: «що робити, коли тиск з похмілля не дає спокою», допоможе прийом 1-2 таблеток аспірину або його похідних, які слід запити великою кількістю води.
  • Активізація ниркової діяльності. Нирки - основний природний фільтр організму. Відфільтровані токсичні речовини виводяться із сечею. Тому з метою знизити тиск з похмілля показаний прийом сечогінних препаратів а також продуктів, які сприяють посиленому сечовиділенню, особливо буряка і цитрусових. А щоб запобігти зневодненню і стабілізувати водно-сольовий баланс, на похмілля слід пити багато рідини, включаючи свіжовижаті фруктово-овочеві соки і неміцний зелений чай з лимоном.

Як знизити тиск у вагітних

Як знизити тиск при вагітності?

При вагітності високий тиск небезпечний відшаруванням плаценти і передчасними пологами. Високий тиск у вагітних вимагає обов'язкової консультації у фахівця, який пропише необхідне лікування і буде стежити за станом жінки і плоду. Крім основної терапії, слід дотримуватися кількох правил:

  • виключити з раціону каву, міцний чай і шоколад;
  • кожен день пити сік з буряка;
  • вживати морс або сік з журавлини;
  • робити масаж потиличної ямки;
  • більше відпочивати, а при підвищеному тиску дотримуватися постільного режиму;
  • гуляти в теплу погоду на свіжому повітрі.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Здоров'я, Гіпертонія