Чому з віком падає зір і чи можна це зупинити?

Чому з віком падає зір і чи можна це зупинити?

Навіть якщо людина не працює там, де треба напружувати очі, зір у неї все одно з роками починає падати.

Але чому ж тоді є люди, які й у поважному віці здатні читати без окулярів? До чого тут генетика? І чи можуть вітаміни сповільнити старіння ока? Про це й не тільки нам розкаже лікарка-офтальмологиня медичного об’єднання ЛМТГ Оксана Ніколайчик. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Оксано Василівно, у скільки років зазвичай починається вікове погіршення зору?

– Вікові зміни в очах вже починаються після 40 років.

Із цим треба просто змиритися чи все-таки є способи сповільнити втрату зору?

– Для збереження зору потрібно дотримуватись простих правил. Людина повинна подбати і про правильне збалансоване харчування, і про вживання вітамінних препаратів для очей. Для збереження зору важливо контролювати артеріальний тиск і холестерин. А в сонячну погоду важливо користуватися окулярами із захистом від ультрафіолетового випромінювання.

Часто люди, навіть коли зір у них уже погіршився, не хочуть миритися зі старістю і принципово уникають носіння окулярів.

– І тим самим пришвидшують утрату зору. Після 40 років виникає стан, який має назву пресбіопія. Це фізіологічний віковий процес, що проявляється погіршенням гостроти зору на близьку відстань. У цьому випадку єдиний спосіб покращити зір – це використовувати окуляри, які допоможуть на близькій відстані бачити зображення чітким.

Їх обов’язково має приписувати лікар? Бо бачила, як на ринку люди вибирають: вдягнула, букви у газеті прочитала «підходять».

– Лише лікар має підбирати окуляри. Для того робиться спеціальне обстеження – авторефрактометрія. Саме з його допомогою можна визначити порушення рефракції (тобто з’ясувати, що в людини – короткозорість, далекозорість чи астигматизм). І тільки після цього можна правильно підібрати окуляри. Крім того, зір на правому та лівому оці буває різним. Це також визначається під час обстеження в офтальмолога та враховується перед призначенням окулярів. І ще один важливий нюанс, який необхідно враховувати, – міжзінична відстань. Вона також визначається лише лікарем.

А якщо нічого не робити, то на скільки швидше впаде зір, порівняно з людиною, яка вчасно почала користуватися окулярами?

– Поки довжини руки вистачає, аби щось прочитати, люди терплять, напружують очі. Але рано чи пізно все одно настане час, коли без окулярів людині вже не обійтись. І тоді вона мусить використовувати значно сильніші лінзи порівняно з людиною, яка вчасно почала використовувати окуляри.

Не раз бачила людей, які й у 80-т років можуть без окулярів читати, вишивати. Це в них якісь особливі очі?

– Бувають такі ситуації1. Вони пояснюються тим, що в таких людей відбуваються зміни в кришталику (катаракта). Вони добре бачать зблизька, але погано здалеку. Також можуть у поважному віці добре бачити зблизька ті люди, які зробили операцію із заміни кришталика.

А чи впливає генетика на наш зір?

– Звичайно. Вона відіграє дуже важливу роль. І якщо в родині є люди з якимись патологіями зору, то іншим близьким родичам треба регулярно перевіряти зір. Бо й вони мають схильність до такої ж хвороби. І якщо це захворювання виявити на ранній стадії, то можна суттєво зменшити ризики втрати зору та сповільнити прогресування хвороби.

Крім генетики, які ще є причини втрати зору?

– До чинників, що погіршують гостроту зору, сьогодні можна віднести зловживання гаджетами, яке призводить до сухості очей. Негативно впливають на очі ультрафіолетове випромінювання, шкідливі звички, супутні патології (цукровий діабет, артеріальна гіпертензія), стреси, перевтома, недосипання.

Свого часу ми вже розмовляли з вами про катаракту, але нагадаймо читачам, що то за хвороба, як вона зазвичай проявляється і в кого найчастіше виникає.

– Катаракта – це захворювання, яке діагностується переважно у людей старшого віку після 60 років. Для неї характерною є поява «мушок», туману та поступового зниження зору.

Чи можна вилікувати катаракту?

– Можна, але тільки хірургічно – шляхом проведення операції.

Також із віком може розвинутися глаукома. Як її не пропустити? За якими симптомами виявити?

– Глаукома – це дуже підступне захворювання, оскільки на початковій стадії воно ніяк не проявляється. Надалі характерними ознаками глаукоми є зниження гостроти зору, погіршення периферичного (тобто бічного) зору, головні болі (переважно в ранкові години), райдужні кола перед очима, болі всередині очного яблука.

Якщо глаукому вже діагностовано, що робити, аби не осліпнути?

– Ця хвороба є хронічною, тому потребує постійного лікування та спостереження. Зазвичай це консервативне лікування (антиглаукомні краплі, які знижують внутрішньоочний тиск). Але деколи потрібне й оперативне втручання.

Зважаючи на те, що в Україні епідемія цукрового діабету, не можу не запитати, як він впливає на зір?

– Високий рівень глюкози в крові є шкідливим для наших судин. Адже викликає їхнє пошкодження, через що з’являються крововиливи в очах, набряк сітківки. А це призводить до значного зниження гостроти зору, викривлення предметів, раптової втрати зору.

Іще чула про таку хворобу, як вікова макулярна дегенерація. Яким чином вона проявляється?

– На початковому етапі вона може себе ніяк не проявляти. Надалі знижується гострота зору, яка погано піддається корекції, погіршується сутінковий зір, зменшується контрастність кольорів, предмети здаються викривленими. А ще характерною ознакою вікової макулярної дегенерації є те, що людина постійно бачить пляму в центрі, на що б не дивилася.

Як часто треба обстежувати очі, навіть якщо ніщо не турбує, і чому так важливі профілактичні огляди?

– До 40 років профілактичні огляди потрібно проходити один раз на один-два роки. А вже після 40 років профогляди в офтальмолога необхідно проходити щороку. Адже багато очних захворювань на початкових стадіях ніяк себе не проявляють і діагностуються випадково саме на оглядах у лікаря.

Часто наші люди не йдуть на профілактичне обстеження в офтальмолога, бо не мають грошей. Чи може його оплатити Національна служба здоров’я?

– Звичайно. Якщо людина має направлення від сімейного лікаря або від іншого вузькопрофільного спеціаліста, то для неї консультацію офтальмолога та обстеження оплачує Національна служба здоров’я. Тобто пацієнту вона обходиться абсолютно безкоштовно.

І насамкінець: яких правил порадите дотримуватися, аби очі служили нам якнайдовше?

– До основних рекомендацій належать здорове збалансоване харчування, здоровий спосіб життя, дозоване користування гаджетами. Якщо людина багато часу проводить перед екраном телефона, комп’ютера, телевізора, то важливо робити перерви, аби очі відпочили, використовувати зволожувальні краплі, не забувати про прогулянки на свіжому повітрі і, звичайно, не лінуватися ходити на планові профілактичні огляди.

Дякую за поради.

Спілкувалася Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Здоров'я, Лікарі, Поради, луцьк