Надбавка за вік: чому доплачують не всім пенсіонерам

Щороку все нові й нові читачі передплачують нашу газету. Тому частина людей просить дати відповіді на запитання, які вже не раз висвітлювалися на сторінках нашого видання.

Ось і цього разу читачка, яка назвалася Анастасією Іванівною, просить пояснити ситуацію щодо вікових надбавок. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Жінка розказала, що її сусідці виповнилося в січні 70 років і вона почала отримувати ще плюс 300 гривень до пенсії. «Мені в лютому теж виповнилося 70 років. Думала, в березні матиму на 300 гривень більшу пенсію. Але мені додали всього 46 гривень. Чому? Тому, що все життя тяжко працювала і платила податки? При тому, що моя сусідка ледве нашкребла років собі для стажу! Куди, скажіть, звертатися?! Я хочу добитися справедливості!»

Грошей не додають, якщо пенсія більша від 10 340 грн 35 коп.

Пані Анастасіє, вашу емоційність можна зрозуміти. Але ви не зазначили ніяких відомостей щодо розміру своєї пенсії. Тому ми можемо надати лише загальну інформацію про так звану вікову надбавку.

Отож, чоловіки та жінки, які досягнули 70-річного віку, можуть упродовж наступних чотирьох років отримувати до пенсії доплату розміром до 300 грн. Українці, яким від 75 до 79 років включно, можуть претендувати на доплату розміром до 456 грн. А ті, кому виповнилося 80 років і більше, мають можливість щомісяця мати ще до 570 грн.

Тут ключове слово «ДО». Сума залежить від того, яку пенсію отримує людина. Адже вікову надбавку можуть отримувати лише ті пенсіонери, які одержують менше від 10 340 грн 35 коп. У кого пенсія більша, той не має вікової надбавки. А людина, яка отримує 10 300 грн пенсії, може розраховувати лише на 40 грн 35 коп. вікової надбавки. Із пенсією 10 200 грн вікова доплата в 70-річного пенсіонера становить 140 грн 35 коп. – тобто стільки, щоб загальна сума виплат становила не більше як 10 340 2грн.

Чому саме такий розмір? Бо це середня зарплата за 2020-й – рік, коли з’явилася постанова про запровадження вікових надбавок і від якої відштовхувалися, призначаючи вікову надбавку. Із того часу змін до урядової постанови не вносили.

Також варто нагадати, що тоді, 2020 року, додаткові гроші до пенсії отримували тільки українці, які досягнули 80-річного віку, і це було 500 грн. 2021-го вікову надбавку розміром до 400 грн почали призначати тим, хто досягнув 75 років. А з жовтня 2022-го додаткові кошти до пенсії почали отримувати люди після досягнення 70-річного віку.

З часом вікові доплати проіндексували, до 500 грн виплат додали ще 70 грн, до 400 грн – іще 56 грн. Із жовтня 2022 р. дійшла черга і до тих, кому виповнилося 70 років: їм установили доплату по 300 грн. Відтоді вікові доплати залишаються незмінними.

При зміні віку попередня «добавка» скасовується

Також у листах і в телефонних розмовах ви, дорогі читачі, запитуєте, чому навіть із маленькими пенсіями «не можете добитися» повної суми вікової доплати.

Приміром, одна з читачок отримувала плюс 300 гривень, а коли їй виповнилося 75-ть, вона очікувала збільшення виплат іще на 456 грн, але не дочекалася. Це не «обман» і не «знущання», як сказала жінка. Просто зі зміною віку попередня надбавка (розміром у 300 грн) скасовується, а нараховується лише нова – розміром 456 грн. Відтак фактично пенсія збільшується на 156 грн. Аналогічна ситуація при досягненні 80 років: людині скасують попередні вікові надбавки, а призначать нову – розміром 560 грн. Хоча, по факту, людина отримає, порівняно з попередньою пенсією, більше на 114 грн.

Якщо ж ви все-таки вважаєте, що маєте всі підстави отримувати додаткові кошти, а їх вам не нараховують чи нараховують не в повному обсязі, то раджу звернутися до спеціалістів Пенсійного фонду. Бо розмір нарахувань обчислюється індивідуально для кожної людини.

Поліна Костюк

Ілюстративне фото: radiotrek

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: пенсіонери, пенсії, Україна