Іще ковід нікуди не зник, а вже активізувалися грип та ГРВІ
У серпні в Україні стрімко зросла кількість хворих на ковід.
Тоді людей атакували штами «Омікрон» і «Флірт». А із жовтня до спалаху коронавірусу додався «традиційний» епідемічний сезон ГРВІ та грипу, який триватиме аж до весни. Про це інформують у газеті «Твій вибір».
Буквально за перші два тижні жовтня, повідомило Міністерство охорони здоров’я, на ГРВІ, ковід і грип перехворіли 233 059 українців. І це офіційно. А скільки людей не зверталися за медичною допомогою? Тобто кількість хворих фактично в рази більша за офіційну статистику.
Щеплення від коронавірусу роблять безкоштовно
Більшість українців переносять грип і ковід у легкій та середній формах. Але, на жаль, ці інфекційні захворювання можуть давати й серйозні ускладнення. Вже за перші два тижні жовтня 17 українців померли внаслідок ускладнень коронавірусу. Причому всі вони, за повідомленням МОЗ, не мали відповідних профілактичних щеплень. А вакцина, як ми пам’ятаємо, хоч і не дає 100-відсоткового захисту від зараження, але гарантує, що ковід не призведе до летальних наслідків.
Відтак у Міністерстві охорони здоров’я закликають українців відповідальніше поставитися до вакцинації від ковіду. Особливо це стосується людей із групи ризику – хворих на цукровий діабет, серцево-судинні та інші хронічні захворювання. Як і раніше, щеплення від ковіду проводиться для громадян безкоштовно.
Від ускладнень грипу захищає саме щеплення
А от вакцинація від грипу не оплачується Національною службою здоров’я. Хоча для людей із групи ризику така вакцинація також рекомендована. Бо грип, так само, як і ковід, небезпечний своїми ускладненнями. Він може спровокувати серйозні проблеми з легенями (як-от запалення), нирками, серцем, лор-органами (вухо, горло, ніс), навіть призвести до менінгоенцефаліту (гнійного запалення головного мозку).
Якщо людина зробить вакцинацію від грипу, то вона може на нього захворіти, але без ускладнень. І проводити таке щеплення краще зараз, коли люди довкола не почали масово хворіти. А вагітним жінкам слід пам’ятати: якщо вони пройдуть вакцинацію, то захист від ускладнень отримає не лише жінка, але й дитина. Причому щеплення «неживою» вакциною є цілком безпечне, і проводити його можна в будь-якому триместрі вагітності.
Також звертаю вашу увагу на міф, який недавно читала в соцмережах. Якась жіночка написала, що грип і ковід – то «хвороби-родичі», тому, мовляв, можна зробити безплатну вакцину від коронавірусу й автоматично отримати захист від грипу.
Насправді ж це зовсім не так. І проти обидвох захворювань треба вводити дві різні вакцини. Тому зважайте на це.
Куди звертатися?
Від початку повномасштабного вторгнення в Україні з міркувань безпеки було згорнуто роботу центрів вакцинації. Натомість зробити щеплення ви можете у звичайних медичних закладах. У віддалені населені пункти можуть виїжджати мобільні бригади, – розповів нещодавно заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін (на фото).
Зараз і дорослим, і дітям вводять від ковіду омікрон-специфічну вакцину Comirnaty від Pfizer. Аби отримати щеплення, достатньо звернутися до свого сімейного лікаря, а він уже підкаже, де можна отримати відповідну медичну послугу.
Якщо з тих чи інших причин ви не маєте змоги проконсультуватися зі своїм сімейним лікарем, можете зателефонувати за безкоштовним номером «гарячої лінії» Міністерства охорони здоров’я: 0 800 60 20 19. За цим телефоном, до речі, громадяни можуть звертатися з приводу не лише вакцинації, а й забезпечення інсуліном та іншими лікарськими засобами в аптечних закладах.
Поліна Костюк
Фото: ukrinform
Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.