«Наче ж була здорова, а тут тиск зашкалює!»

У чоловіків і жінок гіпертонія розвивається у різний вік, але лікують її однаково. Як саме – нам розповість лікарка-кардіологиня медичного об’єднання ЛМТГ Юлія Папенко.
Про це йдеться у газеті «Твій вибір».
– Юліє Василівно, який тиск для дорослої людини вважається нормальним?
– Він не повинен переступати показника 140/90 міліметрів ртутного стовпчика (це одиниця виміру тиску). Нормальним вважається тиск 130/80 мм рт. ст., а оптимальним – 120/70.
– Що означають верхній і нижній тиск?
– Верхній тиск, систолічний, показує силу впливу на стінки артерій під час скорочення серця і викиду ним крові в судини. Нижній, діастолічний, утворюється в судинах у момент розслаблення серця.
– Чому тиск крові в судинах може підніматися?
– Серед основних причин – старший вік, обтяжена спадковість, куріння, порушення жирового, водного та сольового обмінів, атеросклероз, стрес, гіподинамія (відсутність рухової активності), споживання алкоголю і деяких медикаментів.
– Із якого віку в людей з’являється гіпертонія?
– Точно встановити віковий діапазон складно. Ми просто констатуємо факт, що з віком поширеність артеріальної гіпертензії зростає через погіршення стану судин.
– Чи багато українців мають цей діагноз?
– За даними національного дослідження STEPS, третина населення України (34,8% серед опитаних) мала підвищений артеріальний тиск чи гіпертензію або приймала антигіпертензивні препарати. У віковій групі 18 – 29 років таких людей приблизно 12,7 відсотка, у віковій групі 60 – 69 років їх уже 71,1 відсотка.
– Чи можна в кожної конкретної людини встановити, що в неї гіпертонія виникла з таких-то причин?
– У понад 90 відсотків випадків причину стійкого підйому артеріального тиску виявити не вдається. У такому випадку діагностують первинну артеріальну гіпертензію (в Україні при формулюванні діагнозу лікарі часто використовують термін гіпертонічна хвороба).
Але приблизно у 10 відсотків пацієнтів із артеріальною гіпертензією підвищення тиску виникає внаслідок інших хвороб – вроджених вад розвитку серця та судин, хронічних захворювань нирок та ендокринних органів – наднирників, щитоподібної залози тощо. Таку гіпертензію називають вторинною або симптоматичною.
– Якого ступеня буває хвороба?
– Виділяють три ступені артеріальної гіпертензії. Перший – це коли3 показники коливаються в межах 140/90 – 159/99 мм рт. ст. Другий – від 160/100 до 179/109. І третій ступінь – від 180/110.
– У кого частіше спостерігається високий тиск – у чоловіків чи жінок?
– У молодому та середньому віці на гіпертонічну хворобу частіше хворіють чоловіки. Однак ця відмінність нівелюється, коли в жінок настає менопауза і виникає так звана клімактерична гіпертонія, що є наслідком порушень гормонального балансу в організмі жінки. Проте зауважу: якщо така гіпертонія зумовлена лише клімаксом, то артеріальний тиск нормалізується самостійно після того, як «важкі часи» для жінки минуть.
– Гіпертонія проявляється зразу чи людина роками не здогадується про свій підвищений тиск?
– До 40 відсотків хворих не підозрюють у себе недугу, бо часто вона має безсимптомний перебіг. Тому дуже важливо регулярно вимірювати в себе тиск і спостерігати за змінами в самопочутті.
– Які саме зміни повинні насторожити?
– Про підвищений тиск можуть сигналізувати головний біль (найчастіше – в потиличній чи тім’яній частині), періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення, біль у ділянці серця; прискорене серцебиття навіть у спокійному стані (понад 90 разів на хвилину), відчуття задухи.
– Буває, що в людини підскочив тиск під 200. Чи можна прийняти сильну таблетку, щоб якомога швидше його понизити?
– Ні, це дуже небезпечно. Зменшувати тиск треба на 25 – 30 мм рт. ст. упродовж години. А щоб запобігти гіпертензивному кризу (критичному скачку тиску), необхідно постійно приймати антигіпертензивні препарати. Саме планова терапія забезпечить рівень артеріального тиску не вище від 140/90 мм рт. ст.
– Гіпертонію можна вилікувати чи вона з людиною на все життя?
– Повністю вилікуватися, як, наприклад, від грипу, неможливо. Але цілком реально контролювати і підтримувати рівень тиску, не допускаючи якихось загрозливих станів. Для цього треба регулярно приймати препарати, які приписав лікар, і дотримуватися здорового способу життя: мати достатню фізичну активність, відмовитися від тютюнокуріння та надмірного вживання алкоголю, а також видозмінити свій раціон.
– Які страви гіпертонікам протипоказані?
– Американський Національний інститут серця, легень і крові спеціально розробив DASH-дієту, яка передбачає споживання продуктів, багатих на калій, магній, кальцій, рослинні волокна. Тобто в раціоні мають бути овочі, фрукти, цільнозернові та нежирні молочні продукти, різні види олії та нежирне м’ясо.
А от звести до мінімуму, відповідно до DASH-дієти, чи бодай обмежити споживання треба солі (не більше від чайної ложки на добу, включно із сіллю в готових продуктах), цукру (включно з готовими продуктами), червоного м’яса та м’ясних продуктів високої переробки (магазинна ковбаса, паштети, копченості), жирних молокопродуктів (вершки, сметана), а також міцних чаю та кави.
– Багато хто зараз прочитає рекомендації американських учених і скаже: то що тоді їсти?
– Їсти все, що вирощують українці в саду й на городі: огірки, помідори, кабачки, капусту, зелень, салат, гарбуз, моркву, солодкий перець, баклажани (не частіше від одного разу на тиждень). Корисні для гіпертоніків зелені яблука, груші, вишня, полуниця, лохина, апельсини і персики. Замість свинини готуйте страви з нежирної курятини, індичатини, яловичини, які краще запікати, а не смажити. Дуже корисна також жирна риба: скумбрія, оселедець (але запечений, а не копчений чи солений). Замість смаженої картоплі варіть пшеничну, ячмінну та гречану каші, а макарони обирайте твердих сортів. Яйця не смажте, а варіть. Не забувайте про користь гороху та квасолі (зокрема стручкових). А страви заправляйте не смальцем, а олією. Причому для салатів беріть нерафіновану холодного віджиму.
– І плюс щодня треба приймати таблетки від тиску: це не нашкодить здоров’ю? Чи можна пити їх тоді, коли гірше почуваєшся?
– Неправильно робити перерву в лікуванні і приймати антигіпертензивні ліки курсами. Адже при раптовому припиненні лікування можуть виникнути гіпертензивний криз, напад стенокардії, аритмія, інфаркт міокарда, інсульт. А це може призвести до інвалідизації та навіть летальних наслідків.
– Чула, тиск можна понизити без таблеток: тримати руки/ноги в теплій воді, компреси робити?
– Якщо так склалися обставини, що ви не маєте можливості прийняти таблетки для зниження тиску, можна вдатися до немедикаментозних методів: грілка/гарячі ванни для ніг, чай із м’ятою, компрес із яблучного оцту до ніг. Але після цього слід обов’язково звернутися до лікаря, який допоможе правильно підібрати лікування.
– Як часто гіпертоніку треба обстежуватися, якщо ніщо не турбує і таблетки він щоденно приймає?
– Доки пацієнт іще не нормалізував тиск, лікарське спостереження проводиться до досягнення з інтервалом два-три тижні. Коли ж показники вже в нормі, до лікаря треба приходити через пів року – рік.
– Ці обстеження безплатні?
– Так. Але спочатку пацієнт має звернутися до сімейного лікаря, пройти дообстеження (загальний аналіз крові, сечі, глюкозу крові, ЕКГ). А за результатами аналізів сімейний лікар бачить, чи є в пацієнта необхідність отримати консультацію в кардіолога чи інших вузькопрофільних спеціалістів.
– Чи є безплатні ліки проти гіпертонії?
– Так. В Україні діє програма «Доступні ліки», у рамках якої кожен пацієнт може безкоштовно або з невеликою доплатою одержати необхідні препарати від гіпертонії.
– Сподіваюся, читачі дослухаються до ваших порад і будуть здоровими.
Спілкувалася Оксана Бубенщикова
Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.