Як виховати в дитині самостійність

Всі ми мріємо виростити свідомих і відповідальних дітей, але психологи вважають, що кожне нове покоління є більш інфантильним і несамостійним за попереднє. Що ж потрібно зробити для того, щоб виховати дитину по-справжньому самостійною?

Прагнучи виховати в дитині самостійність, дорослі нерідко забувають про те, що у кожного віку є своя міра відповідальності. Те, що можна вимагати від 12-річного підлітка, просто не під силу 7-річному малюку. Тому батькам необхідно навчитися вибудовувати систему вимог, відштовхуючись від можливостей своєї дитини в конкретний період часу. Те ж саме стосується і психологічного розвитку дітей.

Так що ж таке справжня самостійність? Психологи визначають її приблизно так: самостійність - це риса особистості, що охоплює в себе адекватну самооцінку, ініціативність, вразливість до критики та відповідальність «за скоєне». Іншими словами, для того щоб виховати дитину дійсно самостійною людиною, потрібно виховати в ньому всі ці якості одночасно. Це правило однакове для всіх - і для малюків, і для підлітків, і для дорослих людей. А ось діяти доведеться абсолютно різними методами.

Діти віком від 1 до 6 років

Як виховати самостійного підлітка

З одного боку, діти вже набагато самостійніші, але перехідний вік часто змінює їх до невпізнанності. Спокійна і доброзичлива дитина буквально на очах перетворюється в некеровану, егоїстичну і незадоволену на все на світі істоту. У цей період ні в якому разі не можна впадати в паніку: все, що відбувається нормально і природно. Саме тому «репресії» в цей час абсолютно безглузді: жодна заборона не допоможе впоратися з розбурханими гормонами. Зараз від вас потрібне повне прийняття ситуації і невсипущий, але при цьому дуже коректний контроль. І, звичайно, терпіння: важкий час пройде, і до вас обов'язково повернеться ваша мила, добра і абсолютно адекватна дитина.

  • Дайте зрозуміти підлітку, що ви розумієте і приймаєте його стан, але при цьому ніяк не можете звільнити його від усіх на світі справ. Так, ви готові бути максимально лояльними до його настрою, але виконувати свої обов'язки він повинен як і раніше.
  • Скорегуйте систему вимог. Дитина виросла і не зобов'язана відправлятися в ліжко о дев'ятій вечора. Якщо всі уроки зроблені, можна залишатись активним до 20.00 проти колишніх 19.00 і т. д.
  • Якщо словосполучення «прибирання квартири» викликає у підлітка жах і обурення, звільніть його від цієї трудової повинності в обмін на «поливання квітів», «покупку продуктів» або, скажімо, «прогулянки з собакою». Мінімальний, але, головне, несподіваний компроміс здатний роззброїти навіть самого войовничо налаштованого підлітка.
  • У цьому віці деякі діти починають менш серйозно ставитися до навчання, отримують трійки, а то і двійки. Все це, звичайно, дуже неприємно, але, якщо ви як і раніше хочете виховати самостійну дитину, значить, доведеться стиснути зуби і перетерпіти важкий період. Це як і раніше не ваша сфера відповідальності. «Не підстилайте соломку» - не пишіть за сина твори і не малюйте контурні карти. Рано чи пізно підліток зрозуміє, що позбутися від шкільних вимог у нього не вийде, і сам візьметься за розум. І в цей час ваша допомога, безумовно, буде потрібною.
  • Постарайтеся не вживати вирази: «я тебе попереджав», «сам винен» і «треба було слухати маму». Приймайте поразки дитини з олімпійським спокоєм і допомагайте йому виправляти помилки. Без подібного досвіду стати самостійним, на жаль, неможливо, а значить, ваша дитина має на нього повне право.
  • Діти дуже сприйнятливі до критики: сказані вами в серцях слова можуть залишитися з ними на все життя. Будьте гранично уважні і коректні, не давайте емоціям повністю поглинути ваш розум. Так, критикувати дитину можна, а іноді просто необхідно, але робити це потрібно максимально шанобливо. Не принижуйте, не насміхайтеся, не будуйте жахливих прогнозів щодо майбутнього вашого недбайливого чада. І ні в якому разі не підкреслюйте під час конфліктів, що спадкоємець повністю залежить від вас: це дійсно так, але підлітки сприймають такий аргумент дуже болісно і відчувають себе абсолютно безпорадними.

Підлітки віком від 16 до 18 років

Якщо вашій дитині від 16 до 18 років

Так, гормони ще вирують, але дитина поступово приходить до тями. Як правило, вона більше не сприймає батьків як підступних і небезпечних ворогів. Він уже більш-менш визначився з планами на майбутнє, але поки що не може змусити себе повністю сконцентруватися на поставленій меті. Проте, в цьому віці підліток уже цілком може адекватно оцінювати результати своєї праці і робити відповідні висновки. Загалом, дитина виросла, а значить, повинні вирости і ваші до нього вимоги.

  • «Дорослість» дитини автоматично накладає обмеження на батьків. Так, фінансово він ще залежить від вас, але це не дає вам права диктувати йому, як і що робити. Система жорстких вимог, на жаль, у минулому, а ось м'які поради цілком вітаються. Їх можна повторювати безліч разів, але вимагати від дитини тотального послуху вже безглуздо.
  • Якщо щось не виходить, не потрібно шукати виправдань. М'яко, але чесно пояснюйте йому причини поразок, не звинувачуючи в невдачі «поганих людей» або «невдалі обставини». Зараз саме час наочно пояснити дитині, що за все в своєму житті він відповідає сам.
  • У цьому віці у підлітків загострюється конкуренція, і тому невдача сприймається ними особливо болісно. Будьте поруч: допомагайте (разом, але не замість) виправити те, що трапилося, підбадьорюйте і ні в якому разі не робіть трагедію з невдачі.
  • Будьте максимально гнучкими. Так, може так статися, що дитина повернеться пізніше обіцяного часу, відправиться на підготовчі курси без домашнього завдання або прогуляє урок. Спокійно обговоріть ситуацію: дитина виросла, і покарання, на жаль, більше не матимуть бажаного ефекту.
  • Не втручайтеся в стосунки підлітка з протилежною статтю: це його особиста територія, і, як би вам не було страшно, мовчіть і приймайте вибір дитини. Не уривайтеся в кімнату без стуку, не підслуховуйте телефонні розмови і не повідомляйте, що для особистого життя зараз невідповідний час. Тільки якщо ви будете поважати особисте життя підлітка, зумієте донести до нього нехитру думку: його почуття ні в якому разі не повинні розвиватися на шкоду обов'язків, навчання і планам на майбутнє.

Головний секрет

І, нарешті, загальне для всіх вікових груп правило - без довіри виростити самостійну дитину неможливо. Вірте у своїх дітей, не мучте їх підозрами і докорами. Гіперопіка, тривожність і численні батьківські страхи - головні вороги його майбутньої самостійності.

Так, можливо, за допомогою постійного контролю ви зможете вберегти його від безлічі помилок, але ось боротися з інфантильністю йому потім доведеться все життя. Просто повірте в те, що дитина може дуже і дуже багато, а вже з вашою коректною допомогою він і зовсім згорне гори. І тоді до 18 років ви отримаєте дорослу, розумну і по-справжньому самостійну людину, на яку дійсно можна покластися.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: діти, виховання