0 0000
Новини

Штрафи до 50 тисяч і засідки на п'яних: як змінять життя водіїв в Україні

Штрафи до 50 тисяч і засідки на п'яних: як змінять життя водіїв в Україні

Після трагічної аварії в Харкові, в якій загинули п'ятеро людей і шестеро постраждали, уряд збирається посилити відповідальність за порушення правил дорожнього руху. Йдеться про «листи щастя», підвищення штрафів, особливо за їзду в п'яному вигляді, і про засідки на дорогах. Сьогодні Кабмін розгляне відповідний законопроект.

Камери на дорогах

У МВС все-таки наполягають на тому, щоб парламент проголосував за введення фото- і відеофіксації порушень на дорогах. Таким чином водіям почнуть розсилати так звані «листи щастя» – сповіщення про штрафи. Однак тут багато юристів виступають єдиним фронтом: поки штрафи будуть приходити власникам авто (їх визначать фото- і відеокамери за номером автомобіля), а не тим водіям, які були за кермом у момент порушення, суди будуть завалені позовами.

«Проблема з «листами щастя» і відеофіксацією в тому, що неможливо визначити, хто саме був за кермом під час порушення. І таким чином «листи щастя» приходять до власників машини, а вона вже давно за дорученням продана-перепродана. Але ж доводити провину конкретної людини повинні держоргани. Також буде проблема з тим, щоб знайти власника або водія, адже не обов'язково, що він проживає саме за цією адресою. У підсумку після введення такої норми суди будуть завалені позовами. Крім того, виникнуть проблеми і з викликом винних до суду. А враховуючи, що у нас дефіцит суддів, а нові ще не приступили до роботи, то суди просто потонуть у валі таких позовів. Витрачатиметься маса часу на вирішення питання ціною в 500 грн, і, водночас, будуть відкладатися важливіші справи», – говорить юрист Андрій Вареник.

Також до цих пір на дорогах немає достатньої кількості відео- та фотокамер, на які в бюджеті не вистачає грошей. «Є проблема і з доставкою інформації про порушення в центральний пункт, і з автоматичною розсилкою штрафів. Всі ці проблеми потрібно вирішувати, а не поспіхом робити. Вже давно про це йдеться, але до сих пір нічого не зроблено», – зазначив Андрій Вареник.

Що стосується водіння автомобілів у п'яному вигляді, то тут уряд може запропонувати відразу кілька нововведень. По-перше, йдеться про серйозне підвищення штрафів до 40 тис. грн і вилучення прав на три роки. Деякі представники МВС навіть називали цифру в 50 тис. грн. Щоправда, чи змінить це ситуацію? «Таке рішення може допомогти. Принаймні, слухняніші громадяни не будуть сідати за кермо напідпитку, тому що розуміють: відповідальність буде серйозною», – вважає юрист.

Крім цього уряд хоче влаштовувати масову перевірку на алкоголь для водіїв. Для цього на дорозі може виставлятися спеціальний тимчасовий знак. І все водії потрапляють у своєрідну пастку – зону, де патрульний може зупинити будь-яке авто і оцінити на око стан водія або запропонує подихати в трубочку. Кого зупиняти, вирішує патрульний. У разі відмови від перевірки водія можуть позбавити прав на три роки.

«У зоні дії спеціального знаку патруль зможе перевіряти будь-які машини, включаючи ті, що проїжджають транзитом. Нескладно здогадатися, що в разі прийняття цієї норми такими знаками можуть «наповнитись» квартали з популярними ресторанами та нічними клубами», – зазначив юрист Вадим Динник.

Водіїв заспокоюють: секретності і засідок в кущах не буде – дати і місця перевірок стануть повідомляти на сайті Нацполіціі, в ЗМІ та соціальних мережах.

Юристи ж наголошують: право приймати рішення про встановлення знаку та перевірки водіїв в тому чи іншому місці пропонується надати одноосібно начальникам підрозділів патрульної поліції, що відкриває широкі можливості для побудови корупційних схем. Адже нескладно спрогнозувати, що власники елітних закладів, де відпочивають VIP-клієнти, будуть всіляко намагатися захистити своїх гостей від непотрібних клопотів, включаючи підкуп поліцейських.

А ось якщо водій, побачивши «п'яний» знак, не захоче в'їжджати в зону його дії, а, наприклад, розвернеться, це його не врятує. Патруль зможе його зупинити і перевірити на алкоголь. Будь-які ознаки сп'яніння: невиразна мова, почервоніння очей, неадекватна поведінка, хитка хода – дозволять поліції наполягти на огляді, включаючи застосування технічних засобів. Відмовитися від огляду на стан сп'яніння після прийняття нового законопроекту стане практично неможливо.

Піднімуть і обмежать

Також можуть підвищити вже існуючі штрафи за порушення правил дорожнього руху. Глава МВС назвав їх жорсткими. У відомстві кажуть, що хочуть підняти штрафи як мінімум на 30%. Тобто, якщо зараз за порушення правил обгону загрожує 425 грн, то буде 552 грн. А нинішні 510 грн за перевищення швидкості на 50 км/год стануть 705 грн.

У Кабміні давно виношують плани і щодо обмеження швидкості їзди в населених пунктах до 50 км/год.

«Я не думаю, що обмеження швидкості дасть якийсь результат. Адже всі смертельні аварії трапляються на швидкості 80 – 120 км/год. Наслідки однаково жахливі. І яка різниця, на скільки в такому випадку водій перевищив швидкість – на 20 км або на 50 км? Таке обмеження лише створить проблеми на дорогах, більше нічого», – вважає Андрій Вареник.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна
В тему

Останні матеріали