17 Грудня 2018
Новини

На Варвари жінки просять святу про захист від чоловіків і свекрух

На Варвари жінки просять святу про захист від чоловіків і свекрух

17 грудня православні християни відзначають День святої великомучениці Варвари, яка вважається великою рукодільницею та покровителькою жінок.

Після хрещення Русі Варвара стала у східних слов'ян однією з найбільш шанованих святих. Православні просять її про захист від раптової смерті, позбавлення від хвороб та пом’якшення батьківського гніву. Молитву Варварі читають під час страшних гроз і блискавок.

Варвару вважають своєю покровителькою будівельники, шахтарі та ремісники.

В той же час, дівчатам в день Святої Варвари дозволялося лише шити і вишивати. Беручись до вишивання, колись дівчата хрестились і шепотіли: «Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила».

Варвара особливо шанувалася вагітними жінками. Вважалося, що свята допомагає при важких пологах.

Просили допомоги у Варвари жінки: традиційно молилися святій про посланні здоров’я дітям і захист від несправедливості з боку чоловіків і свекрух.

На день Святої Варвари віруючі пекли пироги з маком. Часто пригощали пирогами худобу – вважалось, що вона буде краще плодитися.

В Україні на Святої Варвари, крім того, варили кутю, узвар або компот. Жінки починали готувати солодощі Різдва: карамелізували горіхи в цукрі, варили в меду ягоди і фрукти, пекли пряники, робили льодяники. Чоловіки варили пиво за особливими рецептами.

У цей день дівчата готували вареники з маком чи сиром, серед яких обов’язково мали бути й «пирхуни» – заправлені борошном. Частуючи хлопців, стежили, кому втрапить такий виріб. Відтак невдаху довгий час дражнили «пирхуном».

Прикмети на Святої Варвари

День Варвари вважався днем «повороту до весни», незважаючи на те, що знаменував настання зимових холодів. З цього свята, як і з багатьох інших, наші предки намагалися передбачати погоду.

  • Вважалося, що якщо в ніч на Варвари небо чисте – слід чекати холодів.
  • Якщо на День Варвари тепло – можна чекати хорошого врожаю.
  • Якщо дим з труби у Варванин день стелився по низу, можна чекати потепління.
  • Люті заморозки на Варвари – до довгої і холодної зими.

Свята Варвара

Чого не можна робити на Святої Варвари

  • У день Святої Варвари для жінок вважалося гріхом прати, білити та місити глину, а також займатися іншими ремеслами. Дозволялося вишивати і ткати.
  • На День Варвари у жінок було заведено йти за водою добре одягненими та зачесаними. На цій воді потім варили особливі каші або кутю.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна
В тему